شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 17:37
خواندن 2414 دفعه

گفتگو با مجتبی گودرزی مولف کتاب بررسی تحول و تطور مطالعات مهدویت

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی گودرزی از اعضای هیأت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مؤلف کتاب بررسی تحول و تطور مطالعات مهدوی است ایشان در گفتگوی اختصاصی با سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به سوالاتی در خصوص سوابق پژوهشی خویش و کتاب بررسی تحول و تطور مطالعات مهدویت پاسخ گفت که مشروح آن به قرار زیر است  

لطفا توضیحی درباره سوابق پژوهشی خودتان به طور مختصر بفرمایید و مهم ترین آثار پژوهشی شما اعم از کتاب و مقاله چیست؟
بنده حدود ۱۵ سال است که در زمینه پژوهش های کلامی و مهدوی فعالیت می کنم و از سال ۱۳۸۳ با موسسه انتظار نور، امام صادق (علیه السلام)، امام خمینی و ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) و چندین موسسه دیگر همکاری پژوهشی داشته ام و در این زمینه کتاب " بزرگ ترین حقیقت تاریخ " در رد کتاب "عجیب ترین دروغ تاریخ " از عثمان الخمیس و کتاب "انتظار " که یک کار پژوهشی در اوصاف منتظران است و اولین کار بنده میباشد از مهمترین آثار این حقیر میباشد. اما در میان مقالات، مقاله مهدی (عجل الله تعالی فرجه) وارث پیامبر(صلی الله علیه و آله)، انتظار و امنیت، معجزه فعل نبی یا خدا، مهدی نوعی و شخصی، قاعده اصلح و خلافت الهی و ضرورت توانمندی منتظران از مهم ترین مقالات بنده است.

حوزه تخصصی شما چیست و به طور خاص روی چه موضوعاتی کار می کنید؟
حوزه تخصصی بنده کلام اسلامی است و به طور خاص در مباحث کلامی مهدویت کار میکنم.

اخیرا کتابی از حضرت عالی منتشر شده چند سوال دراین خصوص داریم که عبارتند از:
الف ) ایده اولیه این کار و کتاب از کجا بود؟
ایده اولیه از جلسه ای بود که در پژوهشکده مهدویت در زمان مدیریت حجه الاسلام والمسلمین بهروزی لک تشکیل شد که در آن جلسه بحث از علوم درجه دو به میان آمد و مدیر محترم پیشنهاد تحقیق در این زمینه را دادند و ایده اولیه را مطرح کردند و قرار شد در سه محور مبانی، روش شناسی، و تطور و تحول مهدویت کار پژوهشی صورت گیرد. لذا با حمایتها و راهنماییهای مدیر پژوهشکده و نظارت حجه الاسلام و المسلمین آقای رضا اسلامی این کار(تطور و تحول مهدویت) شروع شد. و الحمدلله در سال ۹۶ به اتمام رسید.
ب ) نوآوری این کتاب نسبت به آثار مشابه چیست؟
یکی از نوآوریهای این کار در اصل موضوع و بکر بودن آن است چرا که کاری مشابه ندارد. یعنی در این موضوع کار مستقل و قابل ملاحضه ای صورت نگرفته است و این اثر که سیر تحول و تطور مطالعات مهدوی را در حوزه شیعی بررسی کرده بکر و اولین اثر است. البته به صورت پراکنده و بسیار جزئی و ضمنی مطالبی در این زمینه به طور جسته و گریخته وجود دارد، ولی به طور مستقل و نگاه جامع با اسلوب خاص و روشمند اثری در این زمینه وجود نداشت. نوآوری دیگر تبیین و ترسیم فراز و فرود مطالعات مهدوی با زیر شاخه های آن(عوامل تطور، آثار و پیامدها، ساختار، زمینه ها و شرایط) در دوره های مختلف از نوآوریهای دیگر این اثر است.

ج ) مخاطب اثر کیست و کجا کاربرد دارد؟
مخاطبان این اثر بیشتر محققین، طلاب، دانشجویان علوم دینی و انسانی، و حتی مبلغین و نیز کسانی که مباحث مهدویت را رصد میکنند و مشتاق این گونه مباحث¬اند میباشد. و کاربرد اصلی آن برای آگاهی بخشی از وضعیت مهدویت در طول تاریخ شیعه و تقویت شناخت و تعمیق بخشی آن و نیز مرحله ای ابتدائی برای پژوهشهای آینده در این زمینه میباشد.

د ) مسئله شما در این تحقیق چیست؟
مسئله در این تحقیق چگونگی تطور و تحول مطالعات مهدوی در حوزه شیعی از صدر اسلام تاکنون است که میتواند پاسخ بسیاری از سوالات و شبهات مطرح در این حوزه باشد.
ه ) ساختار آن اجمالا به چه شکل هست و برای پاسخ به سوال اصلی تحقیق خود به چه ترتیب کتاب را ساماندهی کرده اید؟ ساختار کتاب بر سه بخش اصلی استوار است. بخش اول دارای دو فصل است که به کلیات، مفاهیم و مبانی پرداخته و بخش دوم به ادوار مهدويت پژوهي در شیعه تا قبل از دوره معاصر اختصاص یافته و دارای چهار فصل است که فصل اول آن تحت عنوان دوره تکوین باورمهدویت که از عصر پيامبر(صلی الله علیه و آله) تا غيبت صغري (سال۲۶۰ه‍) است. و فصل دوم تحت عنوان دوره فراگیر شدن مباحث مهدویت که مختص دوران غیبت صغری(۳۲۹-۲۶۰ هجری) است. و فصل سوم تحت عنوان دوران تدوین و مستند سازی اندیشه غیبت با پدید آمدن جوامع حدیثی (آغاز غیبت کبرا ۳۲۹ هجری تا قرن هفتم) است. و فصل چهارم تحت عنوان دوران گسترش مکتوبات مهدویت (قرن هفتم تا پایان قرن سیزدهم) است. و آخرین قسمت بخش سوم تحت عنوان دوران تعمیق و توسعه اندیشه مهدویت (مهدویت پژوهی دردوره معاصر) است. که در هر دوره ای ابتدا مکتوبات مهم به عنوان نمونه گزارش شده سپس عوامل، شرایط، آثارو پیامدها، ساختار و رویکردها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. البته دوره ها دارای ملاک و نمونه های گزارش شده دارای علت اند.

و ) آیا نشر این اثر تاکنون بازتابی داشته و درباره آن در نشریات و نشست ها نقد و بررسی شده است؟
به نظر می رسد از آنجا که دراین زمینه کاری انجام نشده ، این اثر به شکل شایسته جای خود را پیدا نکرده است، ولی با گذشت زمان و عنایت ورود به مباحث درجه دو علم پیش بینی میشود مورد توجه قرار بگیرد. البته نشستهای علمی داخلی در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی درباره این موضوع تشکیل شده و در چندین جلسه با حضور ناظر محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین رضا اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. همچنین پیشنهاد نقد بیرونی نیز داده شده که در آینده نزدیک انجام میشود.

ز ) موضوع و اثر جدیدی که در حال انجام آن هستید چیست؟
دو موضوع فعلا در دست کار است:
۱. بررسی مسئله توقیت با رویکرد کلامی که تاکنون در این زمینه مطلبی نوشته نشده است و خلأ آن محسوس است که حدود سی درصد پیشرفت داشته و در دست کار است.
۲. بررسی دجال در متون اسلامی با رویکرد ماهیت شناسی و کارکردشناسی که چهل درصد پیشرفت داشته و نگاه آن متمرکز بر ماهیت دجال و کارکرد آن است و درصدد شفاف سازی و تبیین این مسئله و معمای موجود در فرهنگ مهدوی است.
 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی