شنبه, 13 آذر 1395 ساعت 12:27
خواندن 913 دفعه

کتاب «آیات ولایت در تفسیر فخرالدین الرازی» منتشر شد

کتاب «آیات ولایت در تفسیر فخرالدین الرازی» به قلم علی اصغر ایمان‌دوست از سوی انتشارات دلیل ما راهی بازار نشر شد.

این کتاب از یک پیشگفتار و دوازده بخش با عناوین زیر تشکیل شده است:

بخش اول: تأویل آیات متشابه و مصداق «والراسخون فی العلم»، بخش دوم: عصمت و امامت اهل بیت علیهم السلام، بخش سوم: مؤدت اهل بیت علیهم السلام، بخش چهارم:  تفسیر حضرت علی علیه السلام و اولاد طاهرینش علیه السلام مصداق «الصراط المستقیم»، بخش پنجم: حضرت علی علیه السلام شاهد رسالت، بخش ششم: مصداق و معنا «امة وسطا»، بخش هفتم: اهل بیت علیهم السلام مصداق آیه «... فسوف یأتی الله بقوم یحبهم و یحبونه»، بخش هشتم: تفسیر آیه «انما ولیکم الله و رسوله و الذین ءامنوا..»، بخش نهم: دیدگاه فخر رازی در ارتباطات با آیات غدیر، بخش دهم: تحلیل احادیث منزلت و آزمایش مسلمانان، بخش یازدهم: از سقیفه تا شورا بر امیرالمؤمنین علیه السلام چه گذشت؟ و بخش دوازدهم: مهدویت (بررسی آثار وجود امام زمان علیه السلام با استفاده از منابع عامه).

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی آیتی، از اساتید برجسته حوزه علمیه مشهد، درباره این کتاب چنین اظهار نظر کرده است:

«آیات ولایت در تفسیر فخر رازی» کتابی است استدلالی به منابع اهل سنت، به دفاع از مکتب اهل بیت علیهم السلام پرداخته است.

این کتاب در زمینه قرآن به قرآن و مباحث کلامی حاوی مطالب ارزشمندی می‌باشد برای دانش‌پژوهان حوزه و دانشگاه و مبلغان اسلامی قابل استفاده است.

نویسنده در بخشی از پیشگفتار این کتاب با عنوان «نگاهی اجمالی به محتوای کتاب» می‌نویسد:

شهرت و جایگاه علمی فخر رازی سبب شده که تفسیر وی به نام «مفاتیح الغیب» یا تفسیر کبیر در زمره مشهورترین و معتبرترین تفاسیر قرار گیرد.

فخر رازی در اثنای خود غالباً هنگامی که به آیه‌ای از آیات ولایت می‌رسد دلایل شیعه را نقل می‌کند و آنها را مردود می‌شمرد. گاهی هم فضایل حضرت علی علیه السلام را به ابی بکر نسبت می‌دهد.

از دیگر خصوصیات فخر رازی این است که اصرار دارد؛ با استفاده از این آیات مسأله اجماع را به اثبات برساند. در اثنای مباحث نمونه‌هایی از آنچه گفته شد و دلایل بطان نظر وی مشاهده خواهد شد.

طرح اشکالات و استدلال‌های فخر رازی و بیان دلایل عقلی و نقلی در نقض آنها و آشکار کردن اشتباهات وی، در مواردی مطالب کتاب به شکل مناظره در آورده است.

این مباحث در دوازده بخش ارائه می‌شود، در بخش یازدهم سقیفه تا شورای شش نفره به صورت فشرده بیان می‌شود و فصل دوازدهم به بررسی آثار وجود امام زمام عجل الله تعالی فرجه الشریف در منابع عامه اختصاص دارد.

نویسنده بخش سوم این کتاب با عنوان «مؤدت به اهل بیت» به بررسی شبهات تفاسیر عامه و تفسیر فخررازی درباره آیه «قل لا أسئلکم اجرا إلا المودّة فی القربی» پرداخته است و در قسمت نتیجه‌گیری این بخش آورده است:

گروهی از مفسران و محدثان خلفا به خاطر اینکه قبلاً برای خود پیشوایانی سوای اهل بیت علیهم السلام برگزیده‌اند؛ آیه مربوط اهل بیت علیهم السلام به صورت نادرست تفسیر و تأویل کرده‌اند و بطلان این گونه تفسیرات و تأویلات با دلایل عقلی و نقلی در این فصل بررسی شده است.

با توجه اینکه رسالت الهی مأموریت بزرگی است اجر و مزد آن نیز بزرگ و با عظمت است و این که مؤدت اهل بیت علیهم السلام به عنوان اجر رسالت تعیین شده است به بزرگی شأن و منزلت آنان دلالت دارد.

هیچ‌یک از پیامبران از کفار اجر رسالت طلب نکرده‌اند و اجر رسالتی که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم طلب فرمود، اولاً از کفار نیست بلکه از مسلمانان است و ثانیاً اجر مادی نیست و ثالثاً به امر خدای تعالی چنین اجری مطالبه شده است.

اجری که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم طلب فرموده است، عبارت است از پیروی و اقتدای به اهل بیت علیهم السلام و نتیجه‌اش در اولین مرحله به خود مسلمانان برمی‌گردد.

به حکم عقل، چون «مؤدت قربی» به امر خدا صورت می‌گیرد جزیی از اسلام است، مخصوص زمان خاصی نیست و تا قیامت اعتبار دارد.

در حدیث سفینه، اهل بیت علیهم السلام به کشتی نوح علیه السلام تشبه شدند، بنابراین همان گونه کشتی نوح علیه السلام به امر خدای تعالی به شکلی ساخته شد که وسیله‌ای برای نجات پیروان نوح علیه السلام قرار گیرد؛ اهل بیت علیهم السلام نیز به امر و اراده خدای تعالی خصوصیاتی در خلفت آنها به کار برده شد که شایستگی نجات پیروان پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم ر آ داشته باشند.

گروهی که نخواستند از پیشوایانشان دست بردارند و به سوی اهل بیت علیهم السلام برگردند، در مقابل حدیث سفینه حدیت دیگری ساختند که می‌گوید: به هریک از صحابه اقتدا کنید؛ هدایت می‌شوید.

جایگاه و وابستگی عترت علیهم السلام و نسبت به پیامبر صل الله علیه و آله و سلم به صورتی است که هرگز نمی‌توان جدایی یکی از دیگری را تصور نمود به همین جهت ایمان بدون عترت علیهم السلام کامل نمی‌شود.

دعوت به محبت اهل بیت علیه السلام مرتبه بعدی از دعوت به اسلام است و سبب کمال ایمان می‌شود.

گفتنی است، کتاب «آیات ولایت در تفسیر فرخ الدین الرازی» در 484 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه به قیمت 20 هزار تومان از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار انتشارات دلیل ما می‌توانند به فروشگاه این انتشارات واقع در قم، مجتمع ناشران طبقه همکف، واحد 9، مراجعه یا با شماره تلفن‌های 37733413 و 37744988 تماس حاصل کنند./998/پ202/ق

 

منبع : خبرگزاری رسا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن