چهارشنبه, 13 شهریور 1392 ساعت 10:47
خواندن 2411 دفعه

خلاصه عبقات الانوار، حدیث طیر - مجید جعفری

عظمت و محتوای حدیث طیر حاکی از فضیلتی برای امیرالمومنین به گونه‌ای است که هیچ کس در این فضیلت شریک نخواهد بود و دلالت بر امامت آن حضرت پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خواهد داشت و علاوه بر این شامل برخی نکات در شناخت صحابه می‌باشد. گروهی از متعصبان، تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری از نقل و نشر این حدیث بکار برده و کوشیده‌اند تا اولا در سند آن خدشه وارد کنند و سپس با بازی با متن حدیث دلالت آن را از کار بیندازند یا آن را بر معانی دیگر حمل و تاویل کنند. و آنگاه که همه راه‌ها بر آن بسته شد، با نقل روایاتی ساختگی که حاوی فضائلی مشابه درباره غیر امام است با آن معارضه کنند..
این اثر خلاصه‌ای از مجموعه «اعتقاد الانوار» به روایت میرحامد حسین هندی، متوفی به سال 1306 هجری قمری است. مجموعه مکتوب وی دوره مفصلی از امامت است که اگر متن آن به طور کامل چاپ شود، حدود یکصد مجلد خواهد شد.
کتاب خلاصه عبقات الانوار حدیث طیر را علامه میرحامد حسین هندی به رشته تحریر درآورده و آیت‌الله سیدعلی میلانی تلخیص و تعریب آن را به عهده داشته و مجید جعفری آن را به فارسی برگردانده است.
اثر حاضر در 892 صفحه به مضامینی مانند «ماجرای حاکم نیشابور، ابونعیم حداد،‌ فوائدی پیرامون حدیث طیر،‌ مناقب احمد بن حنبل، مستدرک،‌ تاریخ بغداد،‌ ناقلین حدیث از تابعین، شهرت حدیث طیر و تواتر آن، سند حدیث طیر، روایت ذعباد بن یعقوب، روایت ابو حاتم، جامع ترمذی، رجال سند، ‌ابن بطه،‌ روایت ابی مظفر سمعانی، روایت فخرالدین هانسوی و رد سبکی نسبت به حاکم به جعلی بودن حدیث» می‌پردازد.
همچنین سایر بخش‌های کتاب خلاصه عبقات الانوار حدیث طیر به مبانی مانند «روایت ملک العماء هندی، روایت صلاح علایی،‌ روایت جلال‌الدین سیوطی، اسانید صحیح حدیث در خارج صحاح، ادعاهای کابلی و دهلوی پیرامون سند حدیث طیر، سخنی با دیگر علما در یاوه‌گویی پیرامون حدیث طیر، دلالت حدیث طیر، رد نظرات و دیدگاه‌ها نسبت به عبارت محبوب‌ترین مردم، اخبار و احادیث در این‌که علی(علیه السلام) مطلقا محبوب‌ترین خلق است، دو احتمال مردود، بطلان بافته‌های دروغین از علمای حدیث،‌ معارضه با حدیث اقتدا به شیخین و رساله‌ای در تحقیق حدیث اقتدا به شیخین» توجه دارد.
در بخشی از این نوشتار آمده است: «عظمت و محتوای حدیث طیر حاکی از فضیلتی برای امیرالمومنین علی(علیه السلام) و به گونه‌ای است که هیچ کس در این فضیلت شریک نخواهد بود، دلالت بر امامت آن حضرت پس از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) خواهد داشت و علاوه بر این شامل برخی نکات در شناخت صحابه می‌باشد. گروهی از متعصبان، تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری از نقل و نشر این حدیث بکار برده و کوشیده‌اند تا اولا در سند آن خدشه وارد کنند و سپس با بازی با متن حدیث دلالت آن را از کار بیندازند یا آن را بر معانی دیگر حمل و تاویل کنند. و آنگاه که همه راه‌ها بر آن بسته شد، با نقل روایاتی ساختگی که حاوی فضائلی مشابه درباره غیر امام (علیه السلام) است با آن معارضه کنند.»
حدیث طیر :
یكى از احادیث مناقب و فضایل امیرالمؤمنین علیه السلام حدیث طیر است. بنابر این حدیث روزى براى پیامبر خدا صلى اللّه علیه وآله مرغ بریانى آوردند. آن حضرت به خدا عرضه داشت:
اللهم ائتنی بأحبّ خلقك إلیك وإلی یأكل معی من هذا الطائر
(بارالها! آن كسى را كه از همه بیشتر دوست مى دارى بفرست تا با من از این مرغ میل كند.)
پس از این دعا امیر مؤمنان على علیه السلام آمدند و با پیامبر اكرم صلى اللّه علیه وآله از آن غذا خوردند.
دوازده نفر از اصحاب پیامبر صلى اللّه علیه وآله این حدیث را نقل كرده اند:
1 . امیرالمؤمنین علیه السلام. حاكم نیشابورى این حدیث را از آن حضرت نقل كرده است.
2 . عبداللّه بن عباس. ابن سعد و جماعتى از او نقل كرده اند.
3 . ابوسعید خُدرى. حاكم نیشابورى حدیث او را آورده است.
4 . سفینه. حاكم نیشابورى و احمد بن حنبل حدیث او را نقل كرده اند.
5 . ابوالطفیل. حاكم نیشابورى از او نقل كرده است.
6 . انس بن مالك. تِرمذى، بزّار، نَسائى، حاكم نیشابورى، بیهقى و ابن حجر حدیث او را آورده اند.
7 . سعد بن ابى وَقّاص. ابونعیم اصفهانى حدیث او را آورده است.
8 . عمرو بن عاص. حدیث او در نامه اى كه به معاویه نوشته موجود است. این نامه را خوارزمى در المناقب آورده است.
9 . یعلى بن مرّة. عدّه اى حدیث او را آورده اند; از جمله حافظ ابوعبداللّه گنجى.
10 . جابر بن عبداللّه انصارى. ابن عساكر حدیث او را نقل كرده است.
11 . ابورافع. حدیث او را ابن كثیر نقل مى كند.
12 . حبشى بن جناده. حدیث او را نیز ابن كثیر آورده است.
...
زبان مجموعه «اعتقاد الانوار» فارسی ـ هندی پیچیده‌ای است که به 150 سال پیش تعلق دارد. این مجموعه را آیت‌الله سیدعلی میلانی در 20 جلد به زبان عربی به شکل روان خلاصه و بازنویسی کرده است تا مطالبش بیشتر و آسان‌تر به گوش مسلمانان دنیا برسد. آن‌چه که در حدیث طیر ارایه شده، ترجمه فارسی خلاصه‌ اعتقاد الانوار به قلم آیت‌الله میلانی در دو مرحله است. این کتاب اثری مرجع در حوزه امامت برای پژوهشگران به شمار می‌آید.


منبع : خبرگزاری ایبنا