یکشنبه, 21 ارديبهشت 1393 ساعت 11:53
خواندن 2571 دفعه

خلاصه 10 جلدی کتاب «عبقات الانوار» رونمایی شد

عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به این که این کتاب به صورت جامع ابعاد مختلف یک مساله را بازگو می‌کند و شامل همه ابعاد رجالی و حدیثی و تفسیری می‌شود گفت: کتاب "عبقات الانوار" یک دایرة المعارف کامل برای اثبات امامت است.

   به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب {عبقات الانوار} صبح امروز در سرای اهل‌قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی موسسه فرهنگی نبأ با حضور حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی در قم، عبدالحسین طالعی پژوهشگر و نویسنده آثار معرفتی، محسن احتشامی‌نیا مترجم جلد بیستم {عبقات الانوار} و نجفعلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب رونمایی شد.

موضوع کتاب {عبقات الانوار}

این اثر به تشریح و تفسیر هفت آیه {ولایت}، {تطهیر}، {مودت}، {مباهله}، {انذار}، {و قفوهم انهم مسؤولون} و {سابقون} می‌پردازد.

آیه {ولایت} که آیه درباره امام علی علیه السلام نازل شده در سه فصل {راویان خبر و اساتید حدیث}، {دلالت آیه شریفه بر امامت} و {پاسخ به سخنان یاد شده} تفسیر و واکاوی می‌شود.

تعیین اهل بیت علیهم السلام در قول و فعل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، رد دو سخن دیگر، دلالت آیه مبارکه در عصمت اهل البیت علیهم السلام و تناقضات دانشمندان اهل سنت در برابر آیه شریفه، فصول چهارگانه‌ای به شمار می‌آیند که به شأن نزول آیه تطهیر می‌پردازند.

مخاطبان کتاب {خلاصه عبقات الانوار؛ آیات ولایت} همچنین با مباحثی درباره آیه مباهله با نزول آیه درباره اهل بیت علیهم السلام، کوشش‌هایی بی‌ثمر و دروغ‌هایی باور نکردنی، دلالت آیه مباهله بر امامت و پاسخ به شبهات مخالفان آشنا می‌شوند.

در این کتاب نصوص حدیث و راویان آن در کتاب‌های اهل سنت، درباره صحت حدیث، زدودن شبهات مخالفان و جواب احادیث معارض درباره آیه {انذار} تشریح شده است، همچنین درباره آیه {و قفوهم انهم مسوولون} مطالبی در حوزه نص حدیث و راویان آن در کتاب‌های اهل سنت، شواهد این حدیث، بیان حدیث طبق نقل بزرگان محدث و حافظ اهل سنت و پاسخ به شبهات مخالفان بیان شده است.

در آخرین آیه این کتاب؛ {سابقون}، سخن از {اساتید حدیث} و بررسی آن‌ها و پاسخ به شبهات مخالفان به میان می‌آید.

در بخشی از کتاب {خلاصه عبقات الانوار؛ آیات ولایت} نوشته شده است: {این آیات به علاوه ده‌ها آیه دیگر، به استناد روایات اهل سنت، همگی دلالت بر امامت امیرالمومنین علیه السلام می‌کند، همان‌گونه که بر شخص مطلع از کتب امامیه مخفی نیست.}

کتاب "عبقات الانوار" یک دایرة المعارف کامل برای اثبات امامت است

حجت الاسلام دکتر محمد تقی سبحانی عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی قم در این مراسم درباره جایگاه کتاب "عبقات الانوار" گفت: بزرگان تاریخ اندیشه این کتاب را بسیار ستوده‌اند و عناوینی قابل تامل را برای آن به کار برده‌اند، منبع این کتاب آنقدر غنی است که از فهرست آن کتابی مستقل منتشر شده است.

حجت‌الاسلام سبحانی به ویژگی‌های {عبقات الانوار} اشاره کرد و افزود: یکی از ویژگی های بارز این اثر روز آمدی در زمان خود است که در پاسخ به کتاب {تهفه اثنی‌عشریه} نوشته شده است و واکنشی علمی به یک اثر علمی است.

عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی در قم بیان کرد: این کتاب به صورت جامع به موضوع می‌پردازد و ابعاد مختلف یک مساله را بازگو می‌کند، این کتاب شامل همه ابعاد است و به رجال و حدیث و تفسیر می‌پردازد، کتاب "عبقات الانوار" یک دایرة المعارف کامل برای اثبات امامت است.

وی کثرت ارجاعات در این کتاب را از دیگر ویژگی‌های این اثر ارزشمند خواند و اذعان داشت: یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب ارجاعات آن است، کتاب "عبقات الانوار" در کشور هند به زبان فارسی قدیم نگاشه شد و کثرت منابع و استفاده از آثار مختلف یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب است.

فن تخلص نویسی باید احیاء شود

حجت‌الاسلام محمد تقی سبحانی با تاکید بر آن‌که فن تخلص نویسی باید احیاء شود گفت: این کتاب نیمه تمام باقی مانده است و علاوه بر تلاش نویسنده نتوانسته است این کتاب را به پایان برساند و فرزند و نوه ایشان این کار را ادامه داده‌اند، یکی از سنت‌های قدیم تفکر تخلص‌نگاری بود که از خلاصه‌نگاری متفاوت است زیرا تخلص‌نگاری یعنی نگارشی پاکیزه به همراه افزودهها به یک متن که می‌تواند برای اندیشمندان الگویی نگارشی باشد.

عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی در قم توجه خاص به {عبقات الانوار} را از ضروریات دانست و ابراز کرد: جا دارد که امروز محققان بنشینند و از این حرکت گران‌سنگ درونمایه‌های ناب استخراج و علم آن را امروزین کنند و به مصاف پرسش‌های نو بپردازند.

عبدالحسین طالعی پژوهشگر و نویسنده آثار معرفتی در خصوص پرداختن به آثار کلامی گفت: اهمیت امامت در منظومه اندیشه دینی و در سپهر رفتار انسانی در جهت دادن به عقیده و رفتار است.

هرجا حکومت‌ها از ولایت و امامت زاویه گرفتند رفتار مشمئز کننده از آنها سرزده است

عبدالحسین طالعی با تاکید برآن‌که ولایت و امامت راهگشا و زندگی‌ساز است عنوان کرد: تجربه تاریخ نشان داده که هرجا امامت و ولایت الهی خوب و صحیح تفسیر و عمل شده زندگی و جوامع بشری رو به رشد در حرکت بوده است اما هرجا که اجتماعات و حکومت‌ها از ولایت و امامت زاویه گرفتند یک رفتار بسیار زشت و مشمئز کننده از آنها سرزده است.

پیوند استوار نام میرحامد حسین با یادگار ماندگارش {عبقات الانوار}

طالعی در خصوص آشنایی با کتاب ارزشمند و گران‌سنگ {عبقات الانوار} و همچنین اهمیت این کتاب افزود: عبقات الانوار، یکی از آثاری است که در پاسخ باب هفتم تحفه‌ اثنی‌عشریه تالیف شد، اهمیت این کتاب جاودانه آن‌چنان بود که نام و یاد مولف آن را برای همیشه در طول تاریخ و در دل‌های حق‌طلبان جاودانه ساخت به گونه‌ای که با وجود دیگر تالیفات میرحامد حسین از یک‌سو و دیگر کتاب‌هایی که در پاسخ باب هفتم تحفه‌ اثنی‌عشریه نوشته شده است تنها نام میرحامد حسین آن هم با یادگار ماندگارش {عبقات الانوار} پیوند استوار یافت و بر جای ماند.

پژوهشگر و نویسنده آثار معرفتی از دیگر گام‌های ضروری جهت احقاق حق این کتاب پرارزش تصریح کرد: {عبقات} و به تبع آن {نفحات} دریایی است پربار که در هر گوشه‌ آن گوهرهایی در دل صدف نهفته است، کشف این صدف‌ها و استخراج این گوهرها، کار غواصان و گوهرشناسان است که از تمامِ ظرفیت این اقیانوس بهره گیرند، نه این‌که به لایه‌ ظاهری آن اکتفا کنند به همین دلیل باید جهت بهرهمندی عموم مردم از این کتب، آنها را به صورت متون درسی یا کمک درسی و کتاب‌های خواندنی در سطوح مختلف سنی و علمی، درآورد.

دکتر محسن احتشامی نیا مترجم جلد بیستم {عبقات الانوار} نیز در این مراسم با بیان این که کتاب "عبقات الانوار" به صورت کامل ترجمه نشده است و اگر کل کتاب ترجمه و چاپ شود به 100 جلد خواهد رسید گفت: نویسنده در این کتاب برای اثبات دین تشیع حداقل از 300 تا 400 کتاب استفاده کرده است و در این بررسی بسیاری از کتابهای اهل تسنن را دیده و مطالعه کرده است، مرحوم علامه امینی صاحب کتاب {الغدیر} خود را در مقابل {میرحامدحسین‌عماد هندی} طفلی کوچک خوانده است.

 

منبع : رسا