چهارشنبه, 03 دی 1393 ساعت 13:08
خواندن 1283 دفعه

از روایات رضوی تا دیده‌ها و شنیده‌های زیارت

نویسنده برای نگارش این کتاب افزون بر احادیث و روایات گوناگون تاریخی، از داستان‌هایی که خود از زیارت امام رضا (علیه السلام) و مواجهه با زایران او دریافت کرده هم بهره می‌گیرد.

فاطمه دهکردی، مؤلف کتاب «زندگانی حضرت امام رضا (علیه السلام) گوهر هشتم: همراه با داستانی پندآموز» در بخشی از پیشگفتار این کتاب می‌نویسد:
«بعد از قرآن کریم بهترین مائده آسمانی که انسان‌ها را بر سر خوان پرنعمت هدایت خود گرد می‌آورد و خوراک روح و روان آنها را از سفره دانش‌های غیبی و ماورایی فراهم می‌سازد، همانا احادیث دلنشین پیشوایان معصوم (علیهم السلام) است. دانش اسلامی آن است که بر محور «قرآن و حدیث» بچرخد و شناخت اسلام، چیزی جز شناخت «قرآن و حدیث با درایت کامل آن دو» نمی‌تواند باشد.
آن که مدعی تبعیت از کتاب خداست به‌ناچار باید سیره و سنت و سخن مصطفی (صلی الله علیه و آله) را نیز بپذیرد زیرا حجیت سنت ما خود از فتوای قرآن است. آنجا که می‌گوید: «قرآن را به تو نازل کردیم؛ تا برای مردم آنچه را که به ایشان نازل شده است توضیح دهی و امید که آنان بیندیشند.» در این آیه مقام پیامبر «مقام تبیین و توضیح و تشریح جزئیات وحی الهی» است. در آیه دیگر قبول و پذیرفتن اوامر و نواهی رسول خدا را بر همه واجب و لازم دانسته است. یعنی آن چه پیامبر به شما داد آن را بگیرید و از آنچه شما را بازداشت، باز بایستید.»

نویسنده پس از طرح این پیشگفتار که علت پرداختن به موضوع امام رضا (علیه السلام) را برای مخاطب روشن می‌سازد، در ادامه با ترکیبی از داستان‌هایی که خود از زیارت امام رضا (علیه السلام) و مواجهه با زایران او دریافت کرده و نیز احادیث و روایات مختلف تاریخی، سعی می‌کند به ابعاد مختلف زندگی امام رضا (علیه السلام) بپردازد.
تولد امام رضا (علیه السلام)، همسر امام، چرا لقب رضا به ایشان دادند، دعایی برای همه روزها، اخلاق و رفتار امام رضا (علیه السلام)، کرامتی از امام، داستانی از شهردار مجوسی و ... از جمله عناوین مطالبی است که در این کتاب آورده شده است.
کتاب «زندگانی حضرت امام رضا (علیه السلام) گوهر هشتم: همراه با داستانی پند آموز» نوشته فاطمه دهکردی با شمارگان 500 نسخه در 202 صفحه به بهای 13 هزار تومان به همت انتشارات آثار سخن منتشر شده است.

 

منبع : ایبنا