پنج شنبه, 03 مهر 1393 ساعت 10:00
خواندن 1605 دفعه

نگاهی به حدیث غدیر - عباسعلی مردی

نگاهی به حدیث غدیر، آیت الله سید علی حسینی میلانی، انتشارات الحقایق، چاپ چهارم، 1390، قم.

واقعۀ غدیر از مسلمات تاریخی است؛ اما اتفاقات و رویدادهای آن به نقل های متفاوت آمده است. اختلاف روایتها از آنجا ناشی می شود که برخی از علمای اهل سنت از نقل تمامی ماجرای غدیر خودداری کرده اند. کتاب نگاهی به حدیث غدیر نوشتۀ آیت الله سید علی حسینی میلانی به همین امر می پردازد. وی حدیث غدیر را از دو جهت مورد توجه قرار می دهد: یکی آیاتی که در این واقعه نازل شده اند و دیگری ماجرای نصب امیر المؤمنین علیه السلام به امامت در این روز. وی با توجه به آیات قرآن معتقد است که « گرچه آيه غدير در سياق آيه هايى است كه خداوند اهل كتاب را مورد خطاب قرار داده است؛ ولى به طور كامل و بدون كم و كاست قابل تطبيق بر امّت رسول خدا صلى اللّه عليه وآله نيز مى باشد. به اين بيان كه اگر امّت اسلام ايمان آورده و تقوا پيشه مى كردند، همانا گناهانشان را مى بخشيديم و آنان را در بهشت پرنعمت وارد مى كرديم. اگر آنان به دستورات قرآن و سخنان رسول خدا صلى اللّه عليه وآله به طور كامل عمل مى نمودند و آنچه را كه در قرآن درباره امير مؤمنان على عليه السلام و اهل بيت طاهرين عليهم السلام نازل شده است بر ديده نهاده و با جان و دل مى پذيرفتند، به طور حتم از نعمت هاى آسمانى و زمينى بهره مند مى شدند، و از امّت اسلام نيز برخى معتدل و ميانه رو و بسيارى بدكردارند».

 اما دربارۀ حدیث بیان می کند که متن حدیث غدیر در کتابهای مسند احمد بن حنبل، صحیح مسلم، مستدرک نسائی و ... نقل شده است. نکتۀ شایان توجه اینکه این بزرگان فقط بخشهایی از حدیث غدیر را روایت، و از نقل خطبۀ غدیر خودداری ورزیده اند و تنها به این مطلب اکتفا کرده اند که بگویند رسول خدا خطبه ای هم خواند.

وی در ادامه به بیان مطالبی دربارۀ حدیث غدیر می پردازد؛ غدير از ديدگاه قرآن؛ شمار راويان حديث غدير از صحابه؛ راويان حديث غدير از تابعين؛ و اسناد حديث غدير از مطالبی است که نویسنده بدانها اشاره کرده و ضمن بیان تواتر حدیث غدیر 43 تن از روایان این حدیث شریف را برشمرده است.

وی در ادامه به چرایی عدم نقل کامل حدیث در متون اهل سنّت اشاره کرده است. وی بیان می دارد که حديث غدير بيان گر امامت اميرالمؤمنين عليه السلام است.

سپس به تلاش هایی ناکارآمد برای بی اعتبار کردن حدیث غدیر پرداخته شده و برخی از شبهات معاندین مطرح و پاسخ گفته شده است از جمله اینکه:

فخر رازی گفته: على عليه السلام در حجّة الوداع نبوده است! نویسنده سخن دیگر نویسندگان اهل سنت را نقل می کند که این شبهه را باطل می دانند و بر حضور امام در حجّة الوداع تأکید می ورزند. به عنوان نمونه ملاّ على قارى در كتاب المرقاة مى نويسد:

«نبود على عليه السلام در مكه كلامى باطل است؛ زيرا در تاريخ ثابت شده است كه على عليه السلام از يمن برگشته بود و در حجّة الوداع همراه رسول خدا صلى اللّه عليه وآله حضور داشت».

کتابنامه پایان بخش کتاب است.

متن کامل کتاب

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن