دوشنبه, 21 تیر 1400 ساعت 13:31
خواندن 47 دفعه

آیا در قرآن آیاتی که بر جریان ازدواج حضرت امام علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دلالت داشته باشند، وجود دارد؟

پاسخ:
در قرآن آیه یا آیاتی که به صورت مستقیم به جریان ازدواج امام علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) اشاره کرده باشند، وجود ندارد. لکن با عنایت به روایات، آیاتی وجود دارد که به گونه‌ای مرتبط و مناسب با این رویداد است.
۱ – آیه انتهایی سوره «کوثر»:[۱] این سوره، دشمن پیامبر(صلی الله علیه وآله) را مقطوع النسل دانسته و عنوان می‌کند که خدا به پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) خیر کثیر عطا کرده است و می دانیم که با ازدواج امام علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود که نسل حضرت پیامبر(صلی الله علیه وآله) ادامه پیدا کرده و گسترش یافت.
۲ –  آیه‌ای از سوره «رحمن»: در این سوره چنین آمده: «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ… یخَرُجُ مِنهْمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجَان»؛[۲] دو دریا را روان کرد تا با یکدیگر تماس پیدا کردند… از آن دو مروارید و مرجان بیرون می‌آید. در تفسیر این دو آیه، در روایات آمده که منظور از دو دریا حضرت علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و منظور از مروارید، امام حسن(علیه السلام) و مرجان، امام حسین(علیه السلام) است.[۳]
م: اسلام کوئست

پی نوشتها
[۱]. ر.ک: «تفسیر سوره کوثر»، سؤال ۳۹۲۶۹.
[۲]. رحمن، ۱۹- ۲۲.