سه شنبه, 17 تیر 1399 ساعت 07:00
خواندن 1109 دفعه

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی: بزرگان طلاب را به مطالعات اجتهادی بر روی منابع وحیانی تشویق کنند

مدیر عامل مؤسسه معارف اهل بیت (علیهم السلام)، گفت: آزمون ورودی سطح چهار در باب رشته ی جدیدی در حوزه ی علمیّه، با عنوان «کلام امامیّه»، برای اولین بار، از سوی مرکز تخصّصی معارف اهل بیت علیهم السّلام برگزار گردید.

عضو شورای علمی مرکز تخصصی معارف اهل بیت(علیهم السلام)، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه  در حاشیه برگزاری آزمون ورودی سطح چهار رشته کلام امامیّه، که از سوی مرکز تخصّصی معارف اهل بیت(علیهم السلام)  در قم برگزار شد، بیان داشت: دانش کلام در حوزه های علمیه سابقه بسیار زیادی دارد. در حوزه علمیه در حدود سه دهه است که به صورت تخصصی رشته تحصیلی کلام تدریس می شود و فارغ التحصیلان زیادی هم تاکنون داشته است.

این استاد حوزه علمیه قم، در مورد اهمیت راه اندازی رشته تحصیلی کلام امامیّه، خاطرنشان کرد: در مورد کلام امامیّه، یک خلأ بسیار جدّی وجود داشت، که این رشته در صدد پر کردن آن است. کلام اسلامی و از جمله کلام شیعه، به دلیل وجود بحث های اختلافی میان ادیان و مذاهب به سمت مطالعات بین المذاهب یا بین الادیان کشیده شده است و درون مایه های تفکر کلامی شیعه و دوازده امامیّه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از این رو می بینیم که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های کلام از درون مایه ی مباحث اعتقادی کتاب و سنت، اندیشه های متکلمان نخستین ما، آرایی که ناظر هستند به معارف وحیانی کمتر اطلاع دارند.

وی گفت: امّا در نقطه ی مقابل، در طول دهه های گذشته، هم مستشرقان در غرب و هم مخالفان تشیّع همچون وهّابیّت، نقدهای خود را متوجه درون منابع شیعی کرده اند و به تعبیر دیگر، امروزه شیعه شناسی، یکی از رشته های بسیار مهم دنیا شده است.

حجت الاسلام و المسلمین سبحانی، عنوان داشت: در حوزه های علمیّه، افراد و شخصیت هایی که بتوانند این میراث معنوی و علمی را به دقت بشناسند، کمتر داشتیم ولی بحمدالله سال هاست که رشته ی کلام امامیّه در مرکز تخصصی معارف اهل بیت علیهم السلام و در مقطع سطح سه تأسیس شده و تاکنون پنج دوره جذب طلبه داشته است.

عضو شورای علمی مرکز تخصصی کلام اهل بیت(علیها السلام)، گفت: این مرکز، امسال برای اولین بار با مجوز حوزه علمیّه و با تصویب شورای عالی حوزه های علمیّه، سطح ۴ را هم آغاز خواهد کرد.

وی افزود: این رویکرد، که رویکرد فهم کتاب و سنّت به صورت اجتهادی است، نیازمند یک سری زیرساخت ها، منابع و روش شناسی خاص خود می باشد تا بتوان به تربیت افرادی رسید که قدرت اجتهادی بر کسب این معارف داشته باشند.

مدیر عامل موسسه معارف اهل بیت (علیهم السلام)، اظهار داشت: در گذشته ی تاریخی ما و در فرهنگ اسلامی و شیعی ما این روش اجتهادی در بین بزرگان امامیّه معمول بوده است و گاه از آن به عنوان فقه اکبر یاد شده است. جا دارد، بزرگان و اعاظم حوزه ی علمیّه، با توجه بیشتر به این عرصه و تشویق طلاب به این نوع مطالعات اجتهادی بر روی منابع وحیانی، سنگر حوزه های علمیّه را در مقابل هجمه ی دشمنان و شبهاتی که امروز از هرطرف متوجه فرهنگ اصیل اسلامی است تقویت کنند.

وی گفت: امیدواریم که حوزه علمیّه را بتوانیم مرکز بزرگ شیعه شناسی و مباحث اعتقادی کنیم.

در پایان، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، اعلام کرد: نتایج اولیه آزمون ورودی سطح چهار مرکز تخصصی معارف اهل بیت (علیهم السلام)حداکثر ظرف دو هفته ی آینده اعلام خواهد شد، سپس دعوت به مصاحبه انجام می پذیرد و از بین افراد دعوت شده، تعدادی جذب این مرکز می شوند و در سال تحصیلی آینده، این دوره تحصیلی برای ایشان آغاز می گردد.

منبع: خبرگزاری حوزه