یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 19:58
خواندن 697 دفعه

برگزاری همایش مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو

نیاد فرهنگی امامت با همکاری برخی موسسات و مجموعه های مرتبط در ایران و هند در روز شنبه نهم مارس ۲۰۱۹ مصادف با هجدهم اسفندماه ۱۳۹۷ در شهر لکهنوی هند  همایشی با عنوان ”مدرسه کلامی - فقهی شیعه در لکهنو“ برگزار نمود.
در این همایش که در سه نوبت صبح ، بعد از ظهر و شب و با استقبال گسترده فضلا، طلاب و علاقه مندان برگزار گردید،  جمعی از اساتید و پژوهشگران ایرانی و هندی به ایراد سخن در موضوع مدرسه علمی شیعه در لکهنو ، چگونگی شکل گیری آن  و بزرگان این مدرسه از خاندان اجتهاد و عبقات و به ویژه موسس آن مرحوم سید دلدار علی غفران مآب پرداختند. 
در این نشست که با رونمایی از نزدیک به هشتاد جلد اثر تالیفی و احیایی مراکز مختلف همراه بود  حجت الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی مدیرعامل محترم بنیاد فرهنگی امامت طی سخنانی بیان داشت:
علمای شیعه در طول تاریخ اسلام از شرق تا غرب حضور جدی داشته و در پیشبرد علوم گوناگون نقش اساسی داشته اند.
اما در برخی مواضع تاریخی، دانشمندان شیعه با همکاری یکدیگر به ایجاد یک مدرسه بزرگ دست زده اند و تحولی در مسیر علوم اسلامی ایجاد نموده اند. مدارسی چون مدرسه  کوفه ، مدرسه قم ، مدرسه بغداد،  مدرسه ری ، مدرسه حله،   مدرسه شیراز،  مدرسه اصفهان و مدرسه نجف از این گونه هستند . در این میان باید مدرسه کلامی - فقهی لکنهو را نیز نام برد که در طول دو قرن آثار فراوانی به جای گذاشته و شاگردان بسیاری را تربیت نمود.
این مدرسه را بر اساس ویژگی های زیر می توان از مدارس دیگر متمایز  دانست.
۱.  رسمیت بخشیدن به مذهب شیعه پس از یک دوره تنگنای شدید  و تقیه
۲.  تاسیس نهاد رسمی علمی پس از آنکه شیعه به دلیل اخباری گری و تصوف  مآبی دچار انحراف شده بودند.
۳. انتقال میراث علمی شیعیان از بغداد، حله و اصفهان به هندوستان
۴.  انجام مطالعات تطبیقی و انتقادی در مقابل هجمه هایی که  از سوی صاحبان اندیشه های افراطی و سلفی به اعتقادات شیعیان می شد
۵.  تحقیق گسترده در آرای کلامی و تدوین آثار بزرگی در کلام استدلالی شیعه که کتاب عماد الاسلام مرحوم علامه سید دلدار علی غفران مآب در بیست جلد از این نمونه است
۶. استفاده از روش اجتهادی در مباحث کلامی
۷.  تلفیق  روش عقلی و روش نقلی در تحقیقات کلامی
لازم به ذکر است گزارش تکمیلی این همایش در روزهای آتی از همین طریق به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.