سه شنبه, 23 خرداد 1396 ساعت 15:29
خواندن 393 دفعه

کتاب معنا و منزلت عقل در کلام امامیه منتشر شد

بی گمان بنیادی ترین و درخشان ترین رکن معرفت دینی را می توان عقائد و معارف نظری دین دانست. به همین جهت در میان علوم اسلامی علم کلام به عنوان دانشی که استنباط، تبیین، تنظیم، اثبات و دفاع از آموزه های معرفتی دین را عهده دار گشته، همواره مورد توجه اندیشمندان مسلمان قرار داشته است.

یکی از مسائل مهم در تاریخ کلام اسلامی جایگاه عقل در منظومه معرفت دینی است و پذیرش یا ردّ عقل به‌ عنوان یکی از منابع اعتقادی و دینی تأثیر بسیاری در یک نظام اعتقادی خواهد داشت. تحلیل دقیق اختلافات نخستین جریان‌ های فکری جهان اسلام نیز نشان می‌دهد که ریشۀ بسیاری از این اختلافات به همین بحث برمی‌گردد؛ متکلمان مسلمان مانند قدریه، جهمیه و معتزلیان با تکیه بر عقل به تأویل متون دینی پرداخته و نظام کلامی جدیدی ارائه کرده‌اند.

این پژوهش رویکردی تاریخ کلامی دارد و به بررسی تحولات اندیشۀ امامیه در مسئلۀ عقل در پنج سدۀ نخست می پردازد و تلاش دارد تا دیدگاه امامیه دربارۀ عقل در پنج سدۀ نخست با توجه به دو نقطه عطف؛ یعنی شکل‌گیری متکلمان در اواخر سدۀ نخست و نخستین تعاملات و تأثیر و تأثرات امامیه و معتزله در اواخر سدۀ سوم، را تبیین نماید.

کتاب معنا و منزلت عقل در کلام امامیه  در چهار فصل به قرار ذیل تالیف شده است:

فصل اول: کلیات و مفاهیم

فصل دوم: ریشه‌ها و سرچشمه‌های عقلانیت شیعی (از آغاز تا پایان سدۀ نخست)

فصل سوم: ظهور متکلمان و تأثیر آن در عقل‌گرایی امامیه  (سدۀ دوم هجری)

فصل چهارم:خیزش نوین کلام امامیه در سدۀ چهارم  و تعامل عقل‌گرایی امامیه و معتزله

کتاب معنا و منزلت عقل در کلام امامیه، تألیف آقای دکتر جعفر رضایی از سوی پژوهشکده کلام اهل بیت علیهم السلام، به زبان فارسی، در قطع رقعی، در ۳۰۰  صفحه به نگارش درآمده است و در سال ۱۳۹۶با همکاری انتشارات دارالحدیث منتشر شده است.

منبع: روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن