یکشنبه, 21 مهر 1392 ساعت 10:00
خواندن 2114 دفعه

کتاب «حمزه سیدالشهدا علیه السلام» - جواد محدثی

شیر خدا و شیر رسول(صلی الله علیه و آله) :

کتاب «حمزه سیدالشهدا» نوشته حجت الاسلام والمسلمین جواد محدثی از سوی موسسه بوستان کتاب تجدید چاپ شد.

این اثر که هشتمین جلد از مجموعه آثار «آشنایی با اسوه ها» است، نگاهی گذرا به زندگانی سردار رشید اسلام، بازوی پرتوان لشکر توحید، عموی پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)، حضرت «حمزه سیدالشهدا» دارد، آن که از آغاز، حامی دین خدا بود و در جبهه جنگ احد، به درجه رفیع شهادت رسید.

«آشنایی با اسوه ها» مجموعه ای است در معرفی چهره های برجسته تاریخ صدر اسلام تا جوانان با این الگوهای کمال و خودسازی آشنا شوند.

حمزه سیدالشهدا، عموی بزرگوار پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله)، از پیش گامان ایمان به خدا و دفاع از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) بود که اسلام آوردنش، پشتوانه ای نیرومند برای اسلام شد. وی که به خاطر رشادت هایش در مبارزه با مشرکان به «شیر خدا و شیر پیامبر(صلی الله علیه و آله)» لقب یافته بود، در نبرد احد به شهادت رسید. مزار او در دامنه کوه احد در مدینه، میعادگاه شیفتگان حق است.

فضایل حمزه در روایات :

اگرچه فضیلت ها و جایگاه رفیع حمزه را در بعد عقیده و ایمان و عمل، از لابه لای صفحات زندگانی اش می شناسیم، اما آنچه در روایات و سخنان پیامبر(صلی الله علیه و آله) درباره او آمده است نیز نشان دهنده مقام اوست. در اینجا به چند نمونه از این فضیلت ها اشاره می شود.

پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمود: «بهترین برادرانم "علی" است و بهترین عموهایم، "حمزه"». و نیز فرمود: «یکی از آنان که در روز قیامت، سواره وارد محشر می شوند، عمویم حمزه است، شیر خدا و شیر پیامبر خدا، که سوار بر ناقه عضبا می آید.»

امام باقر(علیه السلام) فرمود: «بر ستون عرش نوشته شده است: حمزه، شیر خدا و شیر پیامبر(صلی الله علیه و آله) و سرور شهیدان است.»

شخصیت حضرت حمزه، پیوسته مایه افتخار امامان(علیهم السلام) بود و به این که از دودمانی هستند که حمزه سیدالشهدا و جعفر طیار از آنان است، می بالیدند. حضرت علی(علیه السلام) با آن مقام والایی که داشت، در روزی که خلافت به رای شورا گذاشته شد و حضرت برتی های خود را برمی شمرد، داشتن عمویی چون حمزه سیدالشهدا را از امتیازات خود برشمرد و در آن جلسه تعیین خلیفه، فرمود: «شما را به خدا قسم، آیا میان شما کسی هست که عمویی چون عمویم حمزه، "اسدالله و اسد رسوله" داشته باشد؟»

امام حسن(علیه السلام) نیز در میان مردم از افتخارآفرینی های حمزه صحبت به میان می آورد و با معرفی آن حضرت، روحیه مردانگی و رزم آوری مردم را تقویت می کرد. امام حسین(علیه السلام) در خطبه هایش در کربلا و امام سجاد(علیه السلام) در سخنرانی خود در مسجد جامع دمشق نیز به حمزه افتخار کردند.

امام باقر(علیه السلام) در تفسیر آیه «من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر» فرمود: «عهدشان با خدا آن بود که هرگز فرار نکنند. آن که به عهدش وفا کرد و اجلش رسید، حمزه و جعفر بود و آن که منتظر شهادت بود، علی بود.»

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: «روز قیامت چهار پرچم به من داده می شود. پرچم "حمد" را خود به دست می گیرم، پرچم "لا اله الا الله" را به دست علی(علیه السلام) می دهم و او پیشاپیش گروهی از مردم که پس از حساب اندکی وارد بهشت می شوند، قرار می گیرد. پرچم "الله اکبر" را به دست حمزه می سپارم و او را در پیشاپیش گروه دیگری قرار می گیرد و پرچم "سبحان الله" را به دست جعفر می سپارم، پشت سر او نیز عده ای دیگر خواهند ایستاد. آن گاه در برابر امت خویش می ایستم تا از آنان شفاعت کنم.»

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) پس از هجرت که میان مسلمانان پیمان برادری می بست و دو به دو آنها را با هم برادر می ساخت، میان حمزه و زیدبن حارثه(فرزندخوانده پیامبر"ص") عقد اخوت و برادری بست.

لقب سیدالشهدا (سرور شهیدان) را پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به حضرت حمزه داد. البته پس از شهادت حسین بن علی(علیه السلام) در کربلا، لقب سیدالشهدا بیشتر به آن حضرت گفته شده و می شود.

جابربن عبدالله می گوید: «روزی به دستور معاویه چشمه ای در سرزمین احد حفر کردند. هنگام حفاری به جنازه تر و تازه شهدای احد برخوردیم و بر آن کشته ها نالیدیم. این وقتی بود که چهل سال از حادثه احد می گذشت. ضربه بیلی هم که به پای حمزه خورد، از آن خون بیرون آمد.»

حمزه(علیه السلام) مورد علاقه شدید پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود. آن حضرت حتی به نام حمزه هم عشق می ورزید. مردی که صاحب فرزندی شده بود، خدمت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) رسید و پرسید: نام او را چه بگذارم؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: «نام او را "حمزه" بگذار که محبوب ترین نام ها نزد من است.»

 

منبع : ایبنا