جمعه, 21 دی 1397 ساعت 11:20
خواندن 602 دفعه

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت رونمایی از ترجمه کتاب اصول کافی پیامی صادر کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سید الانبیا و المرسلین أبی القاسم المصطفی محمد و آله الطیبین الطاهرین سیّما بقیه‌الله فی الارضین عجل‌الله تعالی فرجه الشریف

عن أبی عبدالله علیه السلام قال: «الرَّاوِیهُ لِحَدیثِنا یَشُدُّ بِهِ قُلُوبَ شیعَتِنا اَفضَلُ مِن اَلفِ عابِدٍ»

با عرض سلام و احترام به اساتید، فضلای محترم و عزیزانی که در این محفل نورانی، برای عرض ادب به ساحت مقدس کتاب شریف کافی این موسوعه بزرگ روایی، شرف حضور دارند، نکاتی را عرض می‌نمایم:

اهمیت حدیث و اهتمام به آن، همانند اهمیت اصل دین و اعتقاد به تشیّع است که در این وجیزه به بیان و استقصاء در نمی‌آید. حدیث، همچون روح و روان در جسم و جان دین است و باید مانند خون در شریان‌های حوزه مقدسه علمیه جریان یابد و فکر و روح طلاب عزیز، از آن سیراب شود.

مبنای حدیثی امتیاز و اعتبار همیشگی حوزه است و حوزه‌های علمیه باید این افتخار دیرینه را برای خود حفظ نماید. اصل و اساس و بنیاد همه تحقیقات حوزوی، باید بر این محور باشد که دوری از آن، ظلمت و تاریکی و جهل است.

احیای قلوب و نفوس مستعده و تهذیب واقعی و عرفان حقیقی، فقط با استفاده از حدیث و تنفس در فضای نورانی روایات ممکن و مقدور است و دوری از نورانیت احادیث اهل بیت علیهم السلام، خسران عظیم و سقوط در دره‌های جهل و هلاکت ابدی است.

حقیر، از اساتید محترم و مدیران حوزه‌های علمی درخواست دارم که در سطوح مختلف حوزه، کلاس‌ها و برنامه‌های منظم و هدفمندِ حدیث‌شناسی، و مراجعه و انس با روایات را، در صدر برنامه‌های تربیتی و علمی قرار دهند، تا حوزه مبارکه علمیه با منهج و روش سلف صالح، در مطالعه و دقت و استنباط از احادیث، بیش از پیش موفق باشد.

بحمدالله تعالی جوامع روایی ما، همیشه مورد توجه و عنایت ویژه فقیهان و دانشمندان بوده و در صدر همه‌ کتاب‌ها، درخشندگی خاصی داشته است. در این میان، کتاب شریف کافی و نویسنده عظیم‌الشان آن، محدث برجسته جهان اسلام، ثقه‌الاسلام کلینی اعلی الله مقامه الشریف، در اوج عظمت و شکوه قرار دارد.

آن مرحوم گرچه در علم حدیث در راس محدثان و حفّاظ و ارباب جوامع حدیثی قرار دارد و در میان علمای اسلام، از جایگاهی ویژه برخوردار است، در سائر علوم اسلامی نیز، مثل کلام، رجال، تاریخ، ادب و تفسیر، حائز عالی‌ترین مقامات است. امروز خداوند متعال را شاکر هستیم که بار دیگر، این کتاب نفیس و گرانسنگ، به دست توانای خطیب ارجمند واعظ گرانمایه حجه‌الاسلام و المسلمین آقای انصاریان، به فارسی ترجمه شده و در اختیار مجامع علمی و مراکز دینی و فرهنگی و علاقمندان به زبان فارسی قرار گرفته است.

توفیقات بیشتر ایشان را در ظلّ عنایات حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی الشریف مسئلت دارم. ان‌شاءالله تعالی همه ما مشمول عنایات خاصه آن حضرت باشیم. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

لطف الله صافی ۳۰ ربیع الثانی ۱۴۴۰ هـ . ق

منبع: شیعه نیوز.