سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 16:14
خواندن 751 دفعه

برگزاری نشست بایسته های پژوهشی در حوزه امامت

به همت بنیاد فرهنگی امامت و با همکاری معاونت پژوهش حوزه، نشست علمی- تخصصی « بایسته های_پژوهش در حوزه امامت» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی،رئیس مرکز تخصصی امامت و مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت، در روز یکشنبه 26/9/96 در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه در مصلای قدس برگزار گردید.

 دکتر سبحانی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه در طول تاریخ سه گروه شیعیان شورمند یا اهل غلو، شیعیان شرمگین یا اهل تقصیر و شیعیان شعورمند وجود داشته اند، گفت: عنصر اساسی وحدت آفرین، مساله امامت است و تشیع بدون عنوان امامت در هیچ جای جهان شناخته شده نیست.

رئیس مرکز تخصصی امامت اهل بیت علیهم السلام در ادامه این نشست با عنوان اینکه جریان های مختلف و نحله های گوناگون منتظر شنیدن حرف های شیعه هستند، به معرفی کنندگان تشیع در جهان امروز پرداخت و افزود: متاسفانه امروزه، تشیع توسط دو گروه سلفیان و مستشرقان معرفی می شود

دکتر سبحانی در بخش دیگری از سخنان خویش به بایسته های پژوهشی در حوزه امامت پرداخته و گفت: بایسته های پژوهش در حوزه امامت با دو نظریه عمومی و خصوصی امامت، قابل بررسی است. ایشان مراد از نظریه عمومی امامت را نظریه ای دانست که بتواند با هر شخص و با هر اندیشه و دین و آئینی ارتباط برقرار کرده و نظریه امامت را برای آنها به خوبی تبیین نماید.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت در توضیح نظریه خصوصی امامت نیز گفت: این نظریه یک نظریه درون شیعی است که بر اساس نصوص ناب شیعی، نظریه امامت تبیین می گردد.

دکتر سبحانی در ادامه مهم ترین وظیفه امامت پژوهان را ارائه تفسیری درون شیعی از امامت دانست و گفت: این مهم نیز از طریق مطالعات مجتهدانه متون دینی تشیع، ممکن می گردد.

 بخش پایانی سخنان دکتر سبحانی، به بیان محورهای پژوهش در حوزه امامت اختصاص داشت. ایشان در همین زمینه، معرفت شناسی، هستی شناسی بر پایه امامت، فلسفه تاریخ، نظام اجتماعی، نظریه سیاسی و انسان شناسی را از محورهای پژوهشی این حوزه برشمرد.