یکشنبه, 31 خرداد 1394 ساعت 15:30
خواندن 1613 دفعه

حقانیت اهل بیت علیهم السلام و جانشینی امام علی علیه السلام از زبان آیت الله بحرالعلوم میردامادی

 

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با تفسیر آیه هفتم سوره انبیا، به بیان نکاتی درباره حقانیت اهل بیت (علیهم السلام) و جانشینی امام علی (علیه السلام) پرداخت. آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی در دومین جلسه از سلسله مباحث «آفاق الولایه فی فقه الامامه» که در مرکز جهانی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) و با حضور جمعی از فضلا و مستبصرین کشورهای مختلف برگزار شد، با اشاره به اینکه برای رسیدن به معرفت صحیح و یقین بالا باید ماخذ شناخت ماخذ خوب، قدرتمند و مصون از انحراف و معصوم باشد اظهار کرد:

برخی مفسرین در کتاب های خود آورده اند که مقصود از «اهل الذکر» در آیه هفتم سوره انبیا، یهود و نصارا هستند و دلایلی هم برای آن دارند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه یک دلیل آنها این است که سیاق آیه فوق یعنی قبل و بعد از آن در ارتباط با یهود و نصارا است بیان کرد: ما سیاق آیه را منکر نیستیم ولی قاعده این است اگر قرینه ، روایت و یا دلیلی داشتیم می تواند سیاق را بشکند، یعنی سیاق مقاومتی در برابر روایت و یا قرینه ندارد.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی ادامه داد:

مرحوم علامه مجلسی در جلد 23 بحارالانوار در 63 روایت از ائمه اطهار(علیهم السلام) آورده اند که اهل الذکر در آیه شریفه «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لاتَعْلَمُونَ» اهل بیت(علیهم السلام) هستند و از اهل سنت نیز این روایات نقل شده است و در روایات مذکور اثبات شی با نفی ما عداه همراه است.

وی با اشاره به اینکه یهود با وضعیتی که دارد هیچگاه مبلغ اسلام نمی شود که ما بخواهیم درباره اسلام از آنها سئوال کنیم، بیان کرد: خداوند منزه است که یهود را مسئول قرار دهد و مسلمانان را به سمت یهود دعوت کند تا در ارتباط با اسلام از آن سئوال کنند.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه دلیل دیگر آن مفسرین برای اینکه اهل الذکر را یهود و نصارا معرفی کنند آیه «فإن کنت فی شک مما أنزلنا إلیک فاسئل الذین یقرءون الکتاب من قبلک» است اظهار کرد: این آیه شریفه می فرماید اگر درباره آنچه نازل شده شک دارید به کسانی که قبلاً کتاب می خواندند مراجعه کنید. یقرءون الکتاب من قبلک چه کسانی هستند؟ یهود و نصارا. حال باید دید جواب این مطلب چیست.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی در پاسخ به این مطلب بیان کرد: اول باید دید مقصود از شک چیست؟ یعنی چه چیزی مورد شک است. در قرآن که شکی نیست در این آیه جمله «مما انزلنا الیک» سابقه دارد و سابقه آن در آیه « یا اَیٌّها الرَّسُولَ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلیکَ مِنْ رَبِّکِ» است.

وی ادامه داد: آنچه مورد کراهت مخالفین بوده و هست مسئله ولایت اهل بیت(علیهم السلام) بوده است، اگر آیه برای نماز، روزه و حج نازل می شد کسی ناراحت نمی شد ولی در اینجا چون آیه برای امام علی (علیه السلام) و اهل بیت(علیهم السلام) نازل شده است مخالفین اسلام ناراحت شده اند. تاریخ هم همین را نشان می دهد. فردی در غدیر خم آمد خدمت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) گفت ولایت علی (علیه السلام) را از خودت گفتی یا از خدا؟ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند از جانب خداوند. آن فرد گفت خدایا من چشم ندارم علی را ببینم و از خدا درخواست عذاب کرد.

بنیانگذار مرکز جهانی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) افزود: یهودی ها از شامات به طرف حجاز و مدینه فعلی آمدند به خاطر اینکه نور خدا را خاموش کنند. می خواستند جد پیامبر را ترور کنند، چرا که از نشانه ها و کتب سابق می دانستند و می شناختند. با وضعیت این چنینی توقع نبود از یهود که کمک اسلام و دین باشد.

آیت الله بحرالعلوم میردامادی با اشاره به آیه قرآن کریم که شدید ترین دشمنان نسبت به اسلام و جامعه مومنین را یهود می داند، بیان کرد: با مراجعه به تاریخ و این آیه شریفه مشخص می شود که زمان، زمانی نبوده که خداوند مسلمین را به یهود حواله کند و بگوید از یهود راجع به پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) و اسلام بپرسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

شما وضعیت یهود امروز را ببینید. آیا از این دشمن عنود یعنی یهود و عمال آنان که این همه جنگ افروزی می کند توقع یاری است؟ یهود دیروز هم اینچنین بوده است. پس مقصود از اهل الذکر نمی تواند یهود باشد وقتی که «من عنده علم الکتاب» یعنی امیرالمومنین(علیه السلام) شاهد حقانیت پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) است، دیگر نیازی به یهود نبوده و نیست برای همین قرآن می فرماید«کفی بالله...».

 

منبع : فارس