یکشنبه, 12 بهمن 1393 ساعت 10:19
خواندن 1157 دفعه

سوگندهای نهج‌البلاغه

کتاب «سوگندهای نهج‌البلاغه» دربرگیرنده نقد و تفسیر سوگندهای حضرت علی‌ابن ابی طالب(علیه السلام) است در نهج‌البلاغه آورده شده‌اند.

این کتاب در پنج فصل با عنوان های «سوگندهای مربوط به خلافت حضرت علی(علیه السلام)»،«سوگندهای مربوط به مدعیان خلافت»،«سوگندهای مربوط به مردم کوفه»،«سوگندهای مربوط به پیش گویی های حضرت علی(علیه السلام)» و «سوگندهای مربوط به فضایل و رذایل اخلاقی و مواعظ» سوگندهای امیرالمومنین(علیه السلام) را نقد و بررسی کرده است.

یکی از ویژگی های این اثر، ارایه دیدگاه های بزرگان و اندیشمندان درباره عظمت نهج البلاغه است. در این کتاب با دیدگاه افرادی مانند «ابن ابی الحدید» و«جرج جرداق» درباره نهج البلاغه نیز آشنا می شویم.

یکی از معارف بزرگ نهج البلاغه، سوگندهای آن است که در زبان فارسی بیشتر همان کلمه قسم به کار برده می شود. سوگند خوردن و قسم یاد کردن شیوه ای است بین المللی که در هر لغت و زبان رایج است و اختصاص به یک طایفه یا یک ملت ندارد و در میان همه گروه ها و ملت های مختلف بشری مانند یک سنت فراموش نشدنی جاری است.

نویسنده در این کتاب بیان می کند: «یکی از مسائلی که در نهج البلاغه فراوان درباره آن سخن به میان آمده مساله اهل بیت(علیهم السلام) و خلافت است که مقامِ ممتاز و فوقِ عادی اهل بیت(علیهم السلام) و علوم و معارف آنها از یک منبع فوق بشری سرچشمه می گیرد و شرایط ولایت امور مسلمین در آنها جمع است. بر همین اساس در این کتاب در مورد سوگندهای مربوط به اولویت حضرت علی(علیه السلام) نسبت به خلافت، سوگندهای مربوط به برخی از علل پذیرش خلافت و سوگندهای مربوط به ویژگی های برجسته حضرت علی(علیه السلام) برای خلافت، بحث شده است.»

همچنین در بخشی از کتاب درباره سوگندهای مربوط به مدعیان خلافت بحث شده است. مباحث این قسمت درباره انصار و ادعای خلافت و سوگند امام (علیه السلام) درباره جایگاه انصار، طلحه و زبیر و ادعای خلافت و معاویه و ادعای خلافت است.

کتاب «سوگندهای نهج البلاغه» به قلم نورالله علیدوست خراسانی در ۵۳۰ صفحه سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(علیه السلام) منتشر شده است.

 

منبع : کتابخانه مجلس