سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 12:18
خواندن 1110 دفعه

معرفی کتاب: جواهر الکلام فی معرفة الامامة و الامام

نام کتاب: جواهر الكلام فى معرفة الإمامة و الإمام
نویسنده: آیت الله سید علی حسینی میلانی
ناشر: مرکز حقایق اسلامی

چکیده:

در دين مقدس اسلام و در ميان مسائل مختلف اسلامى، بحث «امامت» از اهميت فوق العاده‌اى برخوردار است. در قرآن كريم آيات فراوانى به مسأله امامت اختصاص دارد و روايات وارده در اين زمينه خارج از حد شمارش است.
حضرت خاتم الانبياء (صلى الله عليه و آله) از همان آغاز تبليغ رسالت خويش، مسأله «وصايت» و جانشينى پس از خود را مطرح فرمودند و امامان اهل بيت (عليهم السلام) نیز با تبيين مقام «امامت»، همواره متذكر جايگاه بحث امامت در اسلام شده‌اند. اصحاب ائمه (عليهم السلام)، متكلّمين و فقهاى شيعه نيز به تبع امامان خويش، همواره در تمام قرون و اعصار با حساسيت ويژه‌اى به دفاع از مقام الاهى امامت پرداخته‌اند.

علاوه بر اینها از منظر امامیه، امامت از جمله مهمترین اصول دین ماست که تقليد در آن جايز نيست. به عبارت ديگر بر هر مكلّفى لازم است تا در چارچوب ادلّه و براهين، به فهم صحيحى از اين مسئله نائل شود به گونه ای که بتواند به سؤال‌هايى كه در اين زمينه مطرح مى گردد، پاسخ گفته و براى اثبات عقيده خويش و ردّ اشكالات وارد شده، دليل اقامه كند. بر این اساس، هر چند كه همگان به تلاش براى يادگيرى اصول دين مكلّفند، امّا وظيفه فضلا و محصلين حوزه هاى علميه سنگين‌تر است؛ زيرا علاوه بر اين كه ايشان به فراگيرى اجتهادى اصول دين موظفند، وظيفه تبليغ اين مهم را نيز بر عهده دارند. بنابراين چنان كه مجتهد در فهم مسائل فقهى و استخراج احكام شرعى در چارچوب ادلّه اظهار نظر مى‌كند، لازم است هر فرد مكلفى بتواند به قدر وسع خود در اصول دين دليل و برهان اقامه كند. 

موسوعه ارزشمند «جواهر الكلام فى معرفة الإمامة و الإمام» برگرفته از درس گفتارهای حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی در حوزه مباحث تخصصی امامت است که تحت اشراف معظم له و با نظارت دقيق ايشان صورت گرفته و تا کنون 9 جلد از این مجموعه آماده و منتشر شده است.

اين مجموعه با نگاهى نو، با تكيه بر اصول مسلم عقلى و با استناد و ارجاع به مصادر و منابع معتبر اهل سنّت، به مسأله امامت و ولايت پرداخته و به بهترين شكل آن را ارائه كرده و راهى نو را پيش روى حقيقت جويان قرار داده است.