چهارشنبه, 30 تیر 1395 ساعت 14:00
خواندن 1106 دفعه

ولایت علی علیه السلام در قرآن و سنت

این کتاب در پاسخ به آقای ابو سلمان عبدالمنعم بلوچ است که جزوه ای با عنوان «از علمای شیعه بپرسید چرا نام علی در قرآن نیست»، به نام آقای ابو عمر محمد باقر سجودی منتشر کرده است. وی در نوشته اش ادعا کرده که آن جوان شیعه بوده و سنی شده است.

علامه مرتضی عسکری سه موضوع مهم از نامۀ جزوۀ وی را بررسی کرده و پاسخ گفته است:

ا- سنی شدن جوان بی تجربه شیعی؛ علامه عسکری در این موضوع، نامه های متعددی از علمای اهل سنت نقل کرده که به تشیع گرویده اند. تصویر نامه ها و اسامی آن علما در کتاب درج شده است.

2- موضوع امامت و مهدویت؛ نویسنده درباره این موضوع در چندین گفتار به بحث نشسته است از جمله: امامت در کتاب خدا و سنت پیامبر؛ که در این موضوع به خبر دادن پیامبر خاتم صلی الله علیه وآله به جانشینان خویش پرداخته و اسناد این حدیث را از کتابهای معتبر اهل سنت (سنن ترمذی، سنن ابو داود و مسند احمد) بازگو کرده است؛ سپس به اهتمام رسول خدا صلی الله علیه وآله به موضوع تعیین ولی امر پرداخته و موارد تعیین وصی را در سال سوم بعثت، غزوۀ تبوک، و غدیر خم یادآوری کرده است.

آنگاه روایات صحیح نقل شده در مکتب خلفا که به نص صریح پیامبر بر تعداد امامان دلالت دارند نشان داده شده است.

در گفتار دوم به شبهه نگارنده نامه دربارۀ امام مهدی پاسخ گفته شده است. از جمله اینکه اسامی هیجد تن از علمای اهل سنت را بر شمرده که تصریح دارند امام مهدی (عج) فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است.

در گفتار سوم به شبهه نگارنده نامه دربارۀ اوصیای رسول خدا پاسخ گفته و مواریث ائمه علیهم السلام را برشمرده و جایگاه آنان را در بین علمای اهل سنت نشان داده است. 

 

 

این کتاب را دانشکدۀ اصول دین منتشر کرده است.