سه شنبه, 18 تیر 1392 ساعت 00:00
خواندن 3576 دفعه

حضرت فاطمه سلام الله عليها كوثر بيكران حق - ناصر شكريان

چكیده :
راجع به شخصیت والای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بیش از پنجاه آیه قرآن تأویل و تفسیر شده است. این نوشتار تحت عنوان فاطمه كوثر بیكران حق به رشته تحریر درآمد و نگارنده در پی آن است كه با استفاده از سوره مباركه كوثر، گذری بر شخصیت و عظمت و فضایل والای حضرت صدیقه كبری (سلام الله علیها) داشته و عناوینی از قبیل پیشگویی و اعجاز سوره، معنی و مراد كوثر، وجوه نامگذاری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به كوثر، ارتباط كوثر محمدی با كوثر بهشتی، فاطمه به عنوان حقیقتی یكدانه در عالم خلقت،
مورد بحث قرار گرفته و سپس فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بعنوان برترین و جامع ترین الگو عالم بشریت در همه ابعاد زندگی (سجاده بندگی، جلوه گاه وارستگی، عرصه وظایف خانوادگی، حیا، عفاف، حجاب، ایثار، انفاق، ساده زیستی و جبهه فرهنگی، سیاسی....) برای همه عصرها، نسل ها معرفی و در نهایت به یكی از ضروری ترین عرصه كه بایستی به فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اقتداء كرد..........
مقدمه :
سخن گفتن از شخصیت بی نظیر فاطمه (سلام الله علیها) شم بهشتی می خواهد، چه اینكه پیامبر خدا فرمود:
كلما اشتقت الی رائحه الجنه شممت رائحه ابنتی فاطمه. [1]
هر زمان مشتاق بوی بهشت می شوم دخترم فاطمه (سلام الله علیها) را می بویم و بوی بهشت از او استشمام می كنم.
و در روایتی كه فریقین بر آن تأكید دارند پیامبر خدا (صلى الله علیه وآله) در شب معراج از بهشت عبور می كرد، جبرئیل امین از میوه درخت طوبی به آن حضرت داد و هنگامی كه به زمین بازگشت نطفه فاطمه (سلام الله علیها) از آن میوه بهشتی منعقد شد.[2] كوثری كه عطای ویژه الهی است. موجودی كه زهره سماء و زهرای زمین است. چهره ای كه ثمر نتیجه هستی است. بانویی كه در شمار معصومین است.[3] خود معصومه، پدر معصوم، شوهر معصوم، فرزندان معصوم می باشند.
بانویی كه محبت و ولایت او و خاندان او مزد رسالت و از فرائض دینی بشمار می آید.[4]
صدیقه طاهره ای كه مظهر رضای الهی و غضب ربوبی است.[5]
و مدال افتخار سیده نساءالعالمین را در فرآینش به خود اختصاص داده است[6]. بانویی كه امام صادق (علیه السلام) فرمود:
و هی الصدیقه الكبری و علی معرفتها دارت القرون الاولی.
او صدیقه كبری است كه بر محور شناخت او قرنهای گذشته دور زده است.[7]
اگر چه پیرامون شخصیت آسمانی بانوی بانوان جهان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بسی كتابها نگاشته شده و فراون سخن رانده شده است، اما گویا اگر هزاران برابر آن نیز قلم زده شود و سخن گفته شود باز قطره ای در مقابل اقیانوس بی كرانة فضیلت های حضرتش می باشد.
و به تعبیر حكیمانه حضرت آیت الله جوادی آملی، گفتار و نوشتار هر چه بلند و پر معنا و نغز و رسا باشد، توان معرفی شخصیتی كه اصلش از عالم ملكوت و شاخ و برگش در جهان ناسوت گسترده است را ندارد[8]. عارفی همچون حضرت امام خمینی ره با آن جایگاه علمی و عرفانی اش از درك عظمت و مقام والای حضرت زهرا (سلام الله علیها) اظهار عجز و ناتوانی كرد و فرمود: هر كس با هر بینش درباره او سخن گفته است از عهدة ستایش او بر نیامده است. چونكه دریا را در كوزه ای نتوان گنجاند[9].
فضل زهرا را بشر كی توان احصا كرد
قطره را قدرت نباشد وصف از دریا كند

و من خود را قاصر می دانم در مورد حضرت صدیقه ذكری كنم[10]. فاطمه به مرتبه ای رسیده است كه دست همه از او كوتاه است. حضرت فاطمه یك فرد معمولی نبود بلكه یك موجود ملكوتی است كه در عالم به صورت انسان ظاهر شده است. موجودی الهی جبروتی در صورت یك زن ظاهر شده است.
زن كه تمام خاصه های انبیاء در اوست، زنی كه اگكر مرد بود نبی بود، زنی كه اگر مرد بود جای رسول الله (صلى الله علیه وآله) بود[11].
ما را كجا به كوی تو ممكن بود وصول
كانجا خیال را نبرد قدرت نزول

در وصف ذات پاك و كرامات بی حدت
گردیده نطق الكن و حیران شـود عقـول[12]

مقام معظم رهبری مدظله العالی هم فرمود:برای انسان های كوچكی مثل من خیلی دشوار است كه بخواهند دربارة آن عظمت سخن بگویند. ما خیال و یك تصویر و یك نقش در ذهنمان می گذرانیم، این كجا و واقعیت ها و حقیقت ها كه بسی عظیم تر از ذهن است كجا- واقعاً دختر پیامبر معمای ناگشوده ذهن بشر و معارف بشری است، حقیقتاً برای ذهن قاصر ما، آن علو درجه معنوی و ملكوتی ام الائمه- النجباء (سلام الله علیها) قابل درك نیست و به قدر فهم خود ممكن است شمه ای از رشحات را درك كنیم[13].
آری فاطمه مجهوله القدر است همانگونه كه مخفیه القبر است[14]. منزلت و قدر او مجهول و نهان است همان سان كه تربت و قبر او مخفی و پنهان است. لذا آن حضرت را فاطمه نامیده اند چونكه مردم از شناخت حقیقت او دور مانده و محروم شده اند.
قال الصادق (علیه السلام): انما سمیت فاطمه لان الخلق فطموا عن معرفتها[15].
پس چه قلمی سزاوار ترسیم شخصیت ملكوتی حضرت فاطمه است، چه فكری یارای توانایی درك فضائل او را داراست چگونه ممكن است ابعاد شخصیت آن بزرگوار در گفتار ما خاكیان محدود، جلوه گر شود. پس باید اعتراف و اذعان نمود كه انسان نمی تواند شخصیت والای حضرت را آنگونه كه هست درك كند و تبین نماید. و برای شناخت و معرفتی مقام والای آن حضرت باید از سرچشمه وحی و سخنان معصومین استمداد طلبید، چه اینكه فاطمه را غیر از خدا و رسول (صلى الله علیه وآله) و ائمه (علیه السلام) نشناختند و اگر احادیثی هم از خاندان وحی رسیده به اندازه فهم مستمعان بوده، نه به اندازه مرتبت او[16]. و از سوی دیگر با گذشت بیش از چهارده قرن هنوز ابعاد گوناگون زندگانی حضرت زهرا (سلام الله علیها) در اوج غربت و مظلومیت بسر می برد و متاسفانه زوایای زندگی او برای بشریت در هاله ای از گمنامی و ابهاد قرار دارد.
و از اینكه دست اندركاران آن كنگره نورانی قدمی در معرفی آن بانوی بزرگ اسلام گرفته اند جای تقدیر و تشكر دارد. و این مقاله بر آن است تا فاطمه (سلام الله علیها) را از دیدگاه وحی معرفی نماید. اما از آنجا كه در مورد شخصیت فاطمه (سلام الله علیها) و جایگاه والای آن حضرت در قرآن آیات فراوان بطور مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد[17]، نظیر آیات (تطهیر، مودت، مباهله، ابرار، امانت، ذی القربی، صلوات، نور، ضرب المثل، بیوت، مرج البحرین یلتقیان، ایذاء، سوره قدر، سوره كوثر[18] و...)
ولیكن با توجه به اینكه تفسیر و توضیح اینها در یك مقاله امكان ندارد و حق آنها اداء نمی گردد. لذا آنچه در این نوشتار می آید فقط تفسیر و توضیح سوره مباركه كوثر در مورد عظمت بی نظیر فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بعنوان كوثر قرآن است.
امید است این عرض ادب و ارادات به پیشگاه پرعظمت حضرت صدیقه كبری مقبول درگاه حق. و فرزندش حضرت مهدی (عجل الله فرجه) واقع شود و گامی كوچك در معرفی حضرت بعنوان بهترین الگو برای همه عصرها و نسل ها برداشته شود.
خداوندا، ما را از بركات این خیر كثیر كه به پیامبرت مرحمت فرموده ای نصیب فرما.
بسم الله الرحمن الرحیم. انا اعطیناك الكوثر فصل لربك و انحران شانئك هوالابتر
ترجمه: ای پیامبر، مسلماً به تو كوثر (خیر كثیر و بركت فراوان) عطا خواهیم كرد، پس (به شكرانة این نعمت بزرگ) برای پروردگارت نماز بخوان و شتر قربانی كن- مسلماً دشمن تو ابتر و بلاعقب است.
«مشخصات سورة كوثر»
1- بنابر مشهور در مكه نازل شده است ولی بعضی احتمال مدنی بودن آن را داده اند و این احتمال نیز داده شده است كه این سوره دوباره نازل شده یكبار در مكه و بار دیگر در مدینه ولی روایاتی كه در شأن نزول این سوره در تفاسیر فریقین ذكر شده، قول مشهور را كه این سوره مكی است تایید می كند.
2- كوچكترین سوره قرآن است كه دارای سه آیه می باشد.
3- پانزدهمین سوره به ترتیب نزول و یكصد و هشتمین سوره به ترتیب قرآن موجود است.
4- نام این سوره (كوثر) از اولین آیة آن نشأت گرفته شده است.
5- امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر كس در نمازهای واجب و مستجب سوره كوثر را بخواند خداوند از آب كوثر نصیب او می كند[19].
6- این سوره كوچك در طول تاریخ همانند ندارد و دشمنان معاند اسلام كه در نابودی اسلام از هیچ كوششی كوتاهی نكردند و نمی كنند، از آوردن كوچك ترین سوره مانند كوثر عاجز مانده اند و خداوند هم در قرآن فرمود، ان كنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فأتوا بسوره من مثله[20].
ترجمه: اگر شكی در قرآنی كه بر حضرت محمد (صلى الله علیه وآله) بندة خود فرستادیم دارید، پس مثل یك سوره آن را بیاورید.
شأن نزول: عاص بن وائل از سران مشركان مكه بود، بعد از فوت پسر رسول الله (صلى الله علیه وآله) بنام عبدا..، پیامبر خدا را ابتر نامید و عرب هم كسی را كه پسر نداشت ابتر (بلاعقب) می نامید[21] سوره كوثر نازل شد و پیامبر اكرم را به اعطای كوثر و نعمت های فراوان بشارت داد و دشمنان را ابتر خواند.
اعجاز سوره كوثر: مرحوم علامه طباطبایی فرمود سوره كوثر یكی از ملاحم و خبرهای غیبی قرآن كریم است، چونكه خداوند بعد از ارتحال پیامبر اكرم بركتی در نسل آن جناب قرارداد به طوری كه در همه عالم هیچ نسلی معادل آن دیده نمی شود با آنكه این همه بلاها بر سر ذریه پیامبر آوردند و گروه گروه آنها را كشتند.[22]
با توجه به اینكه این سوره مكی است و حكومت و امكانات در دست مشركان مكه بود و مسلمین در وضع خوبی نبودند و فرزندان پسری پیامبر از دنیا رفته بودند و دشمنان هم زخم زبان می زدند و پیامبر را ابتر می نامیدند و از آنجائیكه فرزند پسری را تداوم بخش برنامه پدری می داشتند، لذا امیدوار بودند با رفتن پیامبر كسی نیست كه راه او و آئین او را ادامه دهد و پیامبر از این جریان ناراحت بود و خداوند هم هنوز به پیامبر فاطمه (سلام الله علیها) را نداده بود.
نزول این سوره در آن فضا و شرایط هم تسلی خاطر و بشارت بزرگ بر پیامبر بود تا در برابر یاوه گویی های دشمنان قلب مباركش آزرده نشود و در عزم آهنین او فتور و سستی راه نیابد و از انبوه جمعیت آنها و امكانات فراوانی مادی كه در اختیار دارند نگران نشود، چرا كه خیلی كه منبع هم خیرات است اعطاء خیر كثیر را به پیامبر نوید می دهد كه به احدی نداده است. از سوی دیگر پاسخ كوبنده ای به سران كفر و شرك و ضربه ای بود به امیدهای دشمنان اسلام. و از طرف دیگر بصورت غیبی خبر می دهد كه پیامبر بلانسل و دودمان نمی ماند بلكه نسل و دومان او زیاد خواهد شد و دشمنان پیامبر ابتر خواهند ماند.[23]
پس این سوره پیشگویی برای آینده است كه آینده از آن پیامبر است و خبرهای اعجازآمیز از آینده های دور و نزدیك، كه همه این پیشگویی ها محقق شد، هم خیرات و بركات فراوان بر پیامبر نازل شد و هم دودمان پیامبر در جهان بطور فراوان وجود دارند و هم دشمنان پیامبر كه در آن زمان زیاد بودند تار و مار شدند و امروز آثاری از آنها باقی نمانده است، در حالیكه طوائفی، همچون بنی امیه و بنی عباس كه به مقابله با پیامبر و فرزندان او برخاستند، روزی آنقدر جمعیت داشتند كه كسی فكر نمی كرد ابتر شوند و همه آنها از بین بروند[24].
و هم برنامه اسلام و قرآن كه آئین پیامبر بود در سراسر جهان گسترده و فراگیر شد.
توضیح و تفسیر آیه: انا اعطیناك الكوثر: در این جمله كوتاه برای بیان مطلب چند تاكید بكار رفته است.
-ان- از ادات تاكید در ادبیات عرب است
- ضمیر جمع بجای مفرد- روال طبیعی این بود كه ضمیر مفرد و بصورت متكلم وحده ذكر گردد (انی) اما ضمیر جمع و بصورت متكلم مع الغیر آورده شد (انا) و این تعبیر برای بیان عظمت است[25].
- ذكر فعل ماضی بجای مضارع تأكید سوم است.
خداوند در این سوره به پیامبرش تسلی خاطر می دهد كه در آینده به تو خیر كثیر خواهیم داد... و در اینجا باید فعل مضارع آورده شود اما ماضی ذكر شد و در ادبیات عرب ذكر ماضی بجای مضارع تاكید دیگر بر مطلب است كه تحقق این وعده آنقدر حتمی است كه مثل اینكه محقق شد. پس در اینجا با سه تاكید به پیامبرش می گوید، ما مسلماً و محققاً و حتماً به تو كوثر خواهیم داد.
نكته دیگر: تعبیر اعطیناك دلیل بر این است كه كوثر عطیه الهی به پیامبر است اما در مورد قرآن تعبیر اتیناك بكار بوده شد. و لقد اتیناك سبعا من المثانی و القران العظیم[26]. و قد اتیناك من لدنا ذكراً [27]. اما در اینجا تعبیر اعطیناك بكار برده شده است كه نوعی اعطاء و بخشش و بشارت بزرگی به پیامبر عظیم الشان است، كه بداند آن خدایی كه منبع همه خیرات و بركات است، كوثر را در اختیار او نهاده است و كوثر عطیه بزرگ و ویژه الهی است كه و بدیهی است هر قدر معطی با عظمت تر معطی هم مهم تر و با ارزش تر خواهد شد.
با توجه به اینكه مخاطب پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) است و خداوند علی اعلی و غنی مطلق و سرچشمه همه خیرات و بركات به پیامبرش وعده كوثر می دهد. این چه معنی دارد؟ با ملاحظه معطی و معطی الیه ارزش معطی بیشتر روشن خواهد شد.
اگر معطی فرد معمولی باشد یا اینكه خداوند باشد فرق دارد و یك وقت عطاء كننده خداوند است یكی وقت فرد معمولی است و از سوی دیگر گاهی به انسان معمولی چیزی می دهند و گاهی به افضل انبیاء و خیر خلق الله چیزی می دهند. یك وقت به پیامبری كه جبرئیل و قرآن بر او نازل و به اوج كمال رسیده به او بشارت خیر كثیر می دهند و یك وقت به فرد معمولی بشارت خیر كثیر می دهند. به عبارت دیگر خیر كثیر نزد بازاری و تاجر و میلیارد هر كدام به معنای خاص خودش است.
خداوند متعال در این سوره به افضل انبیاء بشارت كوثر و خیرات و بركات فوق از حد و حصر می دهد پس توجه به معطی و معطی و معطی الیه، عظمت كوپر بیشتر روشن می شود. و در واقع سوره كوثر، اسم با مسمی است در عین كمی آیات و كلماتش، در بردارنده اسرار و رموزی است كه بزرگان و مفاخر، از دستیابی به عمق آن به عجز و توانایی خویش اعتراف كردند.
معنا و مراد كوثر: كوثر بر وزن فوعل وصف است كه از كثرت گرفته شده و به معنی خیر و بركت فراوان است و به افراد سخاوتمند هم كوثر گفته می شود.[28]
برای كوثر[29]و علامه طباطبایی تا 26 قول ذكر نموده اند[30] . گستره معنایی این واژه چنان وسیع و جامع است كه از جمله «خیر بی نهایت» را می تواند شامل شود و هر كس به مقدار پایه معرفتی خویش چیزی فهمیده و سخنی بیان كرده و مطلبی نوشته است ولی ظاهر این است كه غالباً اینها از قبیل بیان مصادیق برای این مفهوم وسیع و گسترده است و با توجه به شأن نزول و سیاق آیات و كلمه ابتر و تسلی بودن سوره و روایات متعدد وارده از ائمه (علیه السلام) به نظر می رسد و مراد از كوثر یا بازرترین مصداق آن، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است.
مرحوم علامه طباطبایی علاوه بر ادعای مستفیضه بودن روایات فرمودند: مناسب ترین معنی كوثر، كثرت ذریه پیامبر از طریق صدیقه كبری (سلام الله علیها) است كه شرق تا غرب عالم را فرا گرفته است[31]. فخررازی مفسر بزرگ اهل سنت در ضمن بیان تفسیرهای مختلف كوثر گفت:
قول سوم این است كه این سوره به عنوان رد بر كسانی نازل شد كه عدم وجود اولاد را بر پیامبر اكرم خرده می گرفتند. بنابراین، معنی سوره این است كه خداوند بر پیامبر نسلی می دهد كه در طول زمان باقی می مانند. بعد گفت: این از عجائب است چونكه در طول تاریخ تعداد زیادی از ذریه پیامبر را كشتند اما در عین حال جهان مملو از آنهاست و علمای بزرگی در میان آنها از قبیل باقر، صادق و رضا و نفس زكیه... وجود دارند در حالی كه در زمان نزول قران با آنكه از بنی امیه اولاد و نسل زیادی بود، اما الان چیزی از آنها در عالم وجود ندارد[32]. پس مراد از كوثر فراوانی ذریه و ماندگاری نسل پیامبر می باشد كه فقط از طریق وجود با بركت حضرت فاطمه تحقق یافته و خداوند نسلی بی نظیر و ماندگار در طول تاریخ به پیامبرش عطا فرمود.
نكته: مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان فرمود، ظاهر انا اعطیناك الكوثر منت است.[33] با آنكه روش و دأب بزرگان و اشخاص كریم این نیست كه اگر چیزی به كسی می دهند به رخ او بكشند و منت بگذارند، اما این كوثر چیست كه این معادلات بهم می خورد و خداوند متعال به رخ جیب خود می كشد و می فرماید ما به تو كوثر عطاء كردیم.
مطلب دیگر اینكه خداوند متعال بدون مقدمه و ریاضت و زحمت این كوثر را به پیامبرش عطا نمی كند، بلكه باید چهله بگیرد، لذا جبرئیل امین نازل شد. سلام خدا را به رسولش ابلاغ كرد و عرضه داشت چهل شبانه روز از خدیجه دوری گزین. نبی مكرم اسلام روزها روزه و شبها تا صبح عبادت، وقتی جبرئیل و میكائیل در غروب روز چهلم خدمت پیامبر خدا رسیدند یك ظرف غذا جلوی پیامبر اكرم گذاشتند و بعد از تناول افطاری از این غذا، به سمت منزل حركت كرد و بدین سان نور فاطمه منعقد شد[34]. اگر موسی كلیم بعد از چهله (و واعدنا موسی ثلثین لیله و اتممناها بعشر و تم میقات ربه اربعین لیله [35]) آماده شد تا جبرییل بر او نازل و تورات را به او تلاوت كند.
اما خداوند متعال به پیامبر اسلام بعد از چهل سالگی و نزول جبرئیل و قرآن، چه چیزی خواهد عطاء كند كه نیاز به ریاضت دارد. آری نور فاطمه در حالی منعقد می شود كه والدین او از رهگذر چهل شبانه روز ارتباط خالصانه با خداوند به اوج طهارت روحی دست یافته اند و خمیر مایه آن از پاك ترین و بهترین میوه های بهشتی تكوین یافته است. و كوثر یكی از نامهای مبارك حضرت صدیقه كبری می شود. اگر الله اسم جامع و مستجمع همه صفات الهی است، اسم كوثر هم جامع صفات حضرت زهراست، لذا علامه شهید مطهری فرمود: « كوثر بالاترین و مهمترین توصیف است».
وجوه نامگذاری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به كوثر :
1- فاطمه كوثر است چونكه فراوانی و ماندگاری دودمان پیامبر اكرم فقط از طریق وجود با بركت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در جهان تحقیق یافته و خداوند نسلی بی نظیر و ماندگار به پیامبر اكرم عطاء فرمود این وجه مطابق با شأن نزول هم هست و دشمنان اسلام با مرگ فرزندان پسری پیامبر اكرم، او را ابتر نامیدند، اما خداوند در آن زمان به پیامبرش تسلی داد كه كوثر نصیب او خواهد نمود و این وجه دو جهت دارد.
الف: یازده امام معصوم از فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می باشند. اگر خداوند به حضرت مریم یك عیسی داد، اما به حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) یازده عیسی بلكه بالاتر از عیسی داد و عیسای مریم یكی از یارانحضرت مهدی فرزند حضرت زهرا می باشد. و به تعبیر حضرت علامه حسن زاده آملی خداوند به فاطمه زهرا یازده قرآن ناطق داد پس بفهم معنای آیه انا اعطیناك الكوثر را [36].
ب: هزاران هزار نفر از فرزندانو دودمان پیامبر اكرم از طریق فاطمه زهرا (سلام الله علیها) سراسر جهان وجود دارند كه در میان آنها علماء بزرگ و مراجع تقلید و در عصر ما همچون حضرت امام خمینی ره و مقام معظم رهبری هستند كه منشأ خیرات و بركات فراوان شده اند.
علامه طباطبائی، فخر رازی و دیگر مفسران بزرگ قرآن به این موضوع هم اشاره نموده
2-فاطمه كوثر است به خاطر آنكه همه باید به او اقتدا كنیم و دستورات و معارف و احكام دین را بوسیله او و فرزندان او بگیریم این همه روایاتی كه از ابواب مختلف اسلام از ائمه معصومین به ما رسیده كه فقط در كتاب شریف وسائل الشیعه قریب سی و پنج هزار روایت وجود دارد، از طریق فرزندان حضرت صدیقه كبری بوده است. همچنانكه حضرت امام خمینی ره نیز به این مطلب اشاره فرمودند[38].
3- فاطمه كوثر است چونكه عمده ترین رمز بقای اسلام از طریق فاطمه است.
اگر فاطمه نبود ائمه هم نبودند، لذا از اسلام هم خبری نبوده است. اگر حسین فاطمه نبود بنی امیه اسلام را از بین می بردند، اگر فرزندان زهرا (سلام الله علیها) نبودند بنی العباس اسلام را محو می كردند. اگر اسلام در سراسر كرة زمین گسترش یافت با حضور و ایثارگری ائمه و ذریه پیامبر بوده است. و اصولاً رمز بقای اسلام ناب محمدی (صلى الله علیه وآله) و علوی (علیه السلام) از طریق فرزندان فاطمه در طول تاریخ بوده است. یعنی همچنانكه فرزندان جسمانی پیامبر به وسیلة فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در جهان گسترش یافت، آئین پیامبر و تمام ارزش های دینی و قرآنی و ولایی هم توسط فاطمه و فرزندانش و علماء و نویسندگان و فقها و محدثین و مفسران محافظت و گسترش یافت.
آری وجود فاطمه منبع خیر كثیر است كه هم باعث ماندگاری رسالت پیامبر شده است و هم عامل جاودانگی نسل پاك او.
چه زهرا شد علت مبقی دین
چــه زهــرا كه گــر ذات پاكش نبودی
دل آسوده می باشد اندر زمانه
زمین گـــردد از نسل پــاكت گلستان
چه زهرا كه از عالمی گشته مهتر
شدی غنچه دیـن و رســــم تــو پــرپــر
كه نسل تو بر پاست زین یكه دختر
زمــــان گــــردد از آل طــه منـــــور [39]

4- فاطمه زهرا (سلام الله علیها) خیر كثیر است، چونكه اگر این عالم پا برجاست و به انسان رزق و روزی می رسد به طفیل وجود نازنین فرزندان حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. اما صادق (علیه السلام) فرمود:
لو بقیت الارض بغیر امام لساخت[40]. اگر زمین بدون حجت خدا باشد زمین اهلش را فرو می برد بیمنه رزق الوراء و بوجود ثبتت الارض و السماء به طفیل وجود حجه خدا آسمان و زمین پا برجاست و روزی می دهند و در زیارت جامعه هم در خطاب به ائمه معصومیت (علیه السلام) عرضه می داریم بكم یمسك السماء ان تقع علی الارض. بواسطه شما آسمانها نگه داری می شود و بر زمین نمی افتد اگر هم و غمی و مشكلی از انسان رفع می شود بواسطه فرزندان فاطمه (سلام الله علیها) است. بكم ینفس الهم و یكشف الضر و اگر اعمال ما قبول می شود بواسطه آنهاست. بكم تقبل الطاعه المفترضه»[41].
5- فاطمه زهرا (سلام الله علیها) كوثر است. چونكه از فاطمه مصحفی باقیمانده است كه ارث ولایت است و ائمه (علیه السلام) برای مسائل گوناگون به آن مراجعه می كنند. و علم گذشته و حال و آینده در آن وجود دارد كه خودش به حضرت امیر (علیه السلام) گفت: ادن لاحدثك بما كان و بما هن كائن و بما لم یكن الی یوم القیمه حین تقوم الساعه[42] و حضرت امام خمینی (ره) در این باره می فرمایند:
من راجع به حضرت صدیقه سلام الله علیها خودم را قاصر می دانم كه ذكری بكنم، فقط اكتفا می كنم به یك روایت كه در كافی شریفه است و با سند معتبر نقل شده است و آن روایت این است كه حضرت صادق (علیه السلام) سلام الله علیه می فرماید: فاطمه سلام الله علیها بعد از پدرش 75 روز زنده بودند در این دنیا بودند و حزن و شدت بر ایشان غلبه داشت و جبرئیل می آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت عرض می كرد و مسائلی از آینده نقل می كرد[43]. ظاهر روایت این است كه در این 75 روز مراوده بوده است، یعنی رفت و آمد جبرئیل زیاد بوده است و گمان ندارم كه غیر از طبقه اول از انبیای عظام دربارة كسی اینطور وارد شده باشد كه در ظرف 75 روز جبرئیل این رفت و آمد داشته است و مسائل را در آتیه ای كه واقع می شده است.
مسائل را ذكر كرده است و آنچه كه به ذریه او می رسیده است. در آتیه، ذكر كرده است و حضرت امیر هم آنها را نوشته است. كاتب وحی بوده است حضرت امیر، همان طوری كه كاتب وحی رسول خدا بوده است... كاتب وحی حضرت صدیقه در این 75 روز بوده است. مسئله آمدن جبرئیل برای كسی یك مسئله ساده نیست. خیال نشود كه جبرئیل برای هر كسی می آید و امكان دارد بیاید، این یك تناسب لازم است بین روح آن كسی كه جبرئیل می خواهد بیاید و مقام جبرئیل كه روح اعظم است... این تناسب بین جبرئیل كه روح اعظم است و انبیای درجة اول بوده است مثل رسول خدا و موسی و عیسی و ابراهیم و امثال اینها، بین همه كس نبوده است.
بعد از این هم بین كسی دیگر نشده است. حتی دربارة ائمه همه من ندیده ام كه وارد شده باشد اینطور كه جبرئیل بر آنها نازل شده باشد فقط این است كه برای حضرت زهرا سلام الله علیها است آنكه من دید ه ام كه جبرئیل بطور مكرر در این 75 روز وارد می شده و مسائل آتیه ای كه بر ذریة او می گذشته است، آن مسائل را می گفته است و حضرت امیر ثبت می كرده است و شاید یكی از مسائل كه گفته است راجع به مسائلی است كه در عهد ذریة بلند پایة او حضرت صاحب سلام الله علیه است برای او ذكر كرده است كه مسائل ایران جزو آن مسائل باشد، ما نمی دانیم.[44]
حاصل این مراوده جبرائیل با حضرت زهرا (سلام الله علیها) در عرض 75 روز مصحف فاطمه شد كه ارث ولایت و مجموعه گرانسگی است و حضرت امام خمینی ره در وصیتنامة خود فرمود: ما مفتخریم كه صحیفه فاطمه كه كتاب الهام شده از جناب خداوند متعال به زهرای مرضیه است از ماست.
6- فاطمه كوثر است. چون كه در حجره ای كوچك و محقر انسانهایی تربیت كرد كه به سبب عدد چهار، پنج نفرند اما به حسب واقع تمام قدرت حق تعالی و صفات الهی در این خانواده متحلی شد. نورشان از عالم خاك تا آنسوی افلاك و از عالم ملك تا آنسوی ملكوت اعلی می درخشد45.
7- فاطمه كوثر است، چونكه نبی مكرم اسلام فرمود: اگر همه نیكی ها و خوبی ها و ارزشهای عالم بصورت یك شخص در آید، آن شخص فاطمه است بلكه برتر و بزرگتر است و لو كان الحسن شخصاً لكان فاطمه بل هی اعظم.46
و به تعبیر امام خمینی (ره): تمام ابعادی كه در انسان متصور است در فاطمه (سلام الله علیها) جلوه كرده، او موجود ملكوتی است كه در این عالم بصورت انسان ظاهر شده. موجود الهی جبروتی كه در صورت یك انسان ظاهر شده است. زنی كه تمام خاصه های انبیاء (علیه السلام) در اوست.47
8- فاطمه كوثر است، چونكه روایت شده، لولاك لما خلقت الافلاك و لولا علی لما خلقتك و لولا فاطمه لما خلقتكما.48
پس براساس این روایت، خلقت پیامبر و ائمه و این عالم با آن همه كرات و سیارات و كهكشانها و مواهب خدادادی، از بركت وجودی فاطمه (سلام الله علیها) است.
آری اگر فاطمه نبود آدم دم نمی زد، نوح نوحه نمی كرد. ابراهیم در آتش سوخت و موسی در نیل غرق و نسیم مسیح نمی وزید و بوی گل محمدی آفاق و انفاس عالم را در نمی وردید.
اگر فاطمه نبود محمد (صلى الله علیه وآله) را مادر (ام ابیها)[49] و علی را همسر و حسن و حسین، سید شباب اهل الجنه نبودند، اگر فاطمه نبود مهدی (عجل الله فرجه) نبود و اگر مهدی نبود مهد عالم نمی جنبید و نبض زمان نمی تپید، زمین اهلش را می بلعید و اگر فاطمه نبود روح خدا خمینی (ره) نمی خروشید و سید علی خامنه ای، علی زمان نمی شد.
هستیِ هستی به بود فاطمه است
مهر محراب سجود فاطمه است
قصـه را كـــوته كنــم كـــانــــدر ازل
عـلت خلقــت وجــود فــاطمــــه است

9- فاطمه كوثر است: چونكه از فاطمه زهرا (سلام الله علیها) آثاری زیادی از جهت نظری و شیوه های عملی برای بشریت باقی مانده است، از قبیل انفاق و ایثار: (یطعمون الطعام علی حبه مسكینا و یتیما و اسیرا)[50]. عبادت و بندگی، اخلاص. زهد و ساده زیستی، صبر و بردباری، عصمت، عفت، حجاب، همسرداری، تربیت فرزندان، شیوه های دفاع از ولایت و امامت، فعالیت های سیاسی اجتماعی، خطبه ها و رفتار و سخنان فاطمه (سلام الله علیها) و ... اما از حضرت مریم چیزی باقی نمانده است.
10- فاطمه كوثر قرآن است، چونكه خیرات و بركات او در فردای قیامت هم نصیب محب فاطمه می شود. چونكه محبت به فاطمه (سلام الله علیها) در فردای قیامت مایة نجات انسان است.
پیامبر خدا فرمود: یا سلمان من احب فاطمه ابنتی فهو فی الجنه و من ابغضها فهو فی النار، یا سلمان حب فاطمه ینفع فی ماه من المواطن ایسر ذلك المواطن الموت و القبر و المیزان و المحشر، الصراط و المحاسبه[51].
ای سلمان هر كس دخترم فاطمه را دوست داشته باشد در بهشت و هر كس با او دشمنی كند در جهنم است ای سلمان محبت فاطمه درصد مكان نفع می رساند از جمله هنگام مرگ- قبر- میزان- مشحر- صراط و موقع حسابرسی.
در یك روایت نورانی دیگر خداوند متعال در خطاب به فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود:
و عزتی و جلالی و ارتفاع مكانی لقد الیت علی نفسی من قبل ان اخلق السموات و الارض بالفی عام ان لا اعذب مجیبك و محبی عترتك من النار[52]. به عزت و جلالم سوگند، دو هزار سال قبل از خلقت آسمان و زمین به خود سوگند یاد نموده ام كه دوستان تو و دوستان عترت تو را به آتش جهنم عذاب نكنم. چهره زهرای اطهر كه مظهر عطوفت رحمانی و رأفت یزدانی است نسبت به شیعیان و پیروان ولایت كه گرد عصیان و غبار طغیان بر سیمای جانشان نشسته است همانند باران رحمتی شست و شوگر ذنوب و رافع كدورات است. الهی و سیدی اسئلك بالذین اصطفیتهم و ببكاء ولدی فی مفارقتی ان تغفر لعصاه شیعتی و شیعتی ذریتی[53]. ای معبود و مولای من، به حق انسان های برگزیده ات و به حرمت اشك های فرزندانم از تو مسألت می كنم كه گناهكاران شیعیان من و پیروان فرزندانم را مورد آمرزش و مغفرت قرار بده.
11- فاطمه كوثر قرآن است. چونكه نسبت خانوادگی او شهره جهانی دارد. پدری چون پیامبر اسلام افضل انبیاء و مادری چون خدیجه كبری كه پیشرفت اسلام مدیون اوست. كسی كه بارها خداوند به او سلام رساند، همسری چون علی مرتضی (علیه السلام) كه برترین انسان بعد از پیامبر و خانه زاد خداست. فرزندانی چون حسن و حسین (علیه السلام) سیدی شباب اهل الجنه، خود معصومه، پدر معصوم، همسر معصوم و فرزندان معصوم.
نبی مكرم اسلام، به دخترش فرمود: یا فاطمه خیر الانبیاء منا و هو ابوك خیر الاوصیا منا و هو بعلك و منا سبطا هذه الامه و سیدی شباب اهل الجنه الحسن و الحسین و هما ابناك و الذی نفسی بیده، منا مهدی هذه الامه و هو من ولدك؛ ای فاطمه بهترین انبیاء از ماست و او پدر توست بهترین اوصیا از ماست و او شوهر توست حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشت از ماست و آنها فرزندان تو هستند قسم به خدائی كه جان من در دست اوست مهدی این امت از ماست و او هم از فرزندان تو است.
12- فاطمه كوثر زلال و جوشان قرآن است. چونكه هر كس به در خانه او مراجعه كرد و به او توسل جست ناامید برنگشت. سند بزرگ این فضیلت آیه مباركه « و یطعمون الطعام علی حبه مسكینا و یتیما و اسیراً[54]» می باشد، عموم راویان شیعه و سنی شأن نزولی برای این آیه نقل كرده اند كه حضرت زهرا (سلام الله علیها) و اهل بیت طبق نذری كه كرده بودند، سه روز را روزه گرفتند. در حالیكه خود نیازمند بودند و علی (علیه السلام) سه من جو جهت افطار قرض نمود.
هنگام افطار سائلی بر در خانه آمد و اظهار نیاز كرد، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و اهل خانه، مسكین را بر خود مقدم و سهم خودشان را انفاق كردند و خود با آب افطار نمودند، روز دوم هم موقع افطار یتیمی بر در خانه آمد و باز هم غذای خود را به او بخشیدند و با آب افطار نمودند و روز سوم هم اسیری موقع افطار بر در خانه آمد و آن روز هم ایثار كردند و غذای خود را انفاق نمودند و سوره دهر در شأن فضیلت اهل بیت نازل شد[55].
ارتباط كوثر قرآن با كوثر بهشت
یكی از حقایق كه در بین همه مسلمین شایع و در جوامع روایی و تفسیری شیعه و سنی بصورت متواتر وجود دارد مسئله حوض كوثر در بهشت است كه نبی مكرم اسلام هم در حدیث معروف و متواتر ثقلین فرمودند: انی تارك فیكم الثقلین كتاب الله و عترتی ان تمسكتم بهما لن تضلوا ابداً و انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض[56].
دو میراث گرانسنگ در میان شما بر جای من می نهم، كتاب خدا و عترتم. این دو از هم جدا نخواهند شد تا در حضو كوثر بر من وارد آیند، حوض كوثر نهری است كه مؤمنان برای لیاقت یابی حضور در بهشت از آب پاك و پاك كننده آن می نوشند تا لیاقت ورود به حریم كبریایی را بیابند.
این كوثر بهشتی چه نسبتی با كوثر قرآن كه همان كوثر محمدی یعنی وجود نازنین حضرت زهرا (سلام الله علیها)، دارد؟
درك این مطلب مشكل است اما با توجه به حدیث ثقلین شاید به همین اندازه بشود گفت كه: صاحب كوثر بهشتی رسول خدا و ساقی آن امیرمؤمنان و حقیقت آن باطن فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است. بنابراین حوض كوثر میعادگاه قرآن و عترت است كه اتحاد و یگانگی قرآن و عترت آشكار می شود، چرا كه حقیقت قرآن امری جدای از حقیقت اهل بیت نیست، بلكه یكی قرآن ناطق و دیگری قرآن صامت است.
آری تجلی باطن و حقیقت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در بهشت برین، سرچشمه كوثر است كه طهارت بخش بهشتیان برای فیض حضور الهی می باشد.
پس فاطمه، طاهره ای است كه طهارت بخش اهل بهشت، بتولی است كه لیاقت بخش فیض حضور الهی، تقیه ای است تلاقی گاه قرآن و عترت با نبوت.
او كیست كه هم قران را و هم نبوت را و هم امامت را در خود جای داده است و در دوران زندگی كوتاهش هم تداوم بخش رسالت پدر و حفاظت بخش امامت و ولایت همسر و ایمن بخش كتاب خدا، استمرار دهنده خط رسالت و امامت است[57].
شگفتا كه شگفتی و شیفتگی بشر را با تو پایانی نیست:
نخل نبوت زتو شد بارور
باغ امامت زتو شد پر شجر
مهر تو رخشان زبلندای عرش
سفره تو گسترةْ عرش و فرش
علت غایی به دو عالم تویی
جوهرة عالم و آدم تویی
خلق تو را امر تو را جان تــو راست
جلوه گه صورت جـانان تــو راست[58]
فصل لربك وانحر؛
اكنون كه چنین است برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی كن.
این كوثر و خیر كثیر و نعمت بزرگ، شكرانه عظیم هم لازم دارد و لذا فقط برای پرودگار خودت و منعم این نعمت شكرگزار باش و در عمل هم نماز بخوان و سر به سجده شكر بگذار و هم خونی بریز و شتر قربانی كن.
فاء در فصل، فاء تفریع است پس به خاطر اعطاء كوثر و عطیه الهی هم برترین عبادت را كه نماز باشد بجاآور و هم بزرگترین قربانی كه نحر شتر باشد انجام بده.
لربك یعنی مربی این كوثر رب توست. فاطمه را خدا تربیت كرده پس بخشنده و تربیت كننده این عطیه، همان رب توست پس عبادت و قربانی را فقط برای او انجام بده.
نكته: روش بزرگان این نیست اگر به كسی چیزی می دهند در مقابل از او چیزی بخواهند این از اشخاص بزرگ و كریم صحیح نیست تا چه رسد به خداوندی كه خالق كریم و كریمان است اما سؤال این است این دأب و روش بزرگان چرا در این سوره مراعات نشد و خداوند متعال در مقابل اعطاء كوثر قرآن، به پیامبرش دستور می دهد كه دو كار را انجام بدهد، هم نماز بخواند و هم خونی بریزد. این دلالت دیگر بر عظمت آن عطیه الهی یعنی كوثر دارد.
ان شانئك هو الابتر
ترجمه مسلماً دشمن توابتر و بلاعقب است.
ان- از ادات تاكید در ادبیات عرب است.
هو ضمیر فصل در ادبیات عرب برای تأكید هم بكار می رود.
در زمان نزول قرآن دشمنان پیامبر، دارای فرزند و نوه و نتیجه زیاد بودند بطوری كه طوائف بنی امیه، بنی عباس قابل شمارش نبودند[59]، اما نبی مكرم اسلام دارای فرزند نبود. این آیه مباركه كه در آن شرایط با دو تأكید فرمود، حتماً دشمن تو ابتر و بلاعقب است و این پیشگویی قرآن، الان محقق شده است و از اخبار غیبی و اعجاز قرآن به شمار می آید و به تعبیر مرحوم علامه طباطبایی. این از ملاحم و خبرهای غیبی قرآن كریم است.[60]
دشمنان پیامبر با مرگ فرزندان پسری، خوشحال، و انتظار مرگ آن حضرت را می كشیدند تا با ارتحال او، اسلام هم برچیده شود. چونكه خیال می كردند از پیامبر فرزندی نمانده كه راه او را ادامه دهد اما از بركت وجود كوثر قرآن علاوه بر اینكه نسل و ذریه پیامبر بوسیله فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در جهان گسترش یافت، آئین او و تمام معارف و احكام اسلام هم از یك منطقه خاص و محدود عبور كرده و جهان را فرا گرفته است و اسلام سه نفره به یك و نیم میلیارد مسلمان و یك كشور اسلامی به پنجره و هفت كشور اسلامی رسیده و این هم از بركات و خیرات حضرت صدیقه كبری، كوثر قرآن است.
نكته: هر كس فاطمه را دارد همه چیز دارد. اما اگر كسی فاطمه را نداشته باشد هیچ چیز ندارد و ابتر خواهد بود و چون پیامبر خدا فاطمه را دارد همه چیز دارد و دشمن پیامبر كه فاطمه را ندارد ابتر است و هیچ ندارد.
فاطمه در یگانه
از آنجایی كه فاطمه یكدانه و بی نظیر است، سوره و كلمات آن « اعطیناك- كوثر- شانئك- ابتر» هم در قرآن تكرار نشده است. و اگر فاطمه همانندی داشت، سوره كوثر هم می توانست همانندی داشته باشد، لذا گفته شده، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) مظهر صفت « لیس كمثله شیء» خداوند است. یعنی صفت همانند نداشتن خداوند در این عالم در فاطمه تجلی یافته و همانند زهرا در این دنیا وجود نداشته و نخواهد داشت و حقیقتی است یكدانه و بی نظیر چه اینكه در طول تاریخ بشریت در میان انبیاء و اولیاء سراغ نداریم كه:
1- در سن 18 سالگی جبرئیلی امین با او مراوده داشته باشد[61]
2- این مراوده به قدری باشد كه در عرض 75 یا 95 روز بصورت مصحف در آید و كاتب آن هم امیرالمؤمنین (علیه السلام) باشد[62].
3- لیله القدر و ظرف یازده قرآن ناطق باشد.[63]
4- هم باعث ماندگاری رسالت پیامبر و هم استمرار بخش خط ولایت و هم عامل جاوداندگی نسل پیامبر (صلى الله علیه وآله) گردد.
5- مدال افتخار سیده نساء العالمین را در آفرینش به خود اختصاص دهد.
6- رضایت و خشم او میزان رضایت و خشم خدا و رسول گردد.
7- شریف ترین نسب عالم را دارا باشد.
و...
آری او ثمرة خلقت و عصاره رسالت و مادر ولایت و امامت، آئینه ی تمام نمای پیامبر، مظهر صفات كمالیه و جمالیه حق و حقیقت لیله القدر[64] و بالاخره تمام ابعادی كه برای یك انسان متصور است در فاطمه زهرا جلوه كرده است. او حقیقتی یكدانه و بی نظیر كه همانند ندارد، او حوراء انسیه است[65].
نبی مكرم اسلام ضمن حدیثی فرمود: دخترم فاطمه از هر جهت بهترین و برجسته ترین مخلوق روی زمین است.
ان فاطمه ابنتی خیر اهل الارض عنصرا و شرفا و كراماً [66].
فاطمه فاطمه است، محدثه است، صدیقه است، مباركه است، مرضیه است، راضیه است، كوثر است و بالاخره شخصیتی كه هرگز تاریخ در طول حیات خود تكرار نمی كند و همچون خورشیدی بر تارك اسلام می درخشد.
فاطمه اسوه بی نظیر
پروردگار عالم در قران كریم شیوه های متفاوتی را برای تربیت انسان ارائه فرموده است. یكی از مؤثرترین و كارآمدترین شیوه های تربیتی كه در قران به كرات بطور مستقیم و غیرمستقیم مورد توجه قرار گرفته، ارایه الگوهای شایسته می باشد.
قد كانت لكم اسوه حسنه فی ابراهیم و الذین معه[67] در ابراهیم و كسانی كه با او بودند برای شما الگویی نیكوست.
ضرب الله مثلا للذین امنوا امراه فرعون[68]. خداوند برای مؤمنین همسر فرعون را مثل زده است. لقد كان فی رسول الله اسوه حسنه[69] در پیامبر خدا برای شما الگویی نیكو وجود دارد.
از آنجائی كه حضرت زهرا (سلام الله علیها) استمرار اسوه حسنه پدر است، او میوه قلب رسول الله و روح و نور چشم و پاره تن رسول خدا است.[70] او مظهر رضای الهی و غضب ربوبی و سیده بانوان جهان بشمار می آید، لذا به عنوان الگوی جامع و برتر برای نسل دیروز و امروز و فردا معرفی شده است. و شاید همین رمز و راز آن روایتی باشد كه فرمودند:
نحن حجه الله علی الخلق وجدتنا فاطمه حجه الله علینا[71]
ما ائمه حجت خداوند بر مردم و ما درمان فاطمه حجت و الگوی امامان است.
امام زمان بهترین خلق روی زمین، الگوی همگان در تمام ابعاد وجودی انسان، هم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را اسوه شایسته زندگانی خویش معرفی می فرماید.
و فی ابنه رسول الله لی اسوه حسنه[72] دختر رسول خدا برای من الگوی شایسته است.
فاطمه الگوی من است نه از آن جهت كه مادر من است بلكه بدین جهت كه دختر رسول الله و استمرار رسالت و آئین پدر و تداوم بخش امامت و ولایت است.
آری فاطمه نه تنها الگوی بانوان جهان بلكه اسوه تمام جهانیان در ابعاد مختلف زندگی است در سجاده بندگی، در جلوه گاه وارستگی، در اوج ایثار و انفاق، در زهد و ساده زیستی، در حیاء و حجاب و عفاف، در عرصه وظایف خانوادگی، در میدان صبر و بردباری، در جهبه جهاد فرهنگی -اجتماعی و سیاسی و...
مقام معظم رهبری فرمود: شخصیت زهرای اطهر در ابعاد سیاسی، اجتماعی و جهادی شخصیت ممتاز و برجسته ای است، به طوری كه همه زنان مبارز و انقلابی و برجسته و سیاسی عالم می توانند از زندگی كوتاه و پرمغز او درس بگیرند[73]. لذا به تمام دنیا و همه مجامع علمی و فرهنگی با قاطعیت اعلام می كنیم كه اگر همانند زهرا دارید معرفی كنید. و با تمسك به آیات و روایات با صراحت می گوییم كه همانند آن حضرت وجود نداشته و نخواهد داشت و بهترین الگو در همه ابعاد زندگی برای همه عصرها و نسل ها می باشد.
حضرت آیت الله جوادی آملی فرمود: آنچه در پایان این خطوط و خاتمه این سطور می توان به یادگار نوشت و در جان سرشت، اعتقاد به كوثر بودن زهرا (سلام الله علیها) و الگو بودن دختر بطحاء است. او نه تنها اسوه زنان و رهبر نسوان است بلكه امام مردان و زعیم قاطبه نیكان است[74].
فاطمه مدافع حریم ولایت :
یكی از ضروری ترین عرصه هایی كه بایستی به فاطمه زهرا اقتدا نمود، عرصه دفاع از حریم امامت و ولایت است، او در دوره كوتاه زندگانی خود زیباترین جلوه پاسداری از حرمی امامت را با ایراد خطبه های حماسی و پرشور و شیوه های دفاع از ولایت را در دو بخش نظری و عملی به تصویر كشانید.
در قیام پرحماسه فرهنگی اش لحظه ای از افشاگری منحرفان كوتاه نیامد، تا به همه مسلمین در طول تاریخ بفهماند كه سكوت در مقابل مهاجمان فرهنگی پذیرفتنی نیست و غفلت در مقابل هدف گیران ولایت، عقلایی نیست و افشاگری توطئه های منافقین داخلی و آگاه سازی غافلان و ساده اندیشان وظیفه همه علما و بزرگان و خواص جامعه است.
و در نهایت مجروح شدن و سیلی خوردن و به خون نشستن و فرزند دادن و از پای ننشستن در مرزبانی از اسلام ناب محمدی (صلى الله علیه وآله) و حمایت نظری و عملی از ولایت و امامت و استمرار رسالت و امامت یعنی ولایت فقیه در عصر غیبت امام زمان عج، سیره فاطمی و علوی حسینی است. حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره می فرماید: اگر او را در یكی از عالی ترین چهره ها و برجسته ترین صورت هایش كه همانا دفاع از حریم ولایت است بنگری، مشاهده می كنی دریای وجودش به جوش آمده و موج هستی اش به اوج رسیده، همه و همه را فدای راه علی و نثار مقام علی (علیه السلام) می نماید و می گوید یا علی جانم فدای جان تو و نفس من نگهبان نفس تو باد. قالت روحی لروحك الفداء و نفسی لنفسك الوقاء.[75]
امید است با پیروی از سیرة فاطمی در همة ابعاد زندگی، شكر عملی این عطیه الهی را بجا آورده و در حفظ و نشر و گسترش آن برای نسل امروزی كوشا باشیم.


پی نوشت ها :
1- بحارالانوار، ج43، ص 5
2- زهرا برترین بانوی جهان، ص 20 و 76
3 -آی تطهیر- امالی صدوق ص 393- علامه حسن زاده آملی در هزار و یك نكته فرمود: اما فخر رازی كه مشهور به امام المشككین است و درهر مسأله شك كرده در مورد عصمت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) تسلیم محض لسا. (نكته 748)
4 - قل لااسئلكم علیه اجراً الا الموده فی القربی-شوری آیه 23- امام شافعی پیشوای فرقه شافعیان در این باره چنین سروده است: یا اهل بیت رسول الله حبكم فرض من الله فی القرآن انزله (ای اهل بیت رسول خدا دوستی شما واجبی است كه در قرآن نازل شده است
5 -ان الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاه. بحارالانوار ج 43 ص 19- امالی صدوق ص 214
6 - زهرا برترین بانوی جهان ص 78
7-بحارالانوار ج 43 ج 105، شاعر عرب هم در این باره چنین سروده است. و حبها من الصفات العالیه علیه دارت القرون الخالیه
8 -سرچشمه اندیشه، ج2، ص99
9 -صحفیه نور ج 12 ص 72 قسمتی از پیام امام خمینی ره در تاریخ 15/2/59
10 -صحیفه امام ج 20 ص4
11- صحیفه امام ج 7 ص 337-338
12 -مناقب فاطمی ص 78
13 -حدیث ولایت ج 3 ص 167
14 - المخفیه قبرها و المجهوله قدرها
15 - بحارالانوار ج 43 ص 65- هزار و یك نكته علامه حسن زاده آملی نكته اول.
16 - صحفیه نور ج 12 ص 72
17 -درباره حضرت زهرا بیش از 50 آیه قرآن تاویل شده است
18 -آدرس آیات: تطهیر احزاب 33-مودت، شوری 23- مباهله، آل عمران 61- ابرار، دهر 8- امانت، احزاب 72- ذی القربی، اسراء 26- صلوات، احزاب 56- نور، نور 35- ضرب المثل، ابراهیم 24- بیوت، نور 36- مرج البحرین الرحمن 16- ایذاء احزاب 57.
19 - تفسیرالمیزان -ج 20- ص370
20 - بقره 23
21 -تفسیر مجمع البیان 10 ص 836 و تفسیر نمونه ج 27 ص 368
22 - تفسیر المیزان ج 20 ص 371
23 - تفسیر نمونه ج 27 ص 377
24 - تفسیر نمونه ج 27 ص 377
25 - تفسیر المیزان ج 20 ص 371
26 - حجر 78
27 - طه 99
28 -تفسیر مجمع البیان ج10 ص 835
29 -تفسیر كبیر ج 32ص 124
30 -تفسیر المیزان ج 20 ص370
31-تفسیر المیزان- ج20-ص 370
32- تفسیر كبیر ج 32 ص 124
33 -تفسیر المیزان ج 20 ص 370
34 -بحارالانوار ج16 ص 78
35-اعراف 142
36 -فص حكمه عصمیته فی كلمه فاطمیه ص 60
37 -تفسیر المیزان ج 20 ص 370 تفسیر كبیر ج 32 ص124- تفسیر نمونه ج 27 ص 376- تفسیر مجمع البیان ج 10 ص 836
38 -صحیفه امام ج 19 ص 184
39 -مناقب فاطمی ص 92
40 -اصول كافی باب ان الارض لاتخلومن حجه
41 -مفاتیح الجنان زیارت جامعه كبیره
42 -بحارالانوار ج 43 ص8
43 -اصول كافی ج1 ص 457
44 -صحیفه امام ج 20 ص 5 و 4
45 -صحیفه امام ج 16 ص 87-193
46- فرائت السمطین، ج 2 ص 68
47- صحیفه امام، ج7، ص 337
48 -سفینه البحار، ج2.
49 -روایت شده كه پیامبر اسلام فاطمه را به كنیه ام ابیها یعنی مادر پدر می خوانده فص كلمه عصمتیه فی كلمه فاطمیه- ص 45
50- سوره دهر-8
51 -فرائد السمطین، ج2 ص 67
52 -فرائد السمطین، ج2 ص 67
53 - سرچشمه اندیشه-ج2-ص 103
54 -دهر- 8
55 -الغدیر ، ج3، ص107-111- و غالب تفاسیر شیعه و سنی
56 - الغدیر، ج1 ص 31
57 -این مطالب برگرفته از فرموده علامه آیه ا... مصباح یزدی در كتاب جامی از زلال كوثر ص 23-24
58 -مناقب فاطمی، ص 22
59 - تفسیر نمونه، ج 27، ص377
60 -تفسیر المیزان ج 20، ص 371
61 - اصول كافی ج1 ص 241
62 - همان
63 -در روایتی شب قدر تفسیر به فاطمه زهرا شده است لیله فاطمه فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرك لیله القدر- مراد از شب قدر فاطمه است و هر كه فاطمه را به حق بشناسد همانا شب قدر را درك كرده است. انسان و قرآن- ص 248
64 -انسان و قرآن- ص 248
65 - بحار ج 81 ص 614- زهرا برترین بانوی جهان ص 19
66- فرائد السمطین ج2 ص 68
67- ممتحنه 6
68-تحریم 11
69 - احزاب 21
70- امالی صدوق- ص 99
71 -بحارالانوار ج 23 باب 31
72 - بحارالانوار ج 53 ص 178
73 - بحارالانوار ج 53 ص 178
74 -سرچشمه اندیشه- ج2- ص 106.
75- سرچشمه اندیشه - ج2 - ص103


فهرست منابع و مآخذ :
1- قرآن كریم
2- مفاتیح الجنان
3- اصول كافی مرحوم كلینی دارالكتب الاسلامیه، تهران، 1365 هـ ش
4- امالی مرحوم شیخ صدوق- انتشارات كتابچی، تهران
5- انسان و قرآن علامه حسن زاده آملی، انتشارات قیام قم، دوم، 18
6- بحارالانوار مرحوم محمدباقر مجلسی، مؤسسه الوفاء بیروت لبنان، 1404 هـ. ق
7- تفسیرالمیزان مرحوم علامه طباطبائی، انتشارات جامعه مدرسین، قم
8- تفسیر مجمع البیان مرحوم علامه طبرسی، دارالعربیه، بیروت، دوم، 1408 هـ. ق
9- تفسیر كبیر فخر رازی نشر مكتب الاعلام الاسلامی، چهارم، 1413 هـ. ق
10- تفسیر نمونه ناصر مكارم شیرازی دارلكتب اسلامیه، تهران، هشتم، 1369 هـ. ش
11- جامی از زلال كوثر محمدتقی مصباح یزدی، انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم، سوم، 1382
12- حدیث ولایت حضرت آیه الله سیدعلی خامنه ای انتشارات امیركبیر، تهران، سوم، 1377 هـ. ش
13- زهرا برترین بانوی جهان، ناصر مكارم شیرازی- انتشارات سرور، قم، ششم، 1380 هـ. ش
14- سرچشمه اندیشه، عبدالله جوادی آملی، مركز نشر اسراء، قم، اول، 1382 هـ. ش
15- سفینه البحار، مرحوم شیخ عباس قمی، تهران، انتشارات فراهانی
16- صحیفه امام، مرحوم امام خمینی (ره)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) تهران، اول، 1378 هـ. ش
17- فرائدالسمطین- ابراهیم جوینی خراسانی- مؤسسه المحمودی، بیروت، اول، 1398 هـ. ق
18- فص حكمه عصمیته فی كلمه فاطمیه، علامه حسن زاده آملی، انتشارات قیام قم، دوم، 1381، هـ. ش
19- الغدیر، مرحوم علامه امینی، دارالكتب الاسلامیه، تهران، پنجم، 1371 هـ. ش
20- بانوی بانوان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) مؤسسه در راه حق، قم، مكرر، 1372 هـ. ش

 

منبع : پایگاه سازمان تبلیغات اسلامی