شنبه, 01 آذر 1393 ساعت 10:00
خواندن 1199 دفعه

نگاهی به مجموعه دو جلدی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در آینه قلم

اشاره

در ارتباط با شخصیت یگانه امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)از قبل از تولد تا کنون اندیش‌مندان و علمای اسلام کتاب‌های زیادی‌ نوشته‌اند.آغاز تألیف در موضوع پیشوای دوازدهم به عصر ائمه‌ علیهم السلام باز می‌گردد.

کتاب سلیم بن قیس هلالی متوفای سال 90 هجری،تنها اثر مورد اعتماد برجای مانده از قرن اول هجری است که مؤلف‌ آن احادیثی را از امیر مومنان(علیه السلام)پیرامون حضرت مهدی(عجل اله تعالی فرجه الشریف) روایت کرده است.

پس از وی نیز تعداد بی‌شماری از محدثان در قرن‌های‌ دوم و سوم هجری پیش از تولد حضرت بقیه اللّه کتاب‌های‌ فراوانی به نام الغیبه،الملاحم،الرجعه،القائم و الملاحم،اخبار المهدی،الفتره و الحیره و...به رشته تحریر درآورده و در مواردی به خود ائمه هم عرضه کرده و تأیید آنان را نیز به‌ همراه داشتند.

از آغاز غیبت کبری شکل تألیفات تغییر کرده و کتاب‌ها با حجم‌های فراوان‌تر و با توجه به جنبه‌های بیشتری به نگارش‌ درآمدند.از این زمان ناقلان آثار و راویان اخبار با تلاشی‌ خستگی‌ناپذیر به گوشه و کنار جهان سفر کرده،روایات رسول‌ اکرم و ائمه اطهار را گرد آورده در مجامع حدیثی خود ثبت‌ کردند.کتاب غیبت نعمانی شامل 500 حدیث معتبر و مورد اعتماد،از جمله آن‌هاست.کتاب ارزش‌مند کمال الدین و تمام‌ النعمه اثر ارزش‌مند شیخ صدوق و کتاب غیبت شیخ طوسی‌(به تصویر صفحه مراجعه شود)

 

دانلود مقاله


منبع : کتاب ماه دین - شماره 133 و 134