پنج شنبه, 07 مرداد 1395 ساعت 14:00
خواندن 802 دفعه

معرفی پایان نامه بررسی مقام ابوت پیامبر و امیرالمومنین

عنوان رساله: بررسی مقام و منزلت ابوت رسول خدا و امیرمومنان (علیهما السلام) از دیدگاه قرآن و حدیث

چکیدۀ پایان‌نامه

در این تحقیق با گردآوری تمام شواهد مقام ابوّت رسول خدا و امیرمؤمنان علیهما السلام به تبویب مناسب احادیث مربوط به آن، اقدام شده است. ذیل هشت آیه از آیات کلام الله مجید، احادیثی در تفاسیر مأثور و روایی نقل شده که حکایت از والد بودن حضرت رسول و امیرمؤمنان علیهما السلام دارد. همچنین در منابع شیعه و برخی منابع اهل سنت چندین روایت وجود دارد که حضرت رسول و امیرمؤمنان علیهما السلام را دو پدر این امت معرفی کرده است. در تفسیر منسوب به امام حسن عسکری علیه السلام بیش از بیست حدیث از حضرت رسول و ائمۀ اطهار علیهم السلام نقل شده که حقوق والدین دینی را از حقوق والدین نسبی افضل دانسته و مردم را به نیکی کردن به آن دو دعوت نموده است.

از طرفی اعتماد جمع بسیاری از محدثین در نقل این احادیث و استناد مفسرین و علما، شاهد دیگری بر اصالت این اعتقاد می‌باشد. احصای تمام شواهد این موضوع، به خوبی نشان می‌دهد مفهوم حدیث «أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ‏ الْأُمَّة» در منابع روایی شیعه متواتر معنوی است؛ بنابراین یکی از فضایل قطعی حضرت رسول و امیرمؤمنان علیهما السلام که در احادیث به آن اشاره شده این مقام می‌باشد.

با بررسی لغوی واژگان ابوّت (اب و والد) و بازبینی نظرات علما در این خصوص، پنج معنا برای این مقام ارائه شده است و برخی شواهدِ تطابق ویژگی‌های آن حضرات با این پنج معنا آورده شده است.

 

این رساله توسط دانش پژوه: آقای ابراهیم آسیابانی بخشایش نوشته و در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی شعبه تهران در زمستان 1394 دفاع شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن