چهارشنبه, 06 فروردين 1393 ساعت 11:00
خواندن 1265 دفعه

بایسته ها در مقام بیان خطبه غدیر خم

بایسته ها در مقام بیان خطبه غدیر خم، استاد علی انصاری بویر احمدی، مجمع جهانی شیعه شناسی، 1391ش، قم.

واقعۀ غدیر یکی از تأثیرگذارترین وقایع تاریخ اسلام، و غدیر خم آخرین جایگاه اعلان عمومی جانشینی امیر المؤمنین – به تعبیر استاد سید علی میلانی – است. دربارۀ این روز و خطبۀ رسول خدا صلی الله علیه وآله در آنجا، کتابها و مقالات بسیاری توسط علمای شیعه و سنی نگاشته شده است. برای آگاهی از بسیاری از این آثار نگاهی به کتاب الغدیر علامه امینی می تواند مفید باشد.

نویسندگان و پژوهشگران عرصۀ دین، هر کدام بر اساس دیدگاه خود به زاویای مختلف واقعۀ این روز نگریسته و تلاش داشته اند تا برخی از موارد مغفول مانده دربارۀ این روز را آشکار کنند. بررسی اسناد نقل حدیث، وقایع روز غدیر، خطبۀ رسول خدا، حاضرین و تبریک گویندگان به امیر المؤمنین علیه السلام، توضیح و شرح خطبۀ رسول خدا و ... از مواردی است که نویسندگان بدان پرداخته اند.

 

کتاب بایسته ها در مقام بیان خطبه غدیر خم تلاش دارد عظمت غدیر را با اسلوب تازه عرضه کند.

نویسنده با مقدمه ای کوتاه در شناخت امام، به بیان عظمت واقعۀ غدیر پرداخته و مسائل مختلفی را مورد بحث قرار می دهد.

وی معتقد است که ضرورت وجود امام و اثبات آن از طریق ادلۀ عقلی محض قابل درک و فهم است و اگر شیعه به دلایل نقلی استناد می کند تنها برای تأیید و استحکام یافته های عقلی است. از همین رو در این کتاب به دلایل عقلی ضرورت وجود امام نیز اشاره رفته است.

کتاب در سه بخش کلی تنظیم یافته، و مباحث بایستۀ توضیح غدیر و حدیث آن، خطبۀ غدیر و ترجمۀ آن، و برخی از رخدادهای آن روز، شاکلۀ اصلی کتاب را تشکیل می دهد.

مباحثی همچون واژه شناسی ولی و ولایت، بیان فلسفه وجودی ولایت و امامت، بیان عظمت ولایت و تقسیمات آن، خطرات و تهدیدات نصب ولایت علی علیه السلام، مصادیق واقعی ولایت و امامت، اهمیت مکانی غدیر خم، اهمیت زمانی غدیر، کتابشناسی غدیر، غدیر در منابع اهل سنت، بیان ضرورت و امام شناسی در جامعۀ اسلامی، دلایل عقلی ضرورت وجود امام و بیان اثبات شهرت و تواتر حدیث غدیر را در بخش اول کتاب می توان مطالعه کرد.  

تبریک و تهنیت گویی برخی از افراد و بیعت با امیر المؤمنین، اشعار حسان بن ثابت و عذاب فوری مخالف امامت امیر المؤمنین علیه السلام در غدیر خم از مطالب پایانی کتاب هستند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن