سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 12:31
خواندن 528 دفعه

بر گزاری همایش « برکرانه امامت» با موضوع «ضرورت تبیین امامت اهل‌بیت عليهم السلام » در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای امیرکبیر اراک با حضور نماینده ولی فقیه استان و مدیر عامل بنیاد

مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت: امامت یک مسئله و امر اساسی اسلامی است که باید به آن توجه ویژه شود.
همایش « برکرانه امامت» با موضوع «ضرورت تبیین امامت اهل‌بیت عليهم السلام» با سخنرانی آیت‌الله دری نجف‌آبادی، نماینده محترم ولی فقیه در استان مركزي و امام جمعه محترم اراك، و حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر محمدتقی سبحانی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت در روز پنجشنبه هشتم آذر ماه در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای امیرکبیر اراک برگزار شد.
آیت الله دری نجف آبادی به عنوان اولین سخنران این همایش، اهل بیت عليهم السلام  را علمدار راه هدایت بشریت دانست و افزود:  ما مسیر زندگی را از وجود نورانی علی ابن ابیطالب و پیغمبر اسلام و اهل بیت محبوبش بیاموزیم.
نماینده ولی فقیه در استان هم امامت را یک مسئله الهی دانست که جهت و مسیر درست زندگی ما را ترسیم می کند.
وی در ادامه با تاکید در دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت عليهم السلام  گفت: باید در شناخت راه صراط توحید و معرفت تلاش کنیم.
در ادامه مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر سبحانی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت، طی سخنانی بیان داشتند: برگزاری همایش با محوریت امامت آغاز تازه‌ای برای این مؤلفه مهم و اساسی متصور است که امید است برگزاری این همایش‌ها زمینه پژوهش و تحقیق را در اصل مهم امامت فراهم آورد.
ایشان با طرح این سؤال که امامت در جامعه امروز دنیایی و اخروی ما چه نقشی دارد و آیا طرح مسأله امامت یک اصل و اولویت دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است یا خیر؟ فرمود: متأسفانه اصل امامت، اصل فراموش شده اسلامی است؛ این بنیاد اساسی دین متأسفانه حتی بین جامعه شیعی مورد کم‌توجهی قرار گرفته و کم‌رنگ شده است.
حجت‌الاسلام دكتر سبحانی اظهار کرد: باید در جامعه تبیین شود که اصل امامت تا چه اندازه مهم است و چه اندازه می‌تواند مسیر حرکت فردی و اجتماعی را مدیریت کند.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت در پاسخ به این سؤال که مطرح می‌شود چرا امامت؟، تصریح داشتند: باید گفت چرا امامت نه؟ امامت اصل اساسی در نظام معرفت دینی و جزو اصول اساسی است که بدون توجه به این اصل بنیاد اسلامی ، استمرار تفکر اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی تحقق پیدا نمی‌کند؛ چراکه با فراموشی این اصل، جامعه اسلامی دچار چنین انحرافاتی شد.
وی اضافه کرد: امامت، مسأله و دغدغه اصلی پیامبر عظيم الشأن اسلام صلي الله عليه و آله در آخرین سال‌های حیات و روزهای زندگی است. اصل امامت مسأله مشترکی بین مذاهب اسلامی است و حتی علمای اهل تسنن در همه فِرَق از آن یاد کردند. اين در حالي است كه مسأله امامت نه تنها دغدغه نبی مکرم اسلام صلي الله عليه و آله ، بلکه دغدغه خداوند متعال نیز هست.
حجت‌الاسلام سبحانی در ادامه سخنان به آیه تبلیغ استناد کرده و بیان کرد: تمام اصل امامت در آیه ۶۷ سوره مبارکه «مائده» گنجانده شده است، امر امامت و نبوت به اختیار مردم نیست و فرمایش خداوند است، روز غدیر قرار بر این بود تا آخرین زنجیره‌های دین اسلام معرفی شود، پیامبر اسلام صلي الله عليه و آله همواره از اختلاف بین مسلمانان نگران بودند که خداوند با نزول آیه تبلیغ نگرانی ایشان را رفع کرد. از گزارش‌های تاریخی بر می‌آید که دستور امامت مولا اميرالمومنين عليه السلام از اوایل موسم حجةالوداع مشهود بود.
حجت‌الاسلام دكتر سبحانی بیان کرد: واقعه غدیر امر مهم و مورد‌اتفاق‌نظر همه افراد چه سنی از همه فرق و چه شیعی در همه فرق است، و کسی این واقعه مهم و نصب ولایت اميرالمومنين عليه السلام را انکار نکرد. در باب ولایت ایشان پس از پیامبر اسلام صلي الله عليه و آله بسیاری از علمای اهل تسنن کتب مختلفی نوشته و به این رخداد مهم اشاره کردند.
وی به حدیث ثقلین استناد کرد و افزود: این سند، یکی از مهمترین و بلندترین اسناد مشترک بین شیعه و سنی است که علمای اهل تسنن نیز بر آن اشاره داشتند.
دكترسبحانی بیان کرد: انسان اگر قصد دارد در مسیر هدایت قدم بردارد نباید از این دو رکن مهم قرآن و عترت جدا شود، چراکه جدایی از این مسیر در معنای ضلالت تعریف می‌شود. بدون وجود اهل‌بیت عليهم السلام ، پذیرفتن اصل امامت و تمسک به ساحت ائمه معصومین عليهم السلام، هدایت قرآن هم وجود ندارد، هدایت قرآن منوط به هدایت اهل‌بیت عليهم السلام است.
وی همچنین به حدیث سفینه نوح «مَثَل اهل بیت من در میان شما کشتی نوح است، هر کس به این کشتی داخل شود نجات می‌یابد، و هر کس جا بماند، غرق می‌شود» اشاره کرد و گفت: این حدیث متواتر از اهل‌بیت عليهم السلام است و یکی از احادیثی است که اهل تسنن از آن یاد کردند.  نقش اهل‌بیت عليهم السلام در امت اسلامی نقش موت و حیات است نه ثواب وعقاب.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت بیان کرد: اگر قرار است جامعه‌ای دچار اختلاف و اختلال نشود باید به اصل امامت پاییند باشد، اهل‌بیت عليهم السلام امت را از اختلاف نجات می‌دهند، اگر امتی از ائمه عليهم السلام جدا شوند گرفتار حزب ابلیس می‌شوند؛ چراکه رأس حزب‌الله اهل‌بیت عليهم السلام هستند.
وی در پایان تأکید کرد: امامت اصل اسلامی است نه فرع، اگر ابلاغ نشود جامعه به بیراهه کشیده می‌شود. اگر اطاعت‌پذیری از امامت وجود نداشته باشد وحدت اسلامی از دست می‌رود زیرا امامت جامعه مسلمان را ساماندهی می‌کند.
ايشان در معناي دقيق وحدت با اشاره به كلام شهيد مطهري در كتاب امامت و رهبري، به نقل از اين كتاب فرمودند: شهيد مطهري وحدت و اتحاد در جامعه اسلامي را اينگونه تبيين مي كنند:
...مفهوم اتحاد اسلامي كه در صد سال اخير ميان علماء و فضلاء مؤمن و روشنفكر اسلامي مطرح است اين نيست كه فرقه هاي اسلامي به خاطر اتحاد اسلامي از اصول اعتقادي و يا غير اعتقادي خود صرف نظر كنند و به اصطلاح مشتركات همه فرق را بگيرند و مختصات همه را كنار بگذارند . چه ، اين كار نه منطقي است و نه عملي . چگونه ممكن است از پيروان يك مذهب تقاضا كرد كه به خاطر مصلحت حفظ وحدت اسلام و مسلمين ، از فلان اصل اعتقادي يا عملي خود كه به هر حال به نظر خود آنرا جزء متن اسلام مي داند صرف نظر كند ؟ در حكم اينست كه از او بخواهيم به نام اسلام از جزئي از اسلام چشم بپوشد .....ما خود شيعه هستيم و افتخار پيروي اهل البيت عليهم السلام را داريم . كوچكترين چيزي حتي يك مستحب و يا مكروه كوچك را قابل مصالحه نمي دانيم ، نه توقع كسي را در اين زمينه مي پذيريم و نه از ديگران انتظار داريم كه به نام مصلحت و به خاطر اتحاد اسلامي از يك اصل از اصول خود دست بردارند . آنچه ما انتظار و آرزو داريم اينست كه محيط حسن تفاهم به وجود آيد تا ما كه از خود اصول و فروعي داريم ، فقه و حديث و كلام و فلسفه و تفسير و ادبيات داريم بتوانيم كالاي خود را به عنوان بهترين كالا عرضه بداريم تا شيعه بيش از اين در حال انزوا بسر نبرد و بازارهاي مهم جهان اسلامي به روي كالاي نفيس معارف اسلامي شيعي بسته نباشد.
شایان ذکر است همایش برکرانه امامت در اراک توسط بنیاد فرهنگی امامت با همکاری و مشارکت دفتر نمایندگی ولی فقیه، بنیاد بین المللی غدیر ، مدیریت حوزه علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، سپاه روح الله، استانداری،  شهرداری و دانشگاه فنی و حرفه ای امیر کبیر اراک برگزار گردید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن