سه شنبه, 01 ارديبهشت 1394 ساعت 10:35
خواندن 1840 دفعه

ترجمه و انتشار مجلدات حدیث غدیر کتاب خلاصه عبقات - عبدالحسین طالعی

مجلدات حدیث غدیر کتاب «نفحات الازهار فی خلاصة عبقات الانوار»، تألیف استاد سید علی حسینی میلانی، توسط مرتضی نادری ترجمه و از سوی انتشارات نبأ چاپ و منتشر شد. مرحوم علّامه مير حامد حسين، صاحب کتاب بی نظیر عبقات الانوار، در این مجلد، حدیث غدیر را از حیث روایت و دلالت، بررسی و صحت و تواتر این حدیث و دلالت آن به امامت امیر مؤمنان(علیه السلام) را اثبات نموده و شبهات مولوی عبدالعزیز دهلوی، صاحب تحفه اثناعشریه، و نویسندگان پیش و پس از او در این باره را با موشکافی و شکیبایی، پاسخ گفته و در کنار اینها نکات و فواید ادبی، رجالی، حدیثی، تفسیری، تاریخی و کلامی فراوان و نابی را به خواننده عرضه کرده است.

راویان حدیث غدیر از عصر صحابه تا کنون، كسانى كه درباره این حديث كتاب مستقلی نوشته‏ اند ، تواتر حدیث غدیر، معنای واژگان این حدیث، وجوه دلالت حديث غدير  به امامت، رویداد غدیر و آیاتی که در این رویداد نازل شد، استشهاد امیرالمؤمنین(علیه السلام) و فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به حدیث غدیر و مراد از ولایت در این حدیث شریف، اهمّ مطالب این کتاب اند.

مراجعه به اصل کتاب عبقات الانوار و مصادر آن، ضبط اسماء اعلام و اماکن و کتابها، یادکرد توضیح مختصر درباره مکانها و شرح اصطلاحات علمی، در کنار روانی و شیوایی، از ویژگیهای این ترجمه است. این ترجمه در یک مجلد قطع وزیری و در 1352 صفحه، از سوی مؤسسه فرهنگی و انتشاراتی نبأ چاپ و منتشر شده است.