جمعه, 06 شهریور 1394 ساعت 09:32
خواندن 1390 دفعه

نگاهی به زندگی و ولایتعهدی امام رضا علیه السلام اثر محمد علی امینی

نگاهی به زندگی و ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام)، محمدعلی امینی، انتشارات آستان قدس رضوی.


دوران امامت 20 ساله امام رضا(علیه السلام) از نظر سياسي و فرهنگي از حساسيت و اهميت خاصي برخوردار بود به گونه‌اي که روند تحولات سياسي و فرهنگي موجب شد افکار عمومي بيش از پيش متوجه مکتب اهل بيت(علیه السلام) شود. یکی از کتابهایی که کوشیده است تا این تحولات را بررسی کند کتاب نگاهی به زندگی و ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام) است.
این کتاب تلاش دارد تا با نگاهی جامع و بهره گیری از منابع تاریخی و حدیثی برگرفته از منابع دست اول و همچنین برخی کتاب های تحقیق فارسی و عربی، این برهه اثرگذار از زندگی سیاسی و ولایتعهدی امام هشتم(علیه السلام) را بررسی کند.
در کتاب «نگاهی به زندگی و ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام)» در سه فصل جداگانه، نخست درباره زندگی امام رضا(علیه السلام) و فضیلت ها و کرامت های علمی و اخلاقی ایشان مطالبی ارائه شده و در فصل دوم چگونگی تصاحب خلافت اسلامی از سوی عباسیان و نحوه مقابله آنان با ائمه اطهار(علیهم السلام) مورد بررسی قرار گرفته است.
در فصل سوم نیز از ابعاد مختلف به تحلیل و ارزیابی ولایت عهدی امام رضا(علیه السلام) پرداخته شده و مؤلف سعی داشته تا در این بخش مسئله ولایتعهدی امام را با تکیه بر دلایل تاریخی و استناد به منابع تاریخی و حدیثی مورد مناقشه قرار دهد.