یکشنبه, 12 بهمن 1399 ساعت 01:48
خواندن 81 دفعه

گزارشی از کتاب: «الموسوعة الکبری عم فاطمة الزهراء سلام الله علیها»

اَلْمَوسوعَةُ الْکُبْری عَنْ فاطمَة الزّهراء علیها سلام الله مجموعه‌ای بیست و پنج جلدی به زبان عربی درباره حضرت زهرا(سلام الله علیها) نوشته اسماعیل انصاری زنجانی (درگذشت: ۱۳۸۸ش). نوشتن این اثر از سال ۱۴۰۷ق شروع شده و تمامی ابعاد زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را در بر گرفته است. مؤلف در نگارش کتاب به بیش از سی‌هزار منبع مراجعه کرده است. روش تألیف موسوعه بر اساس موضوعات مربوط به حضرت زهرا است که طبق یک تقسیم‌بندی جامع به سه بخش کلی تقسیم شده است: حضرت زهرا(سلام الله علیها) قبل از این عالم، حضرت زهرا(سلام الله علیها) در این عالم، حضرت زهرا(سلام الله علیها) بعد از این عالم. فدک، خطبه فدکیه و شهادت از جمله مباحث «اَلْمَوسوعَةُ الْکُبْری عَنْ فاطمَة الزّهراء علیها سلام الله» است. انتشارات «دلیل ما» این کتاب را در سال ۱۴۲۸ق منتشر کرده است.

شروع تألیف
مؤلف، کتاب را از سال ۱۴۰۷ق و در روز ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) آغاز کرده و برای تدوین، مراحلی مانند استخراج احادیث مرتبط با حضرت زهرا(سلام الله علیها)، مراجعه به کتب مختلف با موضوعات گوناگون، مراجعه به کتب خطی و چاپی در کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه آیت‌الله گلپایگانی و مدرسه باقرالعلوم، کتابخانه‌های تهران، مشهد و اصفهان و باقی شهرها، کتابخانه‌های خارج از کشور مثل سلیمانیه در استانبول، ظاهریه در دمشق و ملک عبدالعزیز در مدینه را طی نموده و نوشته‌ها و فیش‌برداری‌های خود را منظم و مرتب ساخته است.

محتوا
کتاب به سه بخش اساسی تقسیم شده است:
حضرت زهرا(سلام الله علیها) قبل از این عالم،
حضرت زهرا(سلام الله علیها) در این عالم،
حضرت زهرا(سلام الله علیها) بعد از این عالم.
مؤلف سپس در مقدمه کتابش مسائلی را پیرامون حضرت زهرا(سلام الله علیها) را در پنج بخش مطرح می‌کند:
عظمت حضرت زهرا در طول ۱۴ قرن (خلقت حضرت زهرا(سلام الله علیها) قبل از خلقت حضرت آدم و برکات آن حضرت)
گام‌های اساسی و اولیه در تدوین موسوعه (مراحل حیات حضرت زهرا(سلام الله علیها) در این عالم به طور همه جانبه و مفصل)
روش تألیف موسوعه و مراحل آماده‌سازی آن (موضوعاتی که درباره حضرت زهرا(سلام الله علیها) در معارف دینی بیان شده، از جمله اشعار، روایات، معجزات، زیارت‌ها و دعاها)
فهرستی از منابع موسوعه (کتاب‌شناسی حضرت زهرا(سلام الله علیها) و به طور تفصیلی اولین کتاب‌ها که درباره آن حضرت تدوین شده و همچنین تمامی کتبی که به زندگانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) ارتباط دارد.)
مختصری از زندگی حضرت زهرا (در بیان عظمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در روز قیامت).

فهرست کتاب
بر اساس ادعای نوی