دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 10:00
خواندن 1397 دفعه

قدیمی ترین کتاب مستقل اهل سنت راجع به حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف پیش از ولادت حضرت

کتاب ”اخبار المهدی” یا ”اخبار المهدی المنتظر” متعلق است به “عباد بن یعقوب رواجنی” از علمای اهل سنت و متوفای ۲۵۰ ق. (۵ سال قبل از ولادت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف))

عباد بن یعقوب رواجنی از بزرگان اهل سنت است. بخاری، ترمذی، ابن ماجه، ابوحاتم، بزاز و دیگر محدثان اهل سنت از او روایت کرده اند و همه رجالیان بر وثاقت و صداقت او تاکید کرده اند، جز این که محبت فراوانی به اهل بیت (علیهم السلام) داشت و لذا همواره مورد هجوم دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) بود .

ذهبی پس از نقل وثاقت او از حاکم و ابوحاتم، از ابوجریر نقل می کند که گفت: از رواجنی شنیدم که می گفت: هرکس همه روزه در نماز خود از دشمنان آل محمد (صلی الله علیه و آله) بیزاری نجوید با آنها محشور خواهد شد. (سیر اعلام النبلاء ۱۱/۵۳۷)

او نخستین عالم اهل سنت است که در حق حضرت بقیه الله ارواحنا فداه کتاب نوشته است .

اهمیت کتاب رواجنی در این است که این کتاب پیش از تولد حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تألیف شده زیرا رواجنی به سال ۲۵۰ ق. وفات کرده (تاریخ بخاری ۶/۴۴) در حالی که حضرت بقیة الله به سال ۲۵۵ ق. متولد شده است.

جالب تر این که رواجنی شمشیری بالای سرش آویخته بود، هنگامی که از او پرسیدند این شمشیر برای چیست؟ در پاسخ گفت: آن را مهیا کرده ام که با آن در محضر حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شمشیر بزنم. (میزان الاعتدال ۲/۳۷۹)

شیخ طوسی از کتاب او با نام ”اخبار المهدی” تعبیر کرده ولی زرکلی از آن ”اخبار المهدی المنتظر” یاد کرده است. (الاعلام ۳/۲۵۸)

 

منبع: کتابنامه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ج ۱، ص ۷۰