پنج شنبه, 13 مهر 1396 ساعت 09:00
خواندن 275 دفعه

وجود ۲۰۰ نسخه خطی و چاپ سنگی از صحیفه سجادیه در کتابخانه حرم رضوی

در کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس رضوی افزون بر ۲۰۰ نسخه نفيس خطي و چاپ سنگي از صحیفه سجادیه و شرح و حاشیه آن نگهداری می‌شود که برخي به واسطه قدمت و يا خط و تذهيب هنرمنداني ممتاز از نفاست زيادي برخوردار است.

حجت ‌الاسلام محمد حسن نوري‌نيا، رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی گفت: «صحيفه سجاديه» امام سجاد(عليه‌السلام) به لحاظ جامعيت علمي در زمان خود به عنوان مرجع علمي مسلمانان مورد سؤال و جواب قرار مي‌گرفته و اهل سنّت نيز ايشان را از راويان حديث پيامبر صلي الله عليه و آله برشمرده‌اند.

رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی ادامه داد: در حال حاضر بيش از 160 نسخه خطي و چاپ سنگي ارزشمند از صحيفه در آستان قدس رضوي موجود است که با آثار ديگر از قبيل شرح و حاشيه، از مرز 200 نسخه مي‌گذرد.

وی با بيان اينکه دو نفر از فرزندان امام، حضرت باقر عليه‌السلام و زيد بن علي اين صحيفه را نوشته‌اند، افزود: آنچه از امام روايت شده در کتب معتبر روايي اهل سنّت، ثبت و ضبط گرديده و در حال حاضر حداکثر 58 دعا از صحيفه در دسترس عموم قرار دارد که به روايت نجم‌الدين علوي بهاء اشرف است.

وي اضافه کرد: قديمي‌ترين و کهن‌ترين روايت صحيفه که قبل از روايت نجم‌الدين علوي بوده، صحيفه‌اي به روايت اهل سنّت است که در اوايل قرن پنجم به سال 416 يا 417 قمري کتابت شده است و تنها نسخه آن، در آستان قدس رضوي نگهداري مي‌شود.»

حجت الاسلام نوري‌نيا به يکي از بهترين صحيفه‌هاي داراي تذهيب در کتابخانه آستان قدس رضوي اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اين نسخه که مطالب ميرداماد بر حاشيه آن موجود است، داراي سرلوح مزدوج زرّين پرکار است و حاشيه دو صفحه اول گل و برگ زرّين به اسليمي بوده و جلد آن، ساغري مشکي ضربي زرّين مشتمل بر چهار ابروي سوخت زرّين، که يکي از نمونه‌هاي ارزشمند سوخت‌هاي زرکوب است.

وي به نسخه ديجيتالي ارزشمندي اشاره کرد و گفت: تصويري از شرح صحيفه سجاديه علامه مجلسي اول که به خط نستعليق عالي در زمان وي کتابت شده و با تصحيح و مهر و امضاي مجلسي دوم است، در کتابخانه ديجيتال آستان قدس نگهداري مي‌شود.

رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوي افزود: نسخه نفيس ديگري نيز به کتابت قرن دهم موجود است که برخي حواشي آن، مطالب مرحوم ميرداماد بوده و با نسخه شهيد ثاني مقابله و تصحيح شده و وقفي فاضل خان در سال 1065 قمري است.

حجت الاسلام نوري‌نيا در پایان، با بيان اينکه علما و دانشمندان مختلفي بر صحيفه حاشيه زده‌اند، به دو نسخه ارزشمند ديگر اشاره و تصريح کرد: نسخه بسيار ممتازي از صحيفه ثانيه سجاديه که اضافات محدث بزرگوار شيعه، شيخ حر عاملي را در خود جاي داده است، در سال 1053 قمري تأليف و ظاهراً در همان زمان کتابت شده است و نسخه ديگر که حواشي آن، مطالب ميرداماد و عبدالعالي کَرَکي است، نمونه‌اي ديگر از نسخه‌هاي نفيس موجود در آستان قدس رضوي است.

منبع:خبرگزاری «حوزه»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن