دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت 11:01
خواندن 1718 دفعه

رونمایی از ترجمه جدید کتاب شریف الغدیر توسط بنیاد فرهنگی امامت

به همت بنیاد فرهنگی امامت و با تلاش جمعی از محققان و پژوهشگران، در ایام خجسته عید امامت و ولایت، طی مراسمی از ترجمه جدید کتاب شریف الغدیر با حضور حضرت آیت الله میلانی، و جمعی از شخصیت‌های علمی، اساتید حوزه و دانشگاه و امامت پژوهان در سالن همایش های بنیاد فرهنگی امامت رونمایی گردید.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت با اشاره به اینکه علی رغم بازگویی فراوان، کتاب گرانسنگ الغدیر همچنان در دایره فارسی زبان آنچنان که باید قدرشناسی نشده است گفت: این کتاب علی رغم بهره گیری از منابع ارزشمند معرفتی، یک کتاب گرانسنگ در حوزه ادبی است که قطعا در آینده، ادیبان بسیاری از این کتاب استفاده های ارزشمند خود را خواهند کرد.
وی گفت: کتاب الغدیر یک نقطه درخشان در تاریخ امامت پژوهی است؛ اگر به مجلدی از مجلداتی که در این خصوص نوشته شده، سری بزنیم، متوجه عظمت این کتاب خواهیم شد؛ اگر به تاریخ حادثه تاریخی و دلیل گرانسنگ حدیث غدیر خم بنگریم، می بینیم که در بین قدمای از علمای شیعه و سنی، این حدیث یک امر مسلم است.
این استاد حوزه علمیه قم افزود: مرحوم علامه امینی دو کار بزرگ انجام داد که می تواند الگوی پژوهش های امامت پژوهی باشد؛ نخستین کار بزرگ ایشان، حجت سازی بود؛ بدین معنا که متواتر بودن حدیث غدیر را فرضی مسلم و ثابت شده گرفت و به دنبال حجت سازی جهت مجمع علیه بودن این تواتر نزد علمای فریقین پرداخت. وی بیان می کند که حدیث غدیر مسلما متواتر است؛ بلکه ایشان در کنار روایت به شعر و لطائف و تفسیر و الگوهای دیگر و تمام وجوهی که می تواند به اثبات این مدعی کمک کند پرداخت.
وی گفت: تمام مسایل مرتبط به امامت در این کتاب وجوددارد؛ چرا که علامه تنها به حدیث غدیر بسنده نکرده و تمام ادله امامت را از آیات و روایات بیان کرده؛ ایشان محور را حدیث غدیر قرار می دهد ولی از همه عوامل استفاده می کند؛ اصرار علمای بزرگ ما از جمله شیخ مفید روی مساله مولا در حدیث غدیر، تاکید بر این امر کلیدی است.
حجت الاسلام والمسلمین سبحانی اظهارکرد: کار دیگر الغدیر آن بود که غدیر را محور قرار داد و آن را ازحاشیه بیرون آورد؛ این مساله می تواند پایه و اساس برخی از مطالعات امامت پژوهی باشد.
وی گفت: الغدیر به ما نشان داد که می توان پای مکتب ایستاد و بر اصول پای فشرد و آن را قهرمانانه مطرح کرد و رقیب را نقد نمود و همچنان بر اصل وحدت ملتزم ماند.
در ادامه این مراسم، پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی توسط حجت الاسلام و المسلمین سبحانی قرائت شد.

سپس حجت الاسلام شیخ احمد امینی از فرزندان علامه امینی ضمن تشکر و تقدیر از دست اندرکاران این اثر نفیس، مطالبی را در این خصوص عنوان کرد.
همچنین حجج اسلام و المسلمین سید مهدی نبوی به عنوان مصحح و ژرفا به عنوان مترجم و جناب آقای گرمارودی نیز به عنوان ارزیاب این اثر به بیان برخی امتیازات این اثر پرداختند.

در پایان این مراسم حضرت آیت الله سید علی میلانی در سخنانی ضمن تجلیل از مقام والای مرحوم علامه امینی یادآور شد: اخلاص و شور خاصی که نسبت به اهل بیت(علیهم السلام) وجودداشت در همه علمای بزرگ ما دیده می شود.
اخلاص و شور مرحوم علامه امینی به امیرالمومنین علیه السلام قابل وصف نیست؛ زمانی که ایشان را در حرم حضرت امیرالمومنین علیه السلام می دیدیم، به رغم ابهت در سیما و صدای شخصی همیشه در زیارت جامعه ای که از حفظ می خواندند اشک ایشان بند نمی آمد و این حالات همه مردم را به سمت ایشان جلب می کرد.
اخلاص در کار و سوزی که باید باشد باعث اعتلای این کتاب شد و آن را به کتب ماندگار عالم تشیع مبدل کرد که تا کنون نقدی بر آن واردنشده و اصلا هیچ نقد علمی بر این کتاب وارد نیست و نخواهد بود.

ایشان افزود: این کتاب از کتبی است که باعث افتخار ما است؛ ولی نمی توانیم زحمات کسانی که با ایشان در تالیف و نشر این کتاب همراهی کردند را نادیده بگیریم؛ در این بین صاحبان کتابخانه های خطی و گرانبها در این مسیر زحمات بسیاری کشیدند؛ مرحوم اردوبادی زحمات بسیاری در کنار مرحوم علامه کشید که قابل انکار نیست. باید همکاری های بزرگانی که با ایشان انجام شد را نیز به نیکی یاد کنیم؛ مرحوم آیت الله العظمی میلانی مایه دلگرمی مرحوم علامه برای تالیف این کتاب بود؛ برخی تصور می کردند که این کتاب خلاف وحدت و تقیه است، ولی مرحوم آیت الله العظمی میلانی و برخی از بزرگان حوزه در آن زمان مایه دلگرمی مرحوم علامه بودند و حتی در چاپ اول مرحوم ایت الله میلانی مقدار بسیاری از این کتاب خریداری و هدیه دادند.
آیت الله میلانی در پایان سخنان خویش ضمن تقدیر از پدیدآورندگان این ترجمه گفت: ترجمه این کتاب، ضروری بود که خوشبختانه انجام شد؛ این کار جدید با خصوصیات خاصی که در نشست رونمایی به آن اشاره شد، قابل تقدیر است و کاری در مسیر تکمیل کار بزرگان علما به خصوص علامه امینی بود.

این مراسم با رونمایی از ترجمه 12 جلدی کتاب گرانسنگ الغدیر و تقدیر از دست اندرکاران این اثر به پایان رسید.