چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 19 شهریور 1393 ساعت 09:57
خواندن 1066 دفعه

دیدار امامت پژوهان دوره های آموزشی مبانی امامت با آیت الله میلانی

با سپاس از درگاه الهی اولین ترم از دو دوره آموزشی مبانی امامت که ویژه طلاب پایه های 6 تا 10 حوزه علمیه قم می باشد، به پایان رسید و حسن ختام این ترم آموزشی دیدار امامت پژوهان این دوره ها با حضرت آیت الله میلانی دام ظله بود.

در این دیدار تمام امامت پژوهان دوره های آموزشی مبانی امامت که شامل طلاب مدارس علمیه قم و طلاب سیستان وبلوچستان، خوزستان و افغانستان می شدند، حضور داشتند.

در ابتدای این دیدار معاون آموزش بنیاد فرهنگی امامت گزارشی از عملکرد این معاونت در برگزاری دوره های آموزشی مبانی امامت تقدیم کردند و سپس حضرت آیت الله میلانی بیانات خود را با تشریح وتبیین روایت انا مدینة الحکمه وعلی بابها آغاز نمودند.

آیت الله میلانی فرمودند: حکمت بعثت، تزکیه، تعلیم کتاب وحکمت است وخداوند در قرآن فرمودند (یوتی الحکمة من یشاء ومن یوتی الحکمة فقد اوتی خیرا کثیرا) از بیان این آیه متوجه می شویم که حکمت عطا کردنی است. این سوال پیش می آید که آیا عطا کردن حکمت، ضابطه­ای ندارد؟ و یا اینکه اهلیت ولیاقت لازم است؟

ایشان با بیان اینکه بعضی ها گمان میکنند مراد از حکمت در این آیات و یا حکمت بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، علوم عقلی است؛ فرمودند: اینگونه نیست زیرا وقتی از امام علیه السلام سوال می شود که مراد از ((ومن یوتی الحکمة فقد اوتی خیرا کثیرا)) چیست؟ در پاسخ می فرمایند: التفقه فی الدین. یعنی اگر به کسی تفقه در دین را عنایت کنند، فقد اوتی خیرا کثیرا.

دین اسلام مجموعه ای از اصول، فروع، اخلاق، آداب وسنن را شامل می شود. اگر کسی در فروع دین تفقه پیدا بکند ولی در اصول تزلزل داشته باشد چنین شخصی یصبح مومنا و یمسی کافرا. ضعف در مبانی فکری باعث میشود انسان هر روزی به رنگی باشد، روزی جبری و روزی دیگر تفیضی یا معتزلی و اشعری و ... .

رسول اکرم صلی الله وعلیه وآله فرمودند: من مدینه مبانی اعتقادی ام، هر آنچه بخواهید نزد من است و این مدینه ای که جامع همه ی کمالات می باشد، یک درب ورودی دارد و آن هم امامت است. امامت یعنی امامت امیرالمومنین وسایر ائمه علیهم السلام.

به گونه ای باشید که دروجود شما مودت اهل بیت، کارگر باشد که در نتیجه فعل وقول حرکات وسکنات وظاهر شما مطابق دستورات اهل بیت میشود و هر یک از شما میتواند جامعه ای را متحول کند و سنگری باشد برای حفظ یک جامعه از هجمه ی مخالفین.

فهم و کار در مباحث امامت بسیار مهم است و هرگز تزاحمی با مباحث فقه واصول در حوزه های علمیه نداشته و ندارد.