پنج شنبه, 23 آبان 1398 ساعت 14:34
خواندن 470 دفعه

برگزاری جشن میلاد رحمة للعالمین بهمراه رونمایی از چهار اثر بنیاد فرهنگی امامت

مراسم جشن خجسته میلاد حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و امام جعفر صادق علیه سلام با حضور امامت پژوهان و علاقه مندان خاندان عصمت و طهارت در بنیاد فرهنگی امامت برگزار شد.
در این مراسم که در شامگاه روز چهارشنبه مورخ 22 آبان ماه 1398 در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد حاضرین از مدیحه سرایی مداح اهل بیت عليهم السلام جناب آقای سيد علي حسینی نژاد بهره بردند. پس از آن حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد به ایراد سخن پرداخت. ایشان در بیانات خود به تجلیل از مقام شامخ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیتِ آن حضرت، پرداخته و با تشریح روایاتی در این باب حاضرین را به مطالعه بیشتر نهج البلاغه و کتاب سفینه البحار توصیه نمود.
وی با اشاره به روایات اهل بیت علیهم السلام، محبت و مودت ايشان را در همه هستی حتی در جمادات جاری و ساری دانست. وی ضمن اشاره به ارتباط پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و  امیرالمومنین علیه السلام، این نکته را مورد توجه قرار داد که یکی از زیارتهای مخصوص امیرالمومنین علیه السلام در روز 17 ربیع الاول است و این حاکی از پیوند و ارتباط نزدیک این دو وجود آسمانی با یکدیگر است.
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد در ادامه به بیان ویژگی ها و عظمت شخصیت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله از نگاه امیرالمومنین علیه السلام پرداخت و به این نکته اشاره نمود که علی علیه السلام تربیت یافته پیامبر صلوات الله علیه و اله بوده و خود را خادمی از خادمان حضرت به شمار می آورد.
ایشان در پایان سخنان خود با اشاره به ارزشمندی مطالعه و پژوهش به ویژه در موضوع امامت ، رفتار و عملکرد روحانیان را در دعوت مردم به دین بسیار مهم و اثرگذار دانسته و توجه به این مطلب را در انتقال و اثر بخشی مطالعات و پژوهشهای صورت گرفته در حوزه لازم و ضروی دانست.
سخنران دیگر این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی مدیرعامل محترم بنیاد فرهنگی امامت بود. ایشان در سخنان خود به ضرورت توجه بیشتر به مسأله امامت در حوزه علمیه اشاره نموده و بیان کرد که تاسیس بنیاد امامت و مجموعه فعالیتهای آموزشی و پژوهشی شکل گرفته در آن نقطه عطفی در این راستا بود که توانست نقش مؤثری در ترویج اندیشه امامت داشته باشد و آثار آن هم اکنون هم در حوزه علمیه هم در سطح جامعه قابل مشاهده و ارزیابی است گرچه این تازه آغاز راه بوده و افقهای پیش رو بسیار گسترده تر از این است.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت ضمن تشریح برخی فعالیتهای پژوهشی از جمله تدوین نظام جامع موضوعات امامت و مأخذشناسی آثار امامتی ، دانش امامتِ موجود را در برابر حقیقت و جایگاه واقعی اهل بیت علیهم السلام آنگونه که باید شناخته و به جامعه معرفی شود بسیار اندک بر شمرده و به وظیفه عالمان دینی در این زمینه اشاره نمود.
ایشان این وظیفه را در سه محور کلی تبیین کرد. محور اول تکمیل آثار گذشتگان است که ضمن احیاء و بازنگری در این آثار می توان مسیر آنها را ادامه داد و بخشهایی را که به آن پرداخته نشده است مورد توجه قرار داد. محور دوم توسعه مباحث امامت است به این معنا که بسیاری از موضوعات و مسائل امامت وجود دارد که در اثار گذشتگان مورد بررسی و توجه کافی قرار نگرفته است. ورود به این موضوعات و حل این مسائل از دیگر وظایف این عرصه پژوهشی است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سبحانی سومین محور فعالیتهای پژوهشی در موضوع امامت را تعمیق مباحث و یافته های دانش امامت برشمرد. ایشان با برشمردن آثاری همچون کتاب الحجه کافی و بصائر الدرجات، این آثار را میراث ارزشمندی بر شمرد که مباحث عمیقی از موضوع امامت را در خود جای داده¬اند اما تا کنون شرحی شایسته و در خور که بتواند مبحث امامت را آن گونه که در این آثار تبیین شده است برای مخاطب روشن نماید بر این آثار نگاشته نشده است و این از وظایف مهم امامت پژوهان این عصر و زمان است که مباحث عمیق امامت را از این منابع ارزشمند استخراج نموده و با زبان روز به مخاطب علاقه مند منتقل نماید.
رونمایی از تازه¬های نشر بنیاد فرهنگی امامت از دیگر برنامه های این مراسم بود. این چهار اثر که مراحل تحقیق و نشر آن در معاونت پژوهش بنیاد فرهنگی امامت صورت گرفت عبارتند ازکتاب «السکینه فی صحه حدیث المدینه» اثر دکتر نوید ارجمند ، کتاب «تاسی به معصومان علیهم السلام - مفهوم شناسی و امکان سنجی» اثر دکتر محمد مهدی کامیاب ، کتاب «بن مایه های امامتی در قصه های قرآنی» اثر دکتر محسن دیمه کار و کتاب «همبستگی قرآن و عترت» اثر دکتر عبدالعلی موحدی.
این مراسم با پذیرایی از حاضران و اهدای بن 50 درصد تخفیف خرید کتاب پایان یافت.