سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 12:52
خواندن 1091 دفعه

خوشه ای از فضائل امام جواد (عليه السلام) - محمد محمدی اشتهاردی

امام نهم حضرت جواد (علیه السلام) در دهم رجب 195 هجری قمری در مدینه متولد شد و آخر ذیقعده سال 220 هجری قمری بر اثر زهری كه به دستور معتصم عباسی توسط ام الفضل همسر آن حضرت (دختر مأمون ) به او رسید در بغداد شهید شد، در ماجرای ازدواج ام الفضل (دختر مأمون ) روایت كرده اند: پس از شهادت حضرت رضا (علیه السلام)، مردم نسبت به مأمون (هفتمین خلیفه عباسی) ظنین شدند، و موقعیت او به خطر افتاد، او برای كسب وجاهت از دست رفته همواره می خواست خود را به آل علی (علیه السلام) نزدیك گرداند، بر همین اساس خواست دخترش را همسر امام جواد (علیه السلام) گرداند، بستگان مأمون از این كار ناراضی بودند و اعتراض شدید كردند.
مأمون در سفری كه از خراسان به بغداد رفت ، امام جواد (علیه السلام) را از مدینه به بغداد طلبید، امام جواد (علیه السلام) عازم بغداد شد. مأمون قبل از آنكه با امام جواد ملاقات كند، به صحرا رفت و باز شكاری او، ماهی كوچكی را از هوا صید نمود، مأمون آن ماهی را از منقار باز گرفت و در دست خود پنهان نمود و سپس مراجعت كرد وقتی با امام جواد (علیه السلام) ملاقات نمود و از آن حضرت پرسید: این را كه در درون دستم پنهان كرده ام چیست ؟ امام جواد (علیه السلام) فرمود: خداوند دریاهائی آفرید كه ابر از آن دریاها بلند می شود، و ماهیان ریزه با آن ابر بالا می روند، و بازهای سلاطین آنها را شكار می كنند، و پادشاهان آنها را در كف می گیرند، و سلاله نبوت را با آنها امتحان می نمایند.
مأمون گفت : حقّا كه تو فرزند امام رضا (علیه السلام) (و وارث علم او) هستی ، و این عجائب از این خانواده بعید نیست . آن حضرت را طلبید و بسیار به او احترام كرد و دخترش ام الفضل را به ازدواج او درآورد، بنی عباس اعتراض شدید كردند كه ماءمون دخترش را به نوجوانی داده است كه هنوز كسب علم و فضل نكرده است . برای آنكه مأمون ، معترضین را قانع كند، مجلسی تشكیل داد و علمای بزرگ را به آن مجلس دعوت كرد، كه یكی از آنها یحیی بن اكثم قاضی بغداد اعلم علمای عصر بود، امام جواد (علیه السلام) را در صدر مجلس جای دادند و مأمون نیز كنار آن حضرت نشست . در آن مجلس در حضور معترضین و اشراف ، یحیی بن اكثم پس از اجازه ، به امام جواد (علیه السلام) رو كرد و گفت :

در حق كسی كه در احرام حج بود و حیوانی صید كرد و آن را كشت چه می فرمائید؟ امام جواد (علیه السلام) فرمود :
این مساءله ، دارای شاخه های بسیار است : 1 آیا آن محرم در حرم (مكه و اطرافش تا چهار فرسخ) بود یا در بیرون حرم ؟ 2 آیا او آگاه به مساءله بود یا ناآگاه ؟ 3 آیا او عمدا آن صید را كشت یا از روی خطا؟ 4 آیا آم محرم ، آزاد بود یا برده ؟ 5 آیا او صغیر بود یا كبیر؟ 6 آیا این بار، نخستین بار او به صید و قتل بود یا قبلا نیز صید كرده بود؟ 7 آیا آن صید از پرندگان بود یا غیر پرندگان ؟
8 آیا آن حیوان صید شده ، كوچك بود یا بزرگ ؟ 9 آیا او به كار خود اصرار داشت یا اظهار پشیمانی می كرد؟ 10 آیا او در شب صید كرد یا در روز؟ 11 آیا او در احرام حج بود یا در احرام عمره ؟ یحیی با شنیدن این مسائل ، متحیر ماند و هوش از سرش رفت ، و درماندگی از چهره اش پدیدار گشت ، و زبانش لكنت پیدا كرد، و عظمت كمال و مقام علمی امام بر حاضران معلوم شد. پاسخ سؤالات یازده گانه فوق را از آن حضرت خواستند، آن بزرگوار به یك یك آن مسائل ، با بیان شیوا پاسخ داد. ماءمون فریاد زد: احسنتَ، احسنتَ! سپس از امام جواد (علیه السلام) خواستند: او نیز از یحیی بن اكثم ، مساءله ای بپرسد، حضرت به یحیی رو كرد و فرمود :

به من خبر بده از مردی كه :

1 اول روز به زنی نگاه كند، حرام باشد . 2 پس از ساعاتی ، نگاه به آن زن برای او روا باشد. 3 و هنگام ظهر نگاه به آن زن برای او حرام باشد. 4 و هنگام عصر جایز باشد. 5 و هنگام غروب حرام باشد. 6 آخر شب ، جایز باشد. 7 نصف شب حرام باشد. 8 هنگام طلوع فجر جایز باشد. بگو بدانم این مسئله چگونه است ؟ یحیی گفت : سوگند به خدا پاسخ این مسائل و وجوه را نمی دانم . امام جواد (علیه السلام) فرمود: این زن ، كنیز شخصی بود، مردی به او در اول روز نگاه كرد كه نگاه او حرام بود. پس از ساعاتی آن كنیز رااز صاحبش خرید، نگاه آن مرد به آن زن جایز شد، هنگام ظهر آن كنیز را آزاد كرد، نگاه او به آن زن حرام گردید، هنگام عصر با او ازدواج كرد، نگاه به او جایز شد. هنگام غروب آن مرد به آن زن ظهار كرد، و نگاه آن مرد به آن زن حرام گردید، و در آخر شب ، كفاره ظهار را داد و نگاه به او جایز شد، نصف شب او را طلاق داد، نگاه مرد به او حرام گردید، صبح به آن زن رجوع كرد، نگاه به آن زن جایز گردید!! همه حاضران از بیان شیوا و دلنشین امام جواد (علیه السلام) حیران شدند، و به عظمت مقام علمی او اعتراف نمودند.

 

منبع : راسخون

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن