شنبه, 23 بهمن 1395 ساعت 19:26
خواندن 841 دفعه

وهابیت برای القای شبهه، ورق به ورق منابع شیعه را مطالعه می کند

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسینی قزوینی در مراسم افتتاحیه دوره روش پاسخگویی به شبهات  و نقد وهابیت مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم که با همکاری شبکه جهانی ولایت و با حضور دانش آموختگان این موسسه درقم برگزار شد، فعالیت مبلغین و کارشناسان خبره و توانمند روحانی را در شرایط کنونی در فضای مجازی، بین المللی و ماهواره ای ضروری دانست.

رئیس شبکه ولایت با بیان اینکه برای تاثیر گذاری بیشتر مبلغین و حضور آنها در سایت ولایت، فضای مجازی و بین المللی نیاز به سرمایه گذاری است، ابراز داشت: اگر سرمایه گذاری شود قطعا شاهد ثمرات بهتری خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پاسخ گویی به شبهات ، کار فنی و تخصصی است و نیاز به کارگاه های پاسخ گویی و آشنایی با شبهات روز قبل از حضور دربرنامه، جلسه و یا کنفرانس دارد و حتی این امور ضروری است، عنوان کرد: متاسفانه بعضی از مبلغین بدون حضور درکارگاه های پاسخ گویی و آشنایی با شبهات، درکنفرانس و یا جلسات، برای پاسخ گویی به شبهات حاضر می شوند، همین مسئله  خود صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

این محقق با تاکید براینکه رفتن به جنگ با وهابیون بدون مجهز شدن به علوم و فنون روز پاسخ گویی و همچنین آشنایی با شبهات و روش مبارزه با این فرقه ممکن نیست، افزود: کسانی که شبهه ای مطرح می کنند این طوری نیست که بدون مطالعه چیزی گفته باشند؛ بلکه برای ارائه یک شبهه، نزدیک به صد ها ساعت کار تحقیقاتی و مطالعاتی منظم و با برنامه از کتابهای شیعه انجام می دهند.

شبکه ولایت برای یک ساعت برنامه، 200 ساعت زمان می گذارد

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قروینی گفت: حتی شبکه ولایت زمانی که می خواهد برنامه ای در مقابله با افکارضد شیعی درست کند، از این قائده مستثنی نیست؛ یعنی برای یک ساعت برنامه، 200 ساعت زمان می گذارد تا بتواند برنامه موثری ارائه دهد.

رئیس شبکه ولایت با بیان اینکه  فرقه وهابی و دیگر شبکه های معاند با ارزش های دینی، برای القاء شبهات، فعالیت گروهی انجام می دهند، گفت: آنها در ابتدا برای القاء شبهه ای، کتابهای شیعه در مسائل مختلف را ورق به ورق مطالعه می کنند، تناقض های موجود را بیرون می آورند، سپس به عنوان شبهه مطرح می کنند، جوانی که اطلاعی از مبانی کتاب خود ندارد، این سخنان را  وقتی می شنود، خیال می کند، مذهب آنها حق است و از آن طرف جوان شیعه وقتی می شنود، پاسخی برای تناقض ها نمی یابد، عقائد او متزلزل می شود.

وی با اشاره به اینکه در جنگ تمام عیار فرهنگی با دشمنان قرار داریم که میلیونها برابر سخت تر از سایر جنگ های نظامی است، عنوان کرد: در جنگ فرهنگی، پیروزی یا شکست خفت بار است که در صورت وقوع هرکدام روحیه جوانان شیعه تقویت یا متزلزل و روحیه مخالفان تخریب یا تقویت می شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قروینی گفت: ائمه(علیهم السلام) درروایت دیگر باز به اصحاب خود توصیه می کنند در مناظره با مخالفین، نباید کوچکترین لغزشی داشته باشید که باعث تقویت آنها شود و به همین دلیل امام صادق(علیه السلام) تنها افراد خاصی را برای مناظره تربیت می کردند و به جنگ با مخالفین می فرستادند.

رئیس شبکه ولایت بابیان اینکه عرصه جنگ فرهنگی زمان امام صادق(علیه السلام) به مانند الان نیست و امروز کارسخت تر شده است، اظهار داشت: مخالفین در زمان ائمه(علیهم السلام) دسترسی به روایات ائمه نداشتند و امکانات دشمنان هم دراندازه امروز نبود.

وی با بیان اینکه شبکه ولایت تنها میدان دار مناظره درعرصه جنگ فرهنگی است گفت: در این مناظرها این شبکه انواع توهین ها را از سوی معاندین و مخالفین به جان می خرد تا اسلام و سخنان اهل بیت(علیهم السلام) به درستی در اختیار جامعه اسلامی قرارگیرد و جامعه را از افکار گمراه کننده نجات دهد.

این محقق افزود: شبکه های فارسی زبان به دلیل ازبین نرفتن منافع خود در آن سوی مرزها با وهابی ها مناظره نمی کنند و حتی بعضی افراد برای این که بتوانند ویزای خود را برای رفتن به خارج به راحتی دریافت کنند از مناظره با وهابی دوری می کنند.

برخی صدور ویزا را  به اهل بیت(علیهم السلام) ترجیح می دهند

حجت الاسلام و المسلمین قروینی با تاکید براینکه برای دفاع از اهل بیت(علیهم السلام) و مذهب حقه تشیع لازم است، انواع تهدید، فحش وتوهین را به جان خرید، تا اسلام زنده بماند،افزود: اگر کسی به دنبال  حفظ آبرو و ویزا است و آنها  را بر اهل بیت(علیهم السلام) ترجیح می دهد، اصلا وارد بحث مناظره با مخالفان نشود.

رئیس شبکه ولایت بیان داشت: اگر کسی با شنیدن چند تا فحش و تهدید در عقائد او تزلزل ایجاد شود، این چنین فردی هم نباید وارد بحث مناظره با وهابی شود. در شبکه وصال تنها در برنامه 45 دقیقه ای بارها به شبکه ولایت توهین و تهدید می کنند، این توهین ها نشان از اثر گزاری فعالیت های شبکه ولایت در راستای دفاع از اهل بیت(علیهم السلام) است. معاندین چون حرف منطقی برای گفتن ندارند، شروع به تهدید و توهین دادن می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قروینی گفت: امامان (علیهم السلام) تاکید دارند، عملکرد شیعیان طوری باشد که در پایان کار رضایت خدا را به دست آوریم  و اگر غیر از این عمل کنیم، اعمال خود را تباه کرده ایم.

رئیس شبکه ولایت با بیان اینکه  دانستن چند اصطلاح برای مناظره کفایت نمی کند گفت: مهمتر از همه، پیروز شدن مناظره، آشنایی با طرفندهای مناظره و برگزاری کارگاه های آشنایی با پاسخ گویی و شبهات روز مطرح شده برای مقابله و مناظره  است.

وی عنوان کرد: کارگاه ها باعث می شود،‌ محقق با انواع شبهات، شیوه پرداخت و نقل آن و حتی شبهاتی که در کتابهای خود مطرح نمی کنند و تنها در رسانه بیان می کنند، آشنا شود و راه هکارهای مقابله را یادگیرد.

این محقق با بیان اینکه موضوعی که در کتابهای آموزشی وهابیها نقل شده با موضوعی که در رسانه عنوان می کنند، فرق دارد  افزود: همین مسئله را در عقائد داعشی ها هم می بینیم، این عملکرد نشان از پیچیدگی کار مناظره دارد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قروینی گفت: اثر دیگر دوره کارگارهای مناظره، تمرین و پخش کلیپ های شبهات مطرح شده از سوی معاندین درکلاس و پاسخ دادن از سوی محققین برای آماده شدن و مقابله بهتر است.

رئیس شبکه ولایت با بیان اینکه شبهات مطرح شده از سوی گروهای منحرف و فرقه وهابیت، در دوره کلاس های کارگاهی، دسته بندی شبهات از هر موضوعی، مهمترین آن ارائه می شود، ابرازداشت: خصوصیت دیگر این نوع کارگاها، اولویت بندی شبهات، پاسخ ها، بیان پاسخ درست و صحیح از سوی محقیقین و تبدیل شدن به مقاله و سپس انتشار در سایت های مجازی برای اطلاع همگان است.

شناسایی نزدیک  به 8 هزار شبهه  در600 عنوان  علیه شیعه

وی با بیان اینکه نزدیک 8 هزار شبهه  در600 عنوان علیه شیعه از سوی گروهای معاند و مخالفان مطرح شده و قطعا همه شبهات جواب دادن نیست گفت: برای سهولت کار تصمیم گرفته شد شبهات مهم در موضوعات مهم، اولویت بندی و حتی پاسخ ها هم چکیده و در یک صفحه  خلاصه تا قابل حفظ باشد.

این محقق افزود: از میان همه شبهات، 50 شبهه مهم شناسایی و اولویت بندی شد، در پاسخ هم باید طوری عمل کرد که اثر خوبی به همراه داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین قروینی گفت: لازم است محقق و مناظره کننده در کلاس ها و کارگاها با شبهات مهم درموضوعات قابل بحث، آشنا و حداقل یک صفحه از پاسخ شبهه به همراه خود شبهه را حفظ نماید تا درهر مکان و زمانی از او پرسیدند، بتواند پاسخ قاطعی به شبهه دهد.

رئیس شبکه ولایت با بیان اینکه از میان همه مراکز تخصصی در حوزه تنها دانش پژوهان مهدویت موثر فعالیت کرده اند و با بحث رسانه به خوبی آشنا و از عهده آن بر می آیند، گفت: کسانی که می خواهند وارد شبکه ولایت شوند، لازم است در کلاسهای کارگاهی این مرکز شرکت کنند تا بتوانند تجربه خوبی را بدست بیاورند.

شبکه ولایت  به سه زبان و به صورت 24 ساعته برای 120 میلیون مخاطب  برنامه دارد

وی عنوان کرد: در حال حاضر شبکه ولایت به سه زبان و به صورت 24 ساعته برای 120 میلیون مخاطب برنامه پخش می کند، یکی از آن زبان افریقایی است که 70 میلیون بیننده دارد و آن قدر درست و حساب شده فعالیت کرده که باعث خشم سران بوکوحرام شده و در اطلاعیه به سران خود گفته« دست به هرکاری بزنید تا جلوی شبکه ولایت گرفته شود» و بالاتر از همه اینکه « سران بعضی از کشورهای آفریقایی هم از اثر گویی این برنامه درکشور خود سخن گفته اند».

این محقق افزود: این فعالیت ها و سخنان نشان می دهد این شبکه در مسیر درستی در حال گام برداشتن است، بنابراین شبکه ولایت نیازمند به کسانی است که با سخنان خود دین و شیعه را تقویت کنند، بدون اینکه کوچکترین لغزش و تزلزلی در عقاید آنها ایجاد شود.

حوزه از اثر گذاری رسانه غافل نباشد

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قروینی با بیان اینکه دوره نوشتن مقاله، رفتن از این شهر به آن شهر برای سخنرانی و زمان نشستن در حوزه دیگر گذشته، عنوان کرد: تاثیر مقاله و سخنرانی، درصدی از کار است، عمده اثر گذاری در شرایط فعلی استفاده از ابزار رسانه برای تبلیغ و مبارزه با شبهات وهابیت است.

شبکه های وهابی در 5 قاره درحال فعالیت و القاء شبهه می باشند

رئیس شبکه ولایت بیان داشت: براساس شواهد موجود، درحال حاضر شبکه های وهابی در 5 قاره درحال فعالیت و القاء شبهه و ایجاد اختلاف هستند، حوزه هم نباید از این فضا و قدرت جادویی رسانه عقب بماند و غافل  باشد.

وی عنوان کرد: بنابراین باید مجهز بود و اگر با تجهیزات مدرن روز و با آمادگی کامل وارد عرصه مناظره شویم بر شبهات  توخالی و پوشالی فرقه وهابیت که مانند تار عنکبوت سست است، به حول قوه الهی پیروز خواهیم شد.

 

منبع: خبرگازی حوزه