جمعه, 06 فروردين 1400 ساعت 14:21

آيا بعد از ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) تنها دين اسلام باقی می ماند و بقيه اديان امروزی نابود می شوند؟

آیا بعد از ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) تنها دین اسلام باقی می ماند و بقیه ادیان امروزی نابود می شوند؟
ظاهر بعضی آیات این است كه یهود و نصارا تا قیامت باقی خواهند ماند.
الف)- وَ مِنَ اَلَّذِینَ قالُوا إِنَّا نَصاری أَخَذْنا مِیثاقَهُمْ فَنَسُوا حَظًّ مِمَّا ذُكِّرُوا بِهِ فَأَغْرَینا بَینَهُمُ اَلْعَداوَةَ وَ اَلْبَغْضاءَ إِلی یوْمِ اَلْقِیامَةِ.
ما از كسانی كه ادعای نصرانیت داشتند پیمان گرفتیم پس قسمتی از پندهای ما را فراموش نمودند، ما هم دشمنی و كینه را تا قیامت در بینشان انداختیم.(1)
ب)- وَ جاعِلُ اَلَّذِینَ اِتَّبَعُوكَ فَوْقَ اَلَّذِینَ كَفَرُوا إِلی یوْمِ اَلْقِیامَةِ.
[بیادآور وقتی را كه خداوند فرمود ای عیسی همانا من روح تو را قبض نموده] و پیروان تو را بر كافران تا روز قیامت برتری دهم. (2)
ج)- وَ قالَتِ اَلْیهُودُ یدُ اَللَّهِ مَغْلُولَةٌ. غلت ایدیهم و لعنوا بما قالوا وَ أَلْقَینا بَینَهُمُ اَلْعَداوَةَ وَ اَلْبَغْضاءَ إِلی یوْمِ اَلْقِیامَةِ.
یهود گفتند دست خدا بسته است. و ما به كیفر آن قیامت آتش كینه و دشمنی را در میان آنها برافروختیم.(3)
در آیات فوق دشمنی و كینه‏توزی تا قیامت در بین یهود و نصارا مطرح شده است و همچنین برتری نصارا بر كفار تا قیامت آمده است و مقتضای ظاهر آیات این است كه دین یهود و نصارا تا قیامت باقی خواهند ماند.
از بعضی روایات نیز همین مضمون استفاده می‏شود.
عن ابی بصیر عن ابی عبدالله علیه‏السلام. قلت فما یكون من اهل الذمة عنده قال یسالمهم كما سالمهم رسول الله صلی الله علیه و آله و یؤدّون الجزیة عن یدوهم صاغرون. ابو بصیر گوید به امام صادق عرض كردم صاحب امر (مهدی علیه‏السلام) با اهل ذمه- یهود و نصارا- چه می‏كند فرمود: مانند پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) با آنان مصالحه می‏كند وآنها جزیه می‏دهند.(4)
در مقابل این آیات و روایات، احادیثی وجود دارد كه دلالت می‏كند به این كه جز دین اسلام دینی باقی نمی‏ماند.
الف)- عبدالله بن بكیر از امام موسی بن جعفر (علیه السلام) روایت می‏كند كه از حضرت تفسیر آیه وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضِ طَوْعاً وَ كُرْهاً وَ إِلَیهِ یرْجَعُونَ را سؤال كردم فرمود: "آیه مذكور در شأن حضرت قائم نازل شده است. وقتی آن حضرت ظاهر شد دین اسلام را بر یهود و نصارا و صائبین و كفار شرق و غرب عرضه می‏دارد. پس هر كس با میل و اختیار اسلام بیاورد، به نماز و زكات و سایر واجبات امرش می‏كند و هر كس از قبول اسلاممتناع ورزد گردنش را می‏زند تا این كه در شرق و غرب زمین جز موحد و خداپرست كسی باقی نماند و.".(5)
ب)- همچنین امام باقر (علیه السلام) در تفسیر آیه شریفه لِیظْهِرَهُ عَلَی اَلدِّینِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ اَلْمُشْرِكُونَ* فرموده است: یكون ان لایبقی احد الا اقر بمحمد به طوری می‏شود كه احدی باقی نمی‏ماند مگر این كه به محمد صلی الله علیه و اله ایمان بیاورد.(6)
جمع بین این دو دسته از احادیث چنین است كه صاحبان سایر ادیان الهی به بركت وجود نازنین امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) به حقیقت دین خدا می رسند و ادیانی چون مسیحیت و یهود و ... از تحریفات پاك می شوند و با پاك شدن سایر ادیان الهی از تحریفات، هیچ نكته مخالفی بین آنها و شرع مقدس اسلام نخواهد بود.بنابراین یهود و نصارا در دوران حكومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) باقی خواهند ماند واز عقاید شرك‏آلود خود مانند تثلیث دست برمی‏دارند و تحت حمایت حكومت اسلامی مهدوی به زندگی خود ادامه می‏دهند و دین اسلام دین جهانی و بر تمام دین‏ها غالب می‏گردد


منابع :
1- مائده، آیه 14
2- آل عمران، آیه 55
3- مائده، آیه 64
4- المزار مشهدی ص 135- معجم احادیث مهدوی
5- تفسیر عیاشی ج 1 ص 183
6- تفسیر عیاشی ج 2 ص87