شنبه, 25 آذر 1396 ساعت 11:43
خواندن 459 دفعه

برگزاری دومين نشست سالانه امامت پژوهان مركز تخصصی امامت اهل بيت عليهم السلام

همزمان با ایام خجسته و پر برکت ولادت رسول اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله و رئیس مذهب حقّه جعفری حضرت امام جعفر صادق علیه السلام و نیز هفته پژوهش، دومين نشست سالانه امامت پژوهان مركز تخصصی امامت اهل بيت عليهم السلام در تاریخ 22 آذر 1396 با سخنرانی حضرت آیت الله میلانی و با حضور حجت الاسلام و المسلمین مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی، دکتر سبحانی مدیرعامل بنیادفرهنگی امامت، مسئولان و امامت پژوهان مرکز تخصصی امامت اهل بیت (علیهم السلام) در بنیاد فرهنگی امامت برگزار گردید.

حضرت آیت الله حاج سید علی حسینی میلانی (مدظله العالی) در این نشست ضمن ایراد سخنانی به برخی از اهداف تأسیس حوزه‌های علمیه در گذرگاه‎های مختلف تاریخی اشاره کرد و افزود: تفقه در دین یکی از واجبات کفایی برای همه متدینین بوده اما با توجه به میسر نبودن تفقه در دین برای همه مسلمین و مؤمنین، برخی در مسیر کسب معارف الهی قدم نهادند و تبیین اندیشه‌های الهی را در دستور کار قرار دادند.

حضرت آیت الله میلانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دین اسلام مبانی اعتقادی بسیار قوی دارد و باب اجتهاد در آن باز است؛ حوزه‌های علمیه همچنان باید برای پاسخ‌گویی به نیازهای جوامع انسانی و اسلامی هر زمان، عالمان و مجتهدانی را تربیت کند.

آیت الله میلانی با اشاره به اینکه محور علم کلام و فقه، علم امامت است، افزود
هدف از تأسیس حوزه علمیه را می‌توان به علم امامت منتهی کرد.
ایشان امام شناسی را مفتاح علم کلام و فقه دانست و یادآور شد: در امام شناسی، باید ضمن شناخت امام و فهم و تبیین حجیت قول ایشان، سیره عملی این بزرگواران را به ابزاری برای رسیدن به معرفت حقیقی قرار دهیم.

حضرت آیت الله میلانی با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه باید به امر «امامت»، توجه روزافزون‌تری داشته باشد، ابراز داشت: رسانه‌ها، مؤسسات و محققان باید در خدمت امامت قرار گیرند و این محور معارف را به درستی به جوامع انسانی و اسلامی انتقال دهند.
ایشان در ادامه ضمن تأکید بر تقویت ایمان آحاد جامعه اسلامی، خاطرنشان کرد: به لطف خدا و با عنایات حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مؤسسه تخصصی امامت تأسیس شد و مورد توجه مراجع معظم تقلید قرار گرفت و در این مدت کوتاه، به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در عرصه امامت پژوهی دست یافت.

قبل از سخنرانی آیت الله میلانی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی، مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت و رئیس مرکز تخصصی امامت اهل بیت (علیهم السلام) نیز ضمن معرفی این بنیاد و شعب آن در سراسر کشور به ارائه آمار و گزارش هایی از فعالیت این بنیاد و برنامه های آن در کشور پرداخت و گفت:
 ان شاء الله بنا داریم تابستان امسال را به یک تابستان امامتی تبدیل نموده و در قالب برنامه هایی به این مهم دست یابیم

در ادامه این نشست از ممتازین و پژوهشگران برتر این مرکز در دو رده علمی و پژوهشی و نیز خادمان برتر امامت، با اهداء تندیس و لوح یادبود تقدیر گردید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن