سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 18:25
خواندن 853 دفعه

گزارشی از کتاب نقش ائمه علیهم السلام در احیای دین

بدون تردید نسل امروز بابت دسترسی به منابع تاریخی عالمانه و دقیق پیرامون اصول اعتقادی و مبانی دینی؛ عمیقا مدیون و وامدار عالمان و محققان سخت کوش و زمان شناسی است که با حساسیت بی نظیری به ثبت و تحلیل وقایع تاریخ اسلام پرداخته‎اند. از جمله این بزرگواران که با کوششی مثال زدنی سالیان طولانی را به خدمت به مکتب نورانی اهل بیت علیهم السلام همت گماشت مرحوم آیت الله علامه سید مرتضی عسکری است.
کتاب مذکور یکی از کتب ارزشمند علامه است. موضوعات مندرج در این کتاب که در قالب یک مقدمه اصلی، ۴۲ درس و دو فصل مجزای پایانی تهیه و تنظیم شده است، با بحثی مبنایی از تاریخ حدیث و سنت مکتوب آغاز می شود و علامه با روشی علمی و موشکافانه به بررسی جایگاه سنت و حدیث نبوی و سرگذشت آن و تحلیل چرایی و چگونگی تحریف و منع و جعل حدیث و تخریب شخصیت و جایگاه پیامبراکرم صلی الله علیه و آله در مکتب خلفا پرداخته‌اند.
در دروس هشتم تا دوازدهم به تفصیل به بررسی دیدگاه مکتب اهل بیت علیهم السلام و مکتب خلفا در باره نزول وحی و افسانه غرانیق و جایگاه حضرت رسول صلی الله علیه و اله در میان امت پرداخته شده است.
در نهایت پس از شرحی کوتاه از تاریخ ادیان و شرایع، مولف این اثر به بررسی وضعیت اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جزیره العرب پیش و پس از بعثت می‌پردازد.
این کتاب دو جلدی با دو فصل فشرده ولی جامع پیرامون صلح امام حسن مجتبی علیه السلام و قیام حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام به پایان می رسد.

منبع :