یکشنبه, 22 شهریور 1394 ساعت 08:56
خواندن 1467 دفعه

انتشار کتاب جغرافیای تاریخی مسیر امام علی علیه السلام به صفّین

کتاب «جغرافیای تاریخی مسیر امام علی (علیه السلام) به صفّین» تألیف آقای احمد خامه یار، در بهار ۱۳۹۴ منتشر شد. موضوع این کتاب، بازشناسی مسیر لشکر امیر مؤمنان علی (علیه السلام) از کوفه تا صفّین، و مسیر بازگشت آن حضرت و منزلگاه های ایشان در طول این مسیرها، و نیز بازشناسی محل دقیق و موقعیت جغرافیایی کنونی منطقه صفّین است.

داده ها و یافته های ارائه شده در قالب این کتاب، از یک سو مبتنی بر پژوهش کتابخانه ای و مستند به منابع تاریخی و جغرافیایی کهن و دست اول بوده؛ و از سوی دیگر مبتنی بر تحقیقات میدانی گسترده نگارنده این سطور بوده است که از بخش قابل توجهی از این مسیر، عمدتاً در خاک سوریه و نیز در مناطقی از خاک عراق، بازدید کرده است.
از جمله دستاوردهای این پژوهش، شناسایی و معرفی چندین زیارتگاه منسوب به امام علی (علیه السلام) در شماری از مناطق واقع در طول مسیر و بازگشت آن حضرت به صفّین در دو کشور عراق و سوریه و معرفی و ارائه توصیف دقیق از محل خیمه گاه ایشان و زیارتگاه های شهدای جنگ صفّین در منطقه رقّه و صفّین است.
کتاب «جغرافیای تاریخی مسیر امام علی (علیه السلام) به صفّین» از سه فصل با عناوین زیر تشکیل شده است:
۱- مسیر امام علی (علیه السلام) از کوفه تا صفّین
۲- موقعیت جغرافیایی و محل جنگ صفین
۳- مسیر بازگشت امام علی (علیه السلام) به کوفه
این کتاب در ۱۵۲ صفحه به قطع رقعی منتشر شده که ۲۸ صفحه آن شامل پیوست تصاویر رنگی از زیارتگاه ها و شماری از مناطق معرفی شده در این کتاب است. همچنین دو نقشه جغرافیایی از مسیر رفت و بازگشت امام (علیه السلام) و نیز محل جنگ صفین، ضمیمه کتاب شده است. گفتنی است مراحل آماده سازی کتاب در پژوهشکده حج و زیارت قم انجام شده و از سوی نشر «مشعر» منتشر شده است.
 

منبع: زیارتگاه های اسلامی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن