چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:36
خواندن 1343 دفعه

گزارشی از کتاب: خطبه فدکیه و عیادت

معرفت اهل بیت علیهم السلام ماء معینی است که شکر بهره‌مندی از آن یک از هزار در توان آدمی نیست. این معرفت چنان نورانی و بی‌آلایش است که به مصداق «الناس اذا علموا محاسن کلامنا لاتبعونا» بر جان و نهاد انسان می‌نشیند و کسی را یارای مقاومت در برابر حقانیت آن نیست. اگر چه شاید به زبان انکار شود.
زلالی و گوارایی این آب حیات آن گاه دو چندان می‌شود که بی‌واسطه و از سرچشمه نوشیده شود و چه سرچشمه‌ای بهتر از چشمه جوشان دانش معصوم آن گاه که خود، خویشتن را به تعریف و تصویر بنشیند و یکی از این جوشش‌ها زمانی بود که حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها از امام خویش در عین رنجوری تن، از ظلم دشمن، با سلاح زبان نیز به پا خاست و ضمن تبیین جایگاه و منزلت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و امامت ایشان و ابطال دعاوی زیاده گویانِ زیاده خواه، لجام رسوایی بر مرکب عنان گسیخته نفاقی زد که پس از فقدان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله حقیقت خویش را از پس پرده آشکار کرده بود. این بیان نورانی که خطبه فدکیه نام گرفت به همت راویان اخبار اهل بیت علیهم السلام در میراث علمی شیعیان به دست آیندگان رسید.
بر همین اساس بنیاد فرهنگی امامت که نشر معارف اهل بیت علیهم السلام را سرلوحه اهداف خویش قرار داده است به حسب وظیفه اقدام به نشر اثر ارزشمندی با عنوان: خطبه فدکیه و عیادت کرده است.
این اثر که به همت نویسنده ارجمند جناب آقای میثم توکلی بینا شکل گرفته است، در حقیقت معرفی نسخه‌ای جدید است از خطبه فدکیه و خطبه عیادت است که از پس تلاش شایسته تقدیر ایشان و بررسی‌های سندی و محتوایی صورتی محقق و مترجَم به خود گرفت و از این طریق در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
جهت تهیه این کتاب به آدرس قم، خیابان معلم، پاساژ ناشران،طبقه همکف، پلاک ۱۱، فروشگاه کتاب ما مراجعه فرمایند.