شنبه, 16 ارديبهشت 1396 ساعت 11:28
خواندن 894 دفعه

گزارشی از فعالیت های واحد احیای آثار بنیاد فرهنگی امامت

یکی از بخش‌های فعال بنیاد فرهنگی امامت، بخش احیاء آثار مرحوم علامه میرحامد حسین لکهنوی، خاندان و برخی از اساتید ایشان می‌باشد. هدف از تأسیس این بخش، احیاء و انتشار آثار آن عالم بزرگوار و تالیفات مرتبط با آن می‌باشد. تا کنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته است که جهت آشنایی با این خدمات، ذیلاً به برخی از خدمات و اقدامات انجام شده یا در حال انجام این واحد، اشاره می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی اسفندیاری مسئول واحد احیاء در گفتگویی با دبیرخانه کنگره بزرگداشت علامه میرحامدحسین ، فعالیت‌های این واحد را در قالب دو عنوان اقدامات انجام گرفته و در حال انجام، تشریح کردند.

ایشان تحقیق و تصحیح کتاب‌های «العضب البتّار» اثر مرحوم علامه میرحامد حسین، «السیف الناصری» و «تقلیب المکائد» از آثار مرحوم مفتی محمد قلی والد معظم علامه میرحامد حسین، «الصوارم الإلهیات و خاتمته» و «ذوالفقار» از آثار مرحوم سید دلدار علی نقوی غفرانمآب، «إفحام الأعداء و الخصوم» اثر علامه سید ناصر حسین فرزند صاحب عبقات، «الامام الثانی عشر علیه السلام» اثر علامه سید محمد سعید، فرزند ناصر الملة و تحقیق مجدد کتاب «نفحات الأزهار فی خلاصة عبقات الأنوار» اثر آیت الله سیدعلی حسینی میلانی (دامت برکاته)را از جمله فعالیت‌های انجام شده در واحد احیاء آثار بنیاد فرهنگی امامت برشمردند.

وی همچنین تحقیق و احیاء منهج اول کتاب «عبقات الانوار» بخش آیات و نیز تحقیق احادیث ثقلین، تشبیه و نور از منهج دوم «عبقات الأنوار» را نیز از جمله آثار در دست اقدام این واحد، عنوان کردند. ایشان در ادامه ضمن اشاره به برخی از آثار احیاء شده در این واحد، به معرفی هر اثر، تعداد نسخ موجود از آن و اقدامات انجام شده جهت احیاء آن آثار پرداخته و چنین عنوان کردند:

کتاب «العضب البتّار فی نقض التمسک بآیة الغار» از تالیفات علامه میرحامدحسین بن محمد قلی نیشابوری لکهنوی است که در رد رساله «درّة التحقیق فی نصرة الصدیق» اثر محمد فاخر اله آبادی نوشته شده است. محمد فاخر این رساله را در رد کتاب «کشف العوار فی تفسیر آیة الغار» اثر علامه قاضی نورالله تستری (رحمة الله علیه) نگاشت .کتاب «العضب البتّار فی نقض التمسک بآیة الغار» در یک جلد و به زبان عربی نگاشته شده و دو نسخه از آن موجود می‌باشد. تحقیق این کتاب که شامل مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن است در گروه احیاء تراث بنیاد فرهنگی امامت به اتمام رسیده و پس از صفحه آرایی و فهرست‌نویسی جهت چاپ و نشر به واحد انتشارات تحویل می گردد.

کتاب «السیف الناصری» از تالیفات مفتی سید محمد قلی بن سید محمد حسین نیشابوری کنتوری والد بزرگوار علامه میرحامدحسین لکهنوی است که در رد باب اول از دوازده باب کتاب «تحفه اثنی عشریه» اثر عبدالعزیز دهلوی، نوشته شده و بخشی از مجموعه «الأجناد الإثنی عشریه المحمدیة» اثر مرحوم علامه مفتی محمد قلی به شمار می‌رود. این اثر پس از درگذشت مؤلف توسط علامه حامدحسین و اعجاز حسین کامل و منتشر گردیده است. هم اکنون از این کتاب که به زبان فارسی نگاشته شده، 2 نسخه خطی موجود است و تا کنون دو سوم تحقیق این کتاب اعم از مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن در گروه احیاء تراث بنیاد فرهنگی امامت به اتمام رسیده و تحقیق و تصحیح باقیمانده این اثر نیز در حال انجام است.

کتاب «تقلیب المکائد» از تالیفات مفتی سید محمد قلی بن سید محمد حسین نیشابوری کنتوری والد بزرگوار علامه میرحامدحسین لکهنوی است که در در رد باب دوم از 12 باب کتاب «تحفه اثنی عشریه» اثر عبدالعزیز دهلوی، نوشته شده و بخشی از مجموعه «الأجناد الإثنی عشریه المحمدیة» اثر مرحوم علامه مفتی محمد قلی به شمار می‌رود. این اثر پس از درگذشت مؤلف توسط علامه حامدحسین و اعجاز حسین کامل و منتشر گردیده است. کتاب «تقلیب المکائد» در چهار جلد و به زبان فارسی نگاشته شده و هم اکنون از این اثر 4 نسخه موجود است که 3 نسخه آن خطی و 1 نسخه چاپ سنگی است. تحقیق این کتاب که شامل مقابله نسخه‌ها، استخراج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن است در گروه احیاء تراث بنیاد فرهنگی امامت به اتمام رسیده و پس از صفحه آرایی و فهرست‌نویسی جهت چاپ و نشر به واحد انتشارات تحویل می گردد.

کتاب «الصوارم الإلهیات» از تالیفات علامه سید دلدار علی بن سید محمد معین نقوی نصیرآبادی، معروف به غفرانمآب م 1166-1235 ق است که در نقض باب پنجم «مباحث الهیات» از دوازده باب کتاب «تحفه اثنی عشریه» اثر شاه عبدالعزیز دهلوی تألیف گردیده است. خاتمه این کتاب با عنوان «خاتمة الصوارم الإلهیات» نیز مانند خود «صوارم» به زبان فارسی تألیف شده که موضوع آن حول مباحث اثبات امامت می‌باشد. این کتاب در دو جلد و به زبان فارسی نگاشته شده است. از این اثر 6 نسخه خطی به دست آمده که هم اکنون در بانک تصاویر نسخ خطی بنیاد فرهنگی امامت موجود است. تحقیق این کتاب اعم از مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن در گروه احیاء تراث بنیاد فرهنگی امامت قم به اتمام رسیده و پس از صفحه آرائی و فهرست‌نویسی جهت چاپ و نشر به واحد انتشارات بنیاد امامت، تحویل خواهد گردید.

کتاب «ذوالفقار» از تالیفات علامه سید دلدار علی بن سید محمد معین نقوی نصیرآبادی، معروف به غفرانمآب م 1166-1235 ق است که در رد باب دوازدهم تحفه اثنی عشریه یعنی در بحث تولّی و تبرّی نگاشته و مشتمل بر مقدمات عشره و یک تتمه است.کتاب «ذوالفقار» در یک جلد و به زبان فارسی نگاشته شده و هم اکنون از این اثر 4 نسخه خطی موجود است. تحقیق این کتاب اعم از مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن در گروه احیاء تراث بنیاد فرهنگی امامت قم به اتمام رسیده و پس از صفحه آرایی و فهرست‌نویسی جهت چاپ و نشر به واحد انتشارات بنیاد امامت، تحویل خواهد گردید.

کتاب «إفحام الأعداء و الخصوم، بتکذیب ما افتروه علی سیدتنا اُمّ کلثوم علیها سلام الملک الحیّ القیّوم» از تالیفات سید ناصر حسین بن حامدحسین موسوی لکهنوی معروف به ناصر الملة است که یکی از منابع پاسخگویی به شبهه مشهور جریان ازدواج عمر بن الخطاب با جناب ام کلثوم (سلام الله علیها) به شمار می‌رود. مؤلف در این کتاب با طرحی نو و در قالبی جدید با استفاده از منابعی متعدد به نقد و نقض این شبهه پرداخته‌اند. این کتاب در دو جلد و به زبان عربی نگاشته شده است. تنها نسخه‌ای که هم اکنون از این اثر در اختیار موجود است، نسخه‌ای است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. تایپ این اثر از کار تحقیق شده توسط جناب آقای دکتر محمد هادی امینی که مکتبة نینوی الحدیثة آن را منتشر کرده، انجام شده و تحقیق جدیدی روی آن صورت گرفته است. تحقیق این کتاب اعم از مقابله، استخراج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن به اتمام رسیده است. البته در صورت دسترسی به نسخه‌ای از جزء دوم، متن جلد دوم با آن نسخه نیز مقابله می‌گردد و پس از آن جهت صفحه آرائی و فهرست‌نویسی به دبیرخانه کنگره تحویل خواهد شد.

کتاب «الامام الثانی عشر علیه السلام» از تالیفات علامه سید محمد سعید بن ناصر حسین موسوی لکهنوی است و چنانچه صاحب «الذریعه» بیان کرده، این اثر در بحث اثبات وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، در نقد کلام محمد امین سویدی بغدادی، صاحب کتاب «سبائک الذهب» نوشته شده که البته در چاپ دوم، کلمات سویدی حذف شده است. این کتاب در 1 جلد و به زبان عربی نگاشته شده است. این اثر در سال 1355 ه.ق، در زمان حیات مؤلف در «مطبعة الغری» به چاپ رسیده است. تحقیق و تصحیح این کتاب، برای بار دوم توسط حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی (دامت برکاته) و از روی تحقیق اول آن کتاب که توسط محقق گرامی در سال 1393 ه.ق توسط «مطبعة القضاء» در نجف اشرف به چاپ رسیده بود، انجام گرفته است. هم اکنون تایپ و مراحل تصحیح و تحقیق مجدد آن اعم از مقابله، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی به اتمام رسیده و جهت صفحه آرایی نهایی به دبیرخانه کنگره ارائه گردیده است.

امید است کلیه این آثار همزمان با برگزاری کنگره مرحوم علامه میرحامد حسین رونمایی گردد.