جمعه, 15 فروردين 1393 ساعت 11:00
خواندن 2328 دفعه

سقیفه، بررسی نحوه شکل گیری حکومت از رحلت پیامبر - آیت الله سید مرتضی عسگری

کتاب سقیفه، حاوی مجموعه سخنرانی‌های «آیت‌الله سید مرتضی عسکری» است که با موضوع بررسی نحوه شکل‌گیری حکومت پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله) فراهم آمده است .

بر اساس این کتاب، سقیفه در یک روز و با طراحی یک نفر برای خلافت خلاصه نمی شود؛ بلکه سقیفه، آغاز بروز و ظهور اجرای نقشه ای حساب شده است که طی آن افرادی معین از قریش می بایست یکی پس از دیگری، زمام حکومت را به دست گیرند تا آن را، پیوسته، از اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله ـ که بنا به نص ایشان، جانشینان بر حق پیامبر صلی الله علیه و آله بودند ـ دور دارند و نهایتا آن را به بنی امیه بسپارند. این نقشه اجرا شد، لکن با قتل عثمان و خلافت امیر المؤمنین علیه السلام، ناتمام ماند. این تحلیل، که بر مبنای منابع درجه اول مکتب خلفاست، در نوع خود بی نظیر است؛ مطالب پراکنده و ناتمام و بعضا نادرست گذشتگان و معاصران را، درباره سقیفه، منظم و کامل ساخته و تصحیح می کند و برای فهم بهتر تاریخ اسلام، از زمان رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله تاکنون، بسیار روشنی بخش و هدایتگر است.

 

عناوین برخی از مباحث کتاب چنین است :

پی‌ریزی سقیفه در زمان حیات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله)؛ چگونگی برپایی سقیفه؛ نظر و داوری صحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله) درباره بیعت با ابوبکر؛ نحوه برخورد دستگاه خلافت با مخالفان خارج از مدینه؛ نحوه برخورد دستگاه خلافت با مخالفان داخل مدینه؛ جنگ اقتصادی با اهل بیت (علیهم السلام )؛ حضرت زهرا (سلام الله علیه) در بستر بیماری؛ قیام مردم علیه عثمان و نقش علی (علیه السلام ) در اصلاح بین دو طرف.

این کتاب به کوشش مهدی دشتی در سال1390 و به همت انتشارات علامه عسکری با همکاری دانشکده اصول الدین منتشر شده است.