یکشنبه, 04 آبان 1399 ساعت 20:31

آیا شیعیان معاصر با امام حسن عسکری(علیه السلام) از وجود فرزند پسری برای ایشان بی‌اطلاع بودند؟

پاسخ
هر چند که به دلائل امنیتی و علل دیگر، شیعیان بسیاری از وجود فرزند پسری برای امام حسن عسکری(علیه السلام) – حتی بعد از شهادت حضرتشان – مطلع نبودند، اما آن‌ حضرت با تدابیر حکیمانه‌ای این موضوع را به اطلاع بزرگانی از شیعیان رساند و در برخی موارد، فرزندشان امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) را نیز به آنان نشان دادند تا بعدها این خبر در میان شیعیان مطرح شده و حقیقت برایشان آشکار شود. نتیجه این اقدام نیز این بود که در همان سال‌های ابتدایی بعد از رحلت امام یازدهم، جز اندکی از شیعیان، تمام آنها  وجود چنین فرزندی را به عنوان امام دوازدهم پذیرفتند.
از بین کسانی که شاهد بر وجود حضرت مهدی(علیه السلام) بوده‌اند، می‌توان به افرادی مانند حکیمه خاتون، حسن بن حسین علوی، حسن بن منذر معاویه بن حکیم، علی بن بلال، احمد بن هلال، احمد بن اسحاق، و علی بن ابراهیم مهزیار اشاره کرد که تمامشان کوشیدند تا گزارش‌های مرتبط با ولادت حضرتشان را به اطلاع عموم شیعیان برسانند.
برای اطلاع بیشتر در این مورد ر.ک: (ولادت امام زمان عج-۲۸۳۳) و (دلایل عقلی و نقلی زنده بودن امام زمان-۱۳۶۹) و (شهادت نواب اربعه بر ولادت امام زمان-۲۷۵۵)
اسلام کوئیست

منبع:اسلام کوئست