سه شنبه, 08 تیر 1395 ساعت 14:00
خواندن 1207 دفعه

معرفی کتاب «الگوهای فضیلت » نوشته آیت الله ابراهیم امینی

امامت تنها مساله ای عقیدتی و بی ربط به زندگی نیست، بلکه ریاست عامه یک شخص در امور دین و دنیا است به عنوان نیابت از پیامبر که از حیاتی ترین مسائل اسلامی به حساب می آید و در همه شؤون زندگی تاثیر دارد . به همین جهت، معرفت و شناخت امام یکی از واجبات است و در احادیث فراوان در باره اش تاکید شده و نشناختن آن را در ردیف کفر شمرده اند .

یکی از مشکلات مهم جهان اسلام، همین است که مساله مهم و حیاتی امامت، در طول تاریخ، بدان گونه که باید و شاید و چنان که پیامبر اسلام خواسته، مورد عنایت مسلمانان واقع نشده و از مسیر حقیقی خود به انحراف کشیده شده است . اگر مسلمانان در طول تاریخ به وظایف خویش در شناخت صحیح امامت و کوشش در زمینه سازی و تحقق آن، عمل کرده بودند، وضع جهان اسلام، قطعا به گونه ای دیگر بود . متاسفانه، مساله امامت، حتی در میان شیعیان هم آن گونه که باید و شاید، شناخته نشده و مورد بهره برداری قرار نگرفته است . تشیع به معنای پیروی و اطاعت از پیامبر و ائمه معصوم علیهم السلام است و نباید در اظهار مودت و محبت صوری و مرثیه خوانی و گریه و برپا ساختن مجلس جشن و چراغانی و مداحی و زیارت مشاهد مشرفه و مراقد مطهر امامان خلاصه شود .

کتاب «الگوهای فضیلت » نوشته آیت الله ابراهیم امینی بدین هدف نگارش یافته که در شناخت صحیح امامت و امامان به خوانندگان کمک کند . این کتاب در سه بخش تنظیم شده است:

بخش یکم: شناخت امامت

در این بخش، پس از بررسی واژه های امامت، خلافت و صاحب الامر در لغت و اصطلاح، ضرورت وجود امام در جامعه به بحث گذاشته شده است . محقق محترم، آنگاه شرایط و صفات امام از قبیل عصمت و علم را با ادله عقلی و نقلی به اثبات رسانده، می گوید:

«چنین انسان ممتازی، از جانب خدای متعال به امامت برگزیده شده و رهبری امور دینی و اجرای احکام و قوانین اجتماعی و اداره جامعه اسلامی بر عهده اش نهاده شده است . چنین انسانی، خلیفه واقعی رسول الله است و مردم، وظیفه دارند از او پیروی کنند و زمینه حکومتش را فراهم سازند تا جامعه اسلامی را در صراط مستقیم دین هدایت کند و سعادت دنیوی و اخروی آنان را فراهم آورد» .

بخش دوم: زمینه سازی برای معرفی امام

در این بخش نیز «انتخاب یا نصب امام » ، «تعیین خلیفه و امام اول » و «ادله امامت و معرفی امامان » مورد بحث قرار گرفته است .

نویسنده دانشمند در ابتدای این بخش با طرح این پرسش که «آیا تعیین امام انتخابی است و بر عهده مردم نهاده شده یا انتصابی است و از جانب خدا تعیین می شود؟» می نویسد:

«اهل سنت احتمال نخست را پذیرفته اند . می گویند امامت از اصول دین نیست و خدا و پیامبر در این رابطه دخالتی ندارند، بلکه مردم، وظیفه دارند بعد از ارتحال پیامبر، خلیفه ای را برایش انتخاب کنند تا جامعه اسلامی را اداره کند ... امامیه این مطلب را قبول ندارد و می گوید امامت یک عهد و پیمان و منصب الهی است و در متن دین جای دارد و خدا و پیامبر در تعیین و نصب امام، حتما دخالت دارند و انتخاب امام بدون راهنمایی های خدا و پیامبر، اصلا امکان پذیر نیست; زیرا در تصدی منصب امامت، صلاحیت ذاتی معتبر است .»

در بحث دیگری از این بخش می خوانیم: «دومین مسؤولیت مهم امامان، تصدی مقام خلافت و اداره کشور با اجرای احکام و قوانین سیاسی - اجتماعی اسلام است . این، بخشی از مسؤولیت بزرگ پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله بوده است . رسول الله، برای تحقق این هدف، پیشتر توصیه های لازم را کرده بود و در داستان غدیر خم، علی بن ابی طالب را بدین مقام برگزیده و نصب کرده بود . آن جناب هم برای تعقیب اهداف پیامبر و تصدی این مقام آمادگی کامل داشت، ولی تحقق آن، به پذیرش مردم و جهاد و کوشش در فراهم ساختن زمینه آن، نیاز داشت . متاسفانه، گروهی جاه طلب، توصیه های پیامبر را نادیده گرفتند و از ناآگاهی و غفلت مردم سوء استفاده کردند و خلافت را از مسیر خواسته پیامبر منحرف ساختند .

بخش سوم تاریخچه زندگی امامان

بخش پایانی این کتاب به «تاریخچه کوتاهی از زندگی امامان علیهم السلام » اختصاص یافته است .

در این بخش ضمن تبیین نصوص وارده، در مورد امامت هر یک از امامان، به فضایل و مکارم یکایک آنان به صورت مختصر اشاره شده است .

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن