یکشنبه, 01 دی 1398 ساعت 17:16
خواندن 284 دفعه

تقدیر از ممتازین آموزشی و پژوهشی مرکز تخصصی امامت در هفته پژوهش با حضور عضو محترم شورای عالی حوزه

مرکز تخصصی امامت اهل بیت علیهم السلام در هفته پژوهش سال 1398 از ممتازین دوره های آموزشی و برترین های حوزه پژوهش، پایان نامه و تدریس و همچنین خادمین امامت پژوهان در نشست سالانه خود، تقدیر به عمل آورد.

این جلسه که در شامگاه چهارشنبه 27 آذرماه برگزار شد، علاوه بر حضور امامت پژوهان، فارغ التحصیلان، اساتید، مدیران و معاونین مرکز امامت و همچنین حضرت آیة الله میلانی (مؤسس محترم مرکز) و جناب حجة الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی (مدیر محترم مرکز)، مهمانان ویژه ای از جمله آیة الله جواد مروی (عضو محترم شورای عالی حوزه و جامعه مدرسین حوزه)، آیة الله طبسی، حجة الاسلام والمسلمین ملکی (معاون تهذیب حوزه علمیه)، معاونین برخی از مراکز تخصصی حوزه داشت.
اولین سخنران این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، مدیر مرکز تخصصی امامت اهلبیت علیهم السلام بود
ایشان در سخنان خود عنوان کرد: امر امامت مهمترین رکن اساسی اندیشه تشیع و محور و مدار معارف بلند اسلامی بوده و خوشبختانه امروز شاهد توسعه این اندیشه در حوزه های علمیه هستیم.
وی افزود: در حوزه برادران و خواهران توجه به امر امامت به عنوان یکی از محورهای آموزشی و پژوهشی تلقی می شود؛ زمانی که این کار شروع شد، امامت یک امر مهجور در حوزه بود، در ابتدا برای ایجاد یک رشته در موضوع امامت در حوزه اختلاف نظرهایی وجود داشت که در نهایت این رشته تاسیس شد.
حجت الاسلام والمسلمین سبحانی یادآور شد: حدود 25 شماره از فصلنامه علمی پژوهشی در این مرکز منتشر شده است، در ابتدا مشکلات فراوانی در این راه بود که بعدها طلاب با استعداد به قلم زدن در این نشریه پرداختند.
وی تاکید کرد: اگر در ده سال گذشته به حوزه مراجعه می کردیم، مجموع استادان موضوع امامت بسیار اندک بود، اما امروز فقط از مجموعه تحصیل کرده های مرکز تخصصی امامت قریب به 50 استاد فارغ التحصیل شده اند.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت توفیق حضور در عرصه امامت و ولایت را توفیقی بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: ما در عین توجه به این توفیق، باید به یاد داشته باشیم که به داشته های خود مغرور نشویم. مسیر تحصیل معارف امامت امروز در حوزه علمیه باز است و لازم است طلاب در تحصیل و پژوهش کارهای بسیاری در حوزه امامت انجام دهند؛

در ادامه مهمان ویژه این نشست، آیت الله شیخ جواد مروی حفظه الله به ایراد سخن پرداخت.
ایشان در سخنان خود فرمود: اهمیت امامت بر هیچ اندیشمندی پوشیده نیست. ما در بحث امامت به صورت جدی احتیاج به روش شناسی علمای بزرگ گذشته خود داریم.
آیت الله مروی ادامه داد: غربی ها در روش شناسی مسائل خود هزاران کتاب نگاشته اند، حال سوال این است که ما نسبت به روش شناسی شیخ طوسی، علامه حلی و این بزرگان چه کرده ایم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: محققین حوزوی روش شناسی بزرگان شیعه را باید گسترش دهند، اینکه آیت الله میلانی در مورد مرحوم میرحامد حسین صاحب عبقات الانوار این رویه را در پیش گرفته، کار بسیار ارزشمندی است؛ جمعی از فضلای جوان حوزه نیز باید تحت اشراف اندیشمندان خبیر به این مهم بپردازند.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: دشمن روی متسننین در شیعه سرمایه گذاری کرده و امروز سلفیه به شدت روی افکار این افراد کار می کند؛ وظیفه پژوهشگران ما این است که این افراد را خوب شناخته و افکار آن ها را نقد کنند تا میدان برای دشمن تنگ شود.
آیت الله جواد مروی اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تعلیمات شیعی در همه جای جهان گسترش پیدا کرده است، اما برخی از افراد به صورت احساسی عمل می کنند و باید این اندیشه های احساسی جای خود را به اندیشه های عقلانی و اعتقادی بدهد.
در ادامه این مراسم از ممتازین و افراد برتر با اهدای لوح تقدیر، تندیس مرکز امامت و هدیه نقدی، تقدیر به عمل آمد.
ممتازین و تقدیرشدگان از نهمین دوره تخصصی قم، اولین دوره تخصصی تهران، ششمین دوره آموزش عمومی قم، مدیر پژوهشی، پژوهشگر، پایان نامه، استاد و برترین های فعالیت های کلاسی بودند. در این نشست، از فعالان عرصه زبان آموزی و خدمتگزاری به امامت پژوهان نیز تقدیر شد.
آخرین برنامه چهارمین نشست سالانه مرکز امامت، سخنرانی مؤسس بنیاد امامت و مرکز تخصصی امامت اهل بیت علیهم السلام بود.
ایشان فرمودند: پس از اینکه موسسه امامت تاسیس شد، به این نتیجه رسیدیم که باید بر اساس کتاب و سنت و منهج صاحب عقبات بحث ها را دنبال کنیم.
آیت الله سید علی میلانی عنوان کرد: نوشته های بنده در زبان های مختلف بر اساس منهج صاحب عقبات است، یکی از علمای بزرگ تسنن در آمریکا در دیداری که با هم داشتیم از آثار بنده تمجید کرد که بنده تمام این برکات را از آثار صاحب عقبات می¬دانم.
وی افزود: اگر بنا باشد که انگیزه داشته باشیم و منهج صاحب عقبات را دنبال کنیم، می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم؛ در مرکز تخصصی امامت که بنده تاسیس کردم، ناچاریم که مقید به کاربرد این منهج باشیم.
آیت الله میلانی اضافه کرد: ما با منهج صاحب عقبات به اثبات امامت امیرالمومنین(علیه السلام) و نقد امامت دیگران می پردازیم، این منهج باید بر همه شئون این مرکز حاکم باشد.
مؤسس بنیاد امامت عنوان کرد: بنده تاکید کرده ام که بایستی طلاب را شناسایی کنیم تا در سخنرانی و سمت استادی و نویسندگی و دیگر توانایی ها که استعداد دارند تقویت شوند و این برنامه تا کنون تحت عنوان کارورزی انجام شده است.
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: بنده توصیه کرده ام که اساتید قوی برای تدریس جذب شود، همچنین در این موسسه باید علوم دیگر نیز موردتوجه قرار گیرد، چرا که ما نمی توانیم طلبه فاضلی در حوزه امامت تربیت کنیم که به طور مثال ادبیات او ضعیف باشد.