دوشنبه, 18 بهمن 1395 ساعت 10:22
خواندن 658 دفعه

نشست نقد رساله دکتری: رفتارشناسی امامیه در بحران های پدید آمده پس از امام عسکری تا آغازغیبت صغری

به گزارش خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان، نشست علمی «نقد و بررسی رساله‌ای در عرصه مواجهه امامیه با بحران‌های پدید آمده در غیبت صغری» از سوی انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم در روز سه شنبه، 19 بهمن ماه برگزار می شود.
براساس این گزارش، روزگار غیبت صغری آغاز غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و دوره نائبان خاص است که از سال 260 ق آغاز شد و با گذشت شصت و نه سال و درگذشت علی بن محمد سَمُری چهارمین و آخرین نایب خاص آن حضرت در سال 329 ق به پایان رسید. این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، هم از آن رو که دوره میانی عصر حضور ائمه(علیهم السلام) و دوره غیبت کبری، و ظرف زمانی برای انتقال از یک موقعیت اجتماعی به موقعیتی جدید به شمار می‌رود و هم به این لحاظ که در این دوره علی‌رغم کوتاهی زمانش، تحولات بسیاری در اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه شیعه پدید آمد.
انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم با اذعان به این مهم درصدد است با برگزاری نشستی با عنوان نقد و بررسی رساله دکتری  «رفتارشناسی امامیه در بحران‌های پدید آمده پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) تا آغاز غیبت صغری» که توسط حجت الاسلام مجید احمدی کچایی در گروه تاریخ و تمدن دانشگاه معارف اسلامی به فرجام رسیده است ابعاد دیگری از پژوهش پیرامون غیبت صغری را بررسی کند.
حجت الاسلام محمدرضا نصوری و حجت الاسلام امیرمحسن عرفان ناقدین علمی این پژوهش هستند و دبیرعلمی این نشست نیز حجت الاسلام خدامراد سلیمیان است.
این نشست در تاریخ سه شنبه، نوزدهم بهمن ماه 95 ساعت 18:30 در سالن همایش‌های ساختمان انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم واقع در بلوار جمهوری،‌ کوچه دوم،‌ فرعی سمت چپ برگزار می‌شود. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن