دوشنبه, 12 تیر 1396 ساعت 12:50
خواندن 3845 دفعه

بیشترین میراث مکتوب علمی شیعه از امام صادق علیه السلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا مختاری به مناسبت سالروز شهادت ششمین امام شیعیان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عنوان کرد: در دورانی که سایر ائمه(علیهم السلام) می‌زیستند، به دلیل اختناق حاکم بر اجتماع و فراهم نبودن امکانات دسترسی آسان شیعیان به جانشیانان رسول‌الله(صلی الله علیه و آله)، دانش ائمه(علیهم السلام) به افراد انتقال نیافت اما در دوران امامت امامان باقر(علیه السلام) و صادق(علیه السلام) شرایط اجتماعی قدری زمینه بروز این علوم را مهیا ساخت. بنابراین، ‌اصحاب امام صادق(علیه السلام) احادیث و سخنان ایشان را در کتاب‌ها و رساله‌های مختلف روایت و گردآوری کردند.
وی ادامه داد: کتاب‌های «فهرست شیخ طوسی» و «رجال نجاشی» آثاری‌اند که عمده کتاب‌های اصحاب امامان در قرن پنجم و ششم هجری قمری در آن‌ها معرفی شده‌اند. این دو کتاب تا مدت‌ها وجود داشتند اما با آمدن آثار مرحوم شیخ کلینی، طوسی و صدوق به تدریج به فراموشی سپرده شدند.
این نویسنده حوزه دین با بیان این‌که اکنون کتاب «اصول شانزده‌گانه» از اصحاب امام صادق(علیه السلام) به یادگار مانده که تاکنون بارها به چاپ مجدد رسیده‌ است، گفت: در این موسسه کوشیده‌ایم شخصیت‌ها و علمای شیعی و آثار مکتوب شیعیان را به جوامع مختلف معرفی کنیم، زیرا برخی آثار شیعیان که از زمان امام علی(علیه السلام) تا عصر حاضر به رشته تحریر درآمده‌اند، در دسترس قرار دارند و باید احیا شوند.
کوتاهی ما در حق امام صادق(علیه السلام)
حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری با اشاره به جایگاه والای امام صادق(علیه السلام) و آثار فراوان ایشان اظهار کرد: آثار این امام بزرگوار بسیار فراونند اما شاید ما در ترویج و معرفی آن‌ها کوتاهی کرده‌ایم. ضرورت دارد این آثار را برای فرهنگ‌ها و جوامع مختلف تشریح و ترجمه کنیم.
وی افزود: بنا به دستور امام موسی بن جعفر(علیه السلام) اعمال و رفتار شیعیان و پیروان ایشان باید به گونه‌ای باشد که مایه سرافرازی امام صادق(علیه السلام) باشد، نه باعث سرشکستگی ایشان.
مدیر موسسه کتابشناسی شیعه‌ قم درباره فعالیت این موسسه توضیح داد: اغلب کتاب‌های این موسسه به زبان‌های عربی و فارسی‌اند. همچنین خلاصه‌ آن‌ها را به انگلیسی ترجمه می‌شود. البته نویسندگان موسسه کتاب‌شناسی شیعه از کشورهای لبنان، عراق، هندوستان، بحرین و عربستانند.
دانشنامه آثار شیعه نگاشته می‌شود
وی در پاسخ به این سوال که «در این موسسه برای ترویج و گسترش آثار ائمه(علیهم السلام) تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟» گفت: برای گسترش این آثار به شکل دقیق، مبسوط، امروزی و مطابق با معیارهای جدید دست به تدوین دانشنامه آثار شیعه زده‌ایم.
حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری ادامه داد: اکنون این اثر در مرحله مدخل‌گزینی، تشکیل پرونده علمی و تدوین شیوه‌نامه است و احتمالا در 40 مجلد به زبان‌های فارسی و عربی منتشر خواهد شد. البته تدوین و تنظیم برخی بخش‌های این دانشنامه ممکن است قدری به طول انجامد.
در عزاداری امام صادق چه باید کرد؟
وی گفت: در سالروز شهادت امام صادق(علیه السلام) نباید تنها به عزاداری و تعطیلی کارها اکتفا کنیم، بلکه به عنوان پیروان ایشان، ضرورت دارد به سخنان و احادیث امام صادق(علیه السلام) عمل کنیم. در حقیقت، نباید فقط شیعه اسمی باشیم، بلکه باید شیعه واقعی و عامل به دستورات آن‌ها باشیم. متاسفانه عمده مشکلات جامعه ما ناشی از پیروی نکردن از دستورات ائمه(علیهم السلام) است.
حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) پیشوای ششم مسلمانان در بیست و پنجمین روز شوال به سال 148 هجری قمری به دست خلیفه عباسی، منصور دوانیقی مسموم و در مدینه به شهادت رسیدند. امام صادق(علیه السلام) به شیخ‌الائمه نیز معروفند، زیرا عمر ایشان از تمامی ائمه اطهار(علیهم السلام) طولانی‌تر بود. پیکر مطهر حضرت صادق(علیه السلام) در قبرستان بقیع در كنار پدر و جدّشان و همچنین امام حسن مجتبی(علیه السلام) دفن شده است. آن امام بزرگوار هنگام شهادت 65 سال داشتند و مدت 34 سال امامت کردند.
سالروز شهادت امام صادق(علیه السلام) 25 شوال برابر با 11 شهریورماه است.

منبع : ایبنا