چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 12:21
خواندن 595 دفعه

معرفی کتاب: آینه خورشید شد

مباهله روزی تاریخی است که نقطه عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب اسلام به شمار می‌آید. روزی که غلبه فرهنگی اسلام بر ادیان دیگر بروز کرد و غیر مسلمانان بدون تدارک نظامی و لشکرکشی صرفا با دیدن منطق توانمند، تسلیم رسول خدا شدند. آن منطق توانمند، جان مایه اصلی میراث علمی و سرمایه فرهنگی ما است که امروز و فردا همچون دیروز توان غلبه بر دیگر فرهنگ‌ها را دارد.
پشتوانه این گوهر ناب و درّ نایاب، شخصیت والا و عظمت متعالی پنج نور آسمانی است که عمود خیمه مباهله بودند، چهار مرد عرصه مردانگی همراه بزرگ بانوی مینوی گام در راه نهادند و در برابر گروه نصارای نجران ایستادند.
کتاب «آینه خورشید شد»، شمیمی از بوستان مباهله به کوشش جناب آقای عباسعلی مردی است که برای شناخت مباهله فراهم آمده است. از آنجا که این کتاب، عزیزان جوان و عموم مردم را مخاطب خود می‌داند، به گزینش و چینش قطعه‌هایی روان و آسان اما استوار و برهانی در باب مباهله روی آورده است که مبتدیان را به کار آید و افراد میانی را بصیرت افزاید.
این کتاب تلاش کرده تا عصاره ای از مباحث نگارش یافته درباره مباهله را گرد آورد. مطالب این کتاب در چهار بخش تنظیم شده که عبارتند از:
الف: وقایع نگاری مباهله
ب: مباهله در آینه پژوهش
ج: ماخذ شناسی و کتاب شناسی مباهله
ج: مباهله در آینه ادب
این کتاب به همت واحد انتشارات بنیاد فرهنگی امامت، منتشر گردیده است. علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به آدرس: قم، خیابان معلم، ساختمان ناشران، طبقه همکف، غرفه 11 مراجعه فرمایند.