سه شنبه, 24 اسفند 1395 ساعت 15:18
خواندن 632 دفعه

ترجمه ششمین جلد کتاب ینابیع المودة منتشر شد

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ترجمه ششمین جلد از کتاب «ینابیع الموده لذوی القربی»؛ فضایل اهل بیت(علیهم السلام) در کتب اهل سنت را منتشر کرد.
به گزارش خبرگزاری رسا در مشهد، به نقل از انتشارات آستان قدس، «ینابیع الموده لذوی القربی»؛ چشمه‌سار دوستی و محبت به ‌ذوی‌القربی کتابی درباره زندگانی اهل بیت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله)، فضایل آنان و ارزش مودت ایشان به خصوص حضرت علی(علیه السلام) است که آن را سلیمان بن ابراهیم قندوزی حنفی، از عالمان اهل سنت حنفی مذهب، در قرن سیزدهم هجری نوشته است.

مؤلف، کتاب را در صد باب با موضوعات مختلف و بدون نظم خاصی آورده و در آن از منابع شیعی هم استفاده کرده است. در خطبه آغازین کتاب چنین آورده شده است: «آن را به سبب ارتباط با خویشاوندان رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) ینابیع المودة نامیده‎ام؛ همان کسانی که اهل عبا و اسباب سعادت عظمی و سرچشمه‌های برکات کبری هستند، تا رضای خدا و شفاعت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت(علیهم السلام) او پی جویند».

در جلد ششم این اثر در 30 باب به موضوعات و مباحثی همچون سخنان حضرت علی(علیه السلام)، سیمای حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در نهج البلاغه، تحقیق درباره حدیث «پس از من 12 خلیفه خواهد بود»، سخنان امام رضا(علیه السلام) و امام جعفر صادق(علیه السلام) درباره حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، حکمت ها، گفتارهای معنوی، جواهر قدسی و معارف، سخنانی از اهل بیت(علیهم السلام) در وصف امام، در بیان بشارت عیسی بن مریم به نبوت حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) و... پرداخته شده است.

سخن امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در شناسایی احادیث صحیح، ذکر برخی دعاها و مناجات‎های صحیفه کامله امام همام زین العابدین(علیه السلام) که زبور اهل بیت(علیهم السلام) است، ملاقات‎کنندگان با صاحب الزمان مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) پس از غیبت کبری و... از دیگر موضوعات مطرح شده در این اثر است.

مؤلف در مقدمه کتاب انگیزه خود را از تألیف این اثر این گونه بیان می‌کند: «هدف از تألیف این کتاب، آن بوده است که خدای متعال در قرآن کریم اجر تبلیغ رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را مودت اهل بیت(علیهم السلام) قرار داده و آن را واجب کرده است».

در این کتاب بدون آنکه تنظیم خاص و فصل‎بندی کاملی داشته باشد، مطالبی درباره مناقب امیرمؤمنان علی(علیه السلام) و چند تن از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) مانند امام حسن(علیه السلام)، امام حسین(علیه السلام) و امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نقل شده است.

در مجموع، در کتاب ینابیع، به بخشی از زندگانی اهل بیت(علیهم السلام) و مناقب آنان و به ویژه حضرت علی(علیه السلام) پرداخته شده و همه مطالب آن جمع‌آوری روایات پیشینیان است و ترتیب و تنظیم خاصی در کتاب دیده نمی‌شود؛ برای نمونه، نویسنده در بین نقل فضائل علی(علیه السلام) باب دیگری درباره فضائل همه اهل بیت(علیهم السلام) آورده و دوباره به مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداخته است

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن