جمعه, 09 اسفند 1392 ساعت 09:00
خواندن 1967 دفعه

غیبة الامام المهدی عند الامام الصادق علیهما‌السلام - سید ثامر هاشم العمیدی

از مسلمات تاریخی واعتقادی شیعه، خبردادن امامان معصوم علیهم‌السلام از حضرت مهدی عجل الله فرجه، درسال‌ها قبل از ولادت ایشان می‌باشد. 
این کتاب نیز با همین رویکرد به سراغ روایات واردشده از امام صادق علیه‌السلام درباره‌ی غیبت و مسائل پیرامون آن رفته است. مسائل بحث‌شده در این کتاب، که از احادیث آن امام صادق علیه‌السلام گرفته شده، شامل موارد زیر است: 
معرفت امام غایب و وجوب آن، کیفیت بهره‌مندی مردم از حضرت حجت عجل الله فرجه در دوران غیبت، غیبت صغری و کبری و طول دوران غیبت، وظایف شیعیان در زمان غیبت و شرح وظیفه‌ی انتظار و دعا، علل یا حکمت‌های غیبت، و در آخر؛ پاسخ به شبهات واردشده درباره‌ی امام غائب و مسأله‌ی غیبت و به‌ویژه ردّ دعاویِ باطل فرقه‌ها و افراد مدعی مهدویت در زمان امام مانند: کیسانیه (مدعیان مهدویت محمد بن حنفیه)، مروانیه، حسنیه، عباسیه. 
نویسنده در مقدمه‌ی کتاب، انگیزه‌ی خود را از این تألیف، پاسخ به اتهام بعضی به شیعه ذکر می‌کند. این افراد ادعا می‌کنند که متکلمان شیعه در قرن‌های سوم و چهارم پس از وفات امام یازدهم، برای استمرار مذهب اثنی‌عشری، اقدام به ابداع مفهوم مهدی موعود علیه‌السلام و مسأله‌ی غیبت او نموده‌اند! 
در جواب این اتهام، «سید هاشم عمیدی» در ابتدا کتاب «المهدی المنتظر فی الفکر الاسلامی» را تالیف نمود؛ این کتاب که به پنج زبان ترجمه شده، به مدارک این اتهام و ریشه‌یابی آن می‌پردازد و به بهترین وجه آن را پاسخ می‌دهد. 
وی در قدم بعدی با نوشتن کتاب «غیبة الامام المهدی عند الامام الصادق علیهما‌السلام» (کتاب حاضر) اصالت و قدمت عقیده به مهدویت را در فکر شیعی ـ در 100 سال قبل از ولادت متکلمان مورد بحث ـ نشان داده و به‌طور خاص این مطلب را با نقل ده‌ها حدیث از بنیانگذار مذهب حقه‌ی جعفری اثبات کرده است.

منبع : تراث