سه شنبه, 14 بهمن 1399 ساعت 09:58
خواندن 2195 دفعه

گزارش لحظه به لحظه از ولادت حضرت زهراء سلام الله علیها - محمد رضا انصاری

هنگامی که پیامبر(صلی الله علیه و آله) دخترش را در آغوش گرفت، خداوند به طور مستقیم یکی از ملائک را فرستاد و نام او را در زمین فاطمه و در آسمان منصوره خواند.

بیستم جمادی الثانی، روزی بود که جهان منور به نور جمال تنها فرزند حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) شد. در باره فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تاکنون کتاب‌های زیادی به رشته تحریر درآمده است که در این میان، کتاب «گزارش لحظه به لحظه از ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)» به قلم محمدرضا انصاری با توجه به نگارش روایی آن، مکتوبی مناسب برای آشنایی با زندگانی حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و والدین بزرگوارش است.

انصاری در این کتاب ابتدا به نحوه آشنایی پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و حضرت خدیجه(سلام الله علیها) می‌پردازد و داستان خواندنی آشنایی و ازدواج این دو بزرگوار را بیان می‌کند.

وی در این باره به «ایبنا» می‌گوید: خدیجه(سلام الله علیها) پیش از درخواست پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای کاروان‌سالاری خویش، اوصافی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) را شنیده بود. بنابراین، با درخواست پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای تجارت، به سرعت موافقت کرد. در سفر کاروان تجاری حضرت خدیجه(سلام الله علیها) غلامی از سوی این تاجر قبیله قریش، پیامبر(صلی الله علیه و آله) را همراهی می‌کرد و طی این سفر معجزات گوناگونی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) دید.

وی ادامه داد: در مسیر این سفر، یکی از راهبان با دیدن کاروان و پیامبر(صلی الله علیه و آله) آن‌ها را به مهمانی دعوت کرد. در مراسم ولیمه، راهب به غلام به گفت: «سلام من را به خدیجه برسان و بگو که شرافت او متصل به محمد(صلی الله علیه و آله) است و بشارت بده که نام او تا آخر زمان به یاد می‌ماند و همه به او حسادت می‌کنند.» این جملات و بشارت‌ بهترین کادو برای حضرت خدیجه(سلام الله علیها) بود.

نویسنده مجموعه کتاب‌های ادبی فاطمی گفت : با تمام شدن این سفر غلام مذکور اتفاقات،‌ معجزات و آن‌چه را که دیده بود، برای این بانوی بزرگ اسلام بازگو کرد. سپس نخستین پیشنهاد ازدواج از سوی این بانوی قبیله قریش انجام گرفت و سپس مراسم خواستگاری با حضور وکیل خدیجه(سلام الله علیها) و بزرگان قبیله قریش برگزار شد و در کمال ناباوری بزرگان و کفار مکه، این ازدواج الهی صورت گرفت.

وی با بیان این‌که پس از گذشت 15 سال از ازدواج پیامبر(صلی الله علیه و آله) و حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) از سوی خداوند به پیامبری مبعوث شدند، عنوان کرد: دو سال پس بعثت، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به معراج رفتند و در آن‌جا اتفاقات زیادی را مشاهده کردند و از میان آن‌ها تولد حضرت زهرا(سلام الله علیها) را هم دیدند. این رخداد پس از گذشت چهار سال از بعثت در سن 44 سالگی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) محقق شد.

انصاری ادامه داد: طبق روایات در شب معراج، رطب بهشتی و شاخه‌ای از درخت طوبی به پیامبر(صلی الله علیه و آله) داده می‌شود که نور حضرت زهرا(سلام الله علیها) در آن نهفته بود. همچنین میوه‌های دو درخت بهشتی را به رسول خدا عرضه می‌شود که نور حسنین(علیهما السلام) در آن‌ها جای داشتند. البته از شب معراج تا تولد حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دو سال طول می‌کشد.

وی با بیان این‌که در طول 9 ماه بارداری این بانوی بزرگ اسلام، هیچ یک از زنان کفار به عیادت وی نیامدند و اجازه عیادت را به بستگان حضرت خدیجه(سلام الله علیها) هم ندادند، اظهار کرد : هنگامی که زمان وضع حمل خدیجه(سلام الله علیها) فرا رسید، قابله‌های مکه برای به دنیا آوردن یگانه دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیامدند اما حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) به خدیجه(سلام الله علیها) از حضور ساره، آسیه، مریم و کلثوم(خواهر حضرت موسی) برای وضع حمل وی خبر داد. با کمک این چهار زن بهشتی، حضرت زهرا(سلام الله علیها) در 20 جمادی‌الثانی، هشت سال پیش از هجرت از مکه به مدینه، در شهر مکه دیده به جهان گشود.

پژوهشگر حوزه دین افزود : عجیب‌ترین کاری که فاطمه(سلام الله علیها) پس از تولد انجام داد، این بود که سر به سجده گذاشت و انگشتش را رو به بالا گرفت و نوری عظیمی از انگشتش به سوی آسمان رفت. پس از گذشت دقایقی 10 نورالعین وارد اتاق شدند که در دستانشان کاسه و تشت مملو از آب کوثر بود. این نوزاد تازه به دنیا آمده در همان هنگام به وحدانیت خدا، رسالت پدرش و همسری وصی پیامبر(صلی الله علیه و آله) شهادت داد.

انصاری عنوان کرد : هنگامی که پیامبر(صلی الله علیه و آله) دخترش را در آغوش گرفت، خداوند به طور مستقیم یکی از ملائک را فرستاد و نام او را در زمین فاطمه و در آسمان منصوره خواند. حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) بلافاصله پس از تولد دخترش به علی(علیه السلام) بشارت داد و تبریک گفت.

وی درباره منابعی که مطالب کتاب «گزارش لحظه به لحظه از ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)» را از آن‌ها جمع‌آوری کرده است، گفت: برای جمع‌آوری مطالب این اثر چهار هزار منابع اهل سنت و شیعه را مطالعه کردم و اطلاعات به دست آمده را بر اساس زمان در کنار هم قرار دادم، سپس این ماجرا شکل اصلی خود را به دست آورد.

نویسنده حوزه دین بیان کرد : همچنین در نگارش این اثر از کتاب‌هایی مانند «بحارالانوار» بزرگ‌ترین دایره‌المعارف اسلامی، مناقب ابن شهر آشوب، الخرائج و الحوائج، شرح الاخبار، الموسوعة الکبری عن الفاطمة‌الزهرا، امالی صدوق، توحید صدوق، تفسیر نورالثقلین، مدینةالمعاجز، احقاق‌الحق و ینابی المودة بهره برده‌ام.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا سخن گفتن حضرت زهرا(سلام الله علیها) یک معجزه محسوب می‌شود؟» عنوان کرد : معجزه یکی از علامات پیامبران به شمار می‌آید و شیعیان معتقدند جایگاه دوازده امام (علیهم السلام) و این بانوی بزرگ اسلام از پیامبران حتی پیغمبران اولوالعزم هم بالاتر است. بنابراین، حضرت زهرا(سلام الله علیها) قادر به آوردن معجزه بوده است، چرا که اگر این افراد معجزه نداشتند، مسلمانان در دوره‌های پس از آخرین پیامبر خدا، به اسلام ایمان نمی‌آوردند. البته در روایتی از امام صادق(علیه السلام) وجود دارد که در کتاب «مصحف فاطمی» هم درباره اعجاز ائمه اطهار(علیهم السلام) مطالب فراوانی وجود دارد.

انصاری ادامه داد : ادعای اصلی من در نگارش این کتاب، به مستند بودن تمام مطالب «گزارش لحظه به لحظه از ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)» است. در این کتاب حتی یک واژه برای فضاسازی و تخیل نیاورده‌ام و حاضرم این ادعا را اثبات کنم، آن هم برخلاف برخی دیگر از محققان که تنها از مطالبی که در آثار اهل سنت و شیعه با هم هم‌پوشانی دارند، استفاده می‌کنند. من در این کتاب بیشتر از منابع اهل شیعه استفاده کرده‌ام.

وی در پاسخ به سوال که «زبان این نوشتار چگونه است و آن را برای چه گروه سنی به رشته تحریر درآورده‌اید؟» گفت : کوشیده‌ام این اثر را با زبانی ساده، روان و جذاب به رشته تحریر درآورم تا برای اغلب گروه‌های سنی مناسب و جذاب باشد.

منبع : ایبنا