پنج شنبه, 24 مهر 1393 ساعت 10:43
خواندن 1211 دفعه

تفسیر القرآن فی حدیث الامام الباقر علیه‌السلام

کتاب تفسیر القرآن فی حدیث الامام الباقر علیه‌السلام تألیف نهله غروی نائینی و نعیمه سیلاوی از سوی انتشارات انصاریان به بازار کتاب ارائه شد.

تفسیر در لغت به معنای پرده برداشتن از هر چیز پوشیده و نیز کشف و پرده‌برداری از کلام مشکل است. بسیاری از مفسران به دلیل واضح‌بودن معنای تفسیر، برای آن تعریفی ذکر نکرده‌اند ولی گروهی دیگر با زحمت فراوان برای تفسیر تعاریفی بیان داشته‌اند و علومی چون علم قرائت و تجوید و معانی و اعراب و بررسی متشابهات و حتی پاسخ به شبهات را نیز در تعریف تفسیر بیان می‌کنند.

هدف از جمع‌آوری این مجموعه، رسیدن به معنا و مفهوم حقیقی آیات قرآنی و نشر و ترویج افکار و بیانات معصومین علیهم‌السلام است و این کتاب شامل تفسیر 114 سوره‌ قرآن کریم است.

در این کتاب روش کار در جمع‌آوری فرمایشات امام باقر علیه‌السلام در بیان آیات قرآن کریم بدین صورت بوده است که تفاسیر متعددی چون تفسیر قمی، تفسیر عیاشی، مجمع‌البیان، البرهان، الصافی، نورالثقلین، و منابع حدیثی شیعی همچون کافی، من لا یحضره الفقیه، تهذیب الاحکام، البصائر، مسند امام باقر علیه‌السلام و... همزمان مورد دقت و بررسی قرار گرفته و روایات مربوط به آیه را در صورت وجود معین نموده و اگر روایتی در همه این تفاسیر موجود بود یک روایت از معتبرترین منبع انتخاب شده است.

در روایتی در تفسیر آیه 90 سوره نحل می‌خوانیم: «إن الله یأمر بالعدل و الإحسان و إیتاء ذی القربی و ینهی عن الفحشاء و المنکر و البغی یعظکم لعلکم تذکرون: عن سعد عن أبی جعفر علیه‌السلام قال: یا سعد، إن الله یأمر بالعدل و هو محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله و الإحسان و هو علی علیه‌السلام و إیتاء ذی‌القربی و هو قرابتنا، أمرالله العباد بمودتنا و إیتائنا و نهاهم عن الفحشاء و المنکر، من بغی علی أهل البیت و دعا إلی غیرنا.»

در این کتاب در روایتی از ابی حمزه ثمالی در تفسیر آیه 83 سوره کهف می‌خوانیم: «و یسئلونک عن ذی القرنین قل سأتلوا علیکم منه ذکرا: عن أبی حمزة الثمالی عن أبی جعفر علیه‌السلام قال کان اسم ذوالقرنین عیاش و کان أول الملوک من الأنبیاء و کان بعد نوح، و کان ذوالقرنین قد ملک ما بین المشرق و المغرب.»

کتاب تفسیر القرآن فی حدیث الامام الباقر علیه‌السلام تألیف نهله غروی نائینی و نعیمه سیلاوی در 856 صفحه با شمارگان 1000 نسخه از سوی انتشارات انصاریان به بازار کتاب ارائه شده است.

 

منبع : کتابخانه مجلس