دوشنبه, 15 تیر 1394 ساعت 10:20
خواندن 1806 دفعه

انتشار کتاب قنبر غلام علی علیه السلام - احمد خامه یار

کتاب «قنبر غلام علی علیه السلام» به قلم نگارنده این سطور، در هفته نخست اسفند ۱۳۹۳ منتشر شد. این کتاب در چهار فصل آماده شده که عناوین آنها به شرح زیر است:


۱) قنبر در منابع تاریخی و روایی
۲) فرزندان و نوادگان قنبر
۳) قنبر در ادب و هنر و فرهنگ عامه
۴) زیارتگاه ها و مکان های منسوب به قنبر.
 

در فصل اول، نگارنده این سطور تلاش کرده است تا اقوال و روایات تاریخی مربوط به قنبر را گردآوری و بررسی کند و بر اساس منابع دست اول تاریخی و روایی، زندگی نامه ای مستند و علمی از وی ارائه دهد.
 

در فصل دوم این کتاب تلاش شده است تا هر یک از فرزندان و نوادگان قنبر که در کتب تاریخ و تراجم از آنها یاد شده است، معرفی گردد. در همین راستا، به نوادگان قنبر و خاندان وی در دو شهر نیشابور و سبزوار پرداخته شده است.
 

در فصل سوم، برای اولین بار جایگاه قنبر در شعر و ادب و فرهنگ عامه مردم ایران بررسی شده است. برای این منظور، متون فرهنگی عامه مردم ایران همچون فتوّت نامه های جوانمردان و ولایت نامه ها و جنگ نامه های افسانه ای امام علی (علیه السلام) که در گذشته در ایران بسیار رواج داشته، واکاوی شده است. در ادامه نیز به نمونه هایی از آثار هنری نظیر دیوارنگاره ها و نقاشی های قهوه خانه ای، که می توان در آنها شمایل قنبر را در کنار امام علی (علیه السلام) یافت، اشاره شده است.
 

فصل چهارم کتاب، به معرفی زیارتگاه ها و مکان های منسوب به قنبر اختصاص دارد. در این راستا، بیش از ۱۵ مکان منسوب به قنبر، شامل زیارتگاه ها، قدمگاه ها و حتی پدیده های طبیعی، که البته بیشتر آنها در ایران قرار دارد، معرفی شده است.
گفتنی است مراحل آماده سازی این کتاب در «پژوهشکده حج و زیارت» قم انجام شده و در ۱۲۷ صفحه به قطع رقعی، در تیراژ ۲۰۰۰ نسخه از سوی مؤسسه فرهنگی هنری «مشعر» منتشر شده است.

 

منبع : زیارتگاه های اسلامی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن